Wyświetlono posty znalezione dla słów: szkło Wikipedia

Temat: Eutanazja
Dyspersja – w optyce to zależność współczynnika załamania n ośrodka (np. szkła) od długości fali. W efekcie światło o różnych długościach załamane, np. w pryzmacie załamuje się pod różnymi kątami, co daje rozdzielenie światła białego na barwy tęczy zwane rozszczepieniem światła.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyspersja_(optyka)

Dyfrakcja to zjawisko fizyczne zmiany kierunku rozchodzenia się fali na krawędziach przeszkód oraz w ich pobliżu. Zjawisko zachodzi dla wszystkich wielkości przeszkód, ale wyraźnie jest obserwowane dla przeszkód o rozmiarach porównywalnych z długością fali.

Dyfrakcja używana jest do badania fal, oraz obiektów o niewielkich rozmiarach, w tym i kryształów, ogranicza zdolność rozdzielczą układów optycznych.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyfrakcja
Temat: Nasza twórczośc fotograficzna ;) Każdy może jeden lepiej..
Z tego co zrozumiałam z postu szemranej to nie jest kwestia stabilizacji a jakości obiektywów w tej klasie - ten bez IS jest ostrzejszy.

IS pomoże Ci wtedy gdy potrzebujesz wydłużyć czas ponad odwrotność ogniskowej robiąc zdjęcie z ręki. Czyli jeśli na 200 mm robisz zdjęcie o czasie naświetlania 1/200 albo krótszym IS Ci raczej nie potrzebny (chyba że Ci się bardzo ręce trzęsą ;) ). Ale jeśli będziesz chciała zrobić na tej samej ogniskowej zdjęcie o czasie naświetlania np. 1/60 sek to potrzebujesz IS, statyw albo monopod.

Nie wiem jak jest w Canonie ale w Nikonie kitowe obiektywy bez VR to starsze a tym samym gorsze wersje. Nowe, z VR to wersje poprawione.

Telekonwertery to specjalne pierścienie wyposażone w soczewki powiększające centralną część kadru co przekłada się na swego rodzaju zwiększenie ogniskowej. Np. nikonowski TC 14 powiększa obraz x1,4 (z ogniskowej 200 robi 280)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Telekonwerter

Z tego co się orientuję jedynie Pentax nie zmienił mocowania w body w związku z tym jeśli chce się w innym systemie używać tych samych szkieł należy kupić odpowiednią przejściówkę.
Tu trochę na ten temat http://pl.wikipedia.org/wiki/M42_(fotografia)

Querido, to są najprawdopodobniej flary powstające gdy światło wpadające przez przednią soczewkę odbija się wewnątrz obiektywu.

abre dnia Sob 0:50, 29 Lis 2008, w całości zmieniany 2 razy

Temat: Okablowania
Dyspersja modowa

Dyspersja modowa występuje w światłowodach wielomodowych. Impuls światła wiedziony przez światłowód jest superpozycją wielu modów, z których prawie każdy, na skutek różnych kątów odbicia od granicy rdzenia, ma do przebycia inną długość drogi między odbiornikiem a nadajnikiem. Dyspersja modowa światłowodów skokowych przekracza znacznie wszystkie pozostałe dyspersje. Dodatkowo z powodu dużego tłumienia jednostkowego tych włókien docierający sygnał ma wyraźnie inny kształt i mniejszą amplitudę. Zniekształcenie to rośnie wraz z długością światłowodu. Ograniczenie dyspersji modowej i zwiększenie pasma światłowodów wielomodowych do 1200 MHz×km uzyskano wprowadzając włókna gradientowe.

Straty materiałowe

Większość światłowodów wykonana jest ze szkła kwarcowego SiO2. Światło ulega rozproszeniu z powodu fluktuacji gęstości materiału rdzenia, a ta spowodowana jest niedoskonałością struktury szkła. Dla czystego szkła kwarcowego stała materiałowa k=0,8, a tłumienność spowodowana rozproszeniem Rayleigh'a wynosi dla długości fali widzianej przez światłowód l=850 nm 1,53 dB/km, dla l=1300 nm 0,28 dB/km, a dla l=1550 nm 0,138 dB/km. Oprócz rozpraszania Rayleigh'a istnieje silna absorpcja zarówno w podczerwieni, jak i nadfiolecie związana bezpośrednio z samymi własnościami szkła krzemowego SiO2. Nie pozwala ona na wykorzystanie jeszcze dłuższych fal do transmisji.
Temat: Szeroki kat
niestety do pełnego zrozumienia tematu potrzebna jest podstawowa znajomość geometrii:
1. trzeba wyobrazić sobie trójkąt równoramienny http://pl.wikipedia.org/w...3%B3wnoramienny
2. długość podstawy to nasza długość klatki(dla kąta poziomego) lub wysokość klatki(dla kąta pionowego) oczywiście inna dla APSC i analoga
3. wysokość trójkąta to nasza ogniskowa obiektywu
4. obliczony kąt wierzchołka to kąt widzenia obiektywu
- łatwiej nie potrafię...
ps inną sprawą że obiektywy do cyfr nie kryją pełnej klatki analoga i tylko to je różni a nie jakieś magiczne przeliczenia 1.5 - to służy jedynie porównaniom typu analog ze szkłem 24mm ma takie same kąty widzenia jak cyfra (APSC) ze szkłem 16mm
pozdrawiamTemat: Przebudowa dworca PKP

A dlaczego mamy porównywać go tylko do dworców w Polsce? Polska jest teraz w UE, więc porównujmy go np. do niemieckich dworców...

No dobrze. Więc ja porównam kielecki dworzec do dworców berlińskich. Celowo pomine B. Hauptbahnhof i B. Gesundbrunnen (które były budowane z tego co pamiętam ponad 10 lat) bo zostały oddane niecałe 2 lata temu. Jestem pewien że przed oddaniem Hauptbahnhof każdy berlińczyk po przyjeździe do Warszawy i zobaczeniu Dw. Centralnego był zaskoczony. Pozytywnie oczywiście. Nie było wtedy w Berlinie dworca zbudowanego z takim rozmachem. Polecam tą kategorie w Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Dworce_i_stacje_kolejowe_Berlina . Duże dworce w większości przypominają dworzec w Kielcach (dużo szkła i klockowaty kształt) Większość mniejszych zadaszonych stacji jest pomalowana farbą olejną (to się też tyczy stacji metra, które w wiekszości biegnie nad ulicami - niezbyt piękny widok). Wierzcie mi lub nie, w Berlinie żadnych cudów komunikacyjnych nie widziałem (jeśli chodzi o dworce bo pojazdy to nie w tym temacie )Temat: ODPAŁ, albo wyjątkowo gorący Luty
Tu jest link z informacjami o szkle borokrzemowym używanym do produkcji zwierciadeł teleskopowych.
http://en.wikipedia.org/wiki/Borosilicate
Mój surowiec w postaci stłuczki to angielski Pyrex i wołomiński Termisil.

PozdrawiamTemat: Biskup-filosemita na czele najpotężniejszej diecezji w USA

Po tym wstępie, Abe Foxman przewodniczył w odmawianiu dwóch żydowskich błogosławieństw ku czci Arcybiskupa, a następnie wręczył bp. Dolanowi mezuzę, aby zawiesił ją na drzwiach swojej nowej rezydencji biskupiej.

Mezuza (mezuzah) to mały pojemnik wykonany ze szkła, drewna lub metalu zawierający wewnątrz zamknięty w rurkę zwitek pergaminu z dwoma fragmentami z Tory. Niektóre frakcje żydowskie traktują mezuzę jako swojego rodzaju talizman, jednak przeznaczenie jej jest zupełnie inne.
Talmud podaje, że mezuza jest jednym z siedmiu nakazów, jaki Bóg dał Izraelowi.
Zawieszana jest na framugach lub odrzwiach domów religijnych żydów. Przez 30 dni można przebywać w domu bez mezuzy. Jej przybicie poprzedza stosowne błogosławieństwo.

A oto treść pergaminu:

Słuchaj Izraelu! Haszem Bóg nasz, Haszem jest Jedyny.
Będziesz miłował Haszem Boga twego,
z całego serca swego i z całej duszy swojej
i z całej siły swojej.
Niechaj słowa te, które Ja ci dziś nakazuję,
będą na twoim sercu. Będziesz je wpajał twoim dzieciom
i będziesz o nich mówił, przebywając w swoim domu,
idąc drogą, kładąc się i wstając.
I przywiążesz je jako znak do swojej ręki
i będą między twoimi oczyma,
i napiszesz je na bramach i na odrzwiach domu twego

Za: http://pl.wikipedia.org/wiki/MezuzaTemat: Kolejne testy obiektywow

a czy testy takiego też zrobicie?:

Mysle, ze moze byc problem ze zdobyciem. Ponoc na swiecie tylko 10 takich szkiel jest. http://en.wikipedia.org/wiki/Canon_EF_1200mm_lens

Ale zreszta wolalbym taki test:


Tylko ta waga: 100 kgTemat: Tamron 17-50 FF/BF test "z ręki"

Jednak, pomijając brak statywu, to nie rozumiem, dlaczego to bzdura. Rozumiem, że nie przesądza, ale nie rozumiem, że bzdura. To na odległości kilkudziesięciu cm jest najmniejsza głębia ostrości, rzędu milimetrów czy centymetra z okładem a nie na kilkunastu metrach, gdzie ma juz (w sumie nie wiadomo chyba jaki to obiektyw ) ale na przykład 10m albo i do nieskończoności jeśli ogniskowa poniżej 50. Na kilkunastu metrach może być ostro ale co z tego, jeśli tylko dlatego, że nawet dla f/4 GO pokrywa?
Bo oprócz tego, że istnieje głębia ostrości - depth of field, istnieje jeszcze coś, co można by nazwać głębią focusa - depth of focus
http://en.wikipedia.org/wiki/Depth_of_focus
Stąd np. system AF kalibruje się na jak najszerszych, jasnych szkłach (oczywiście sprawdzonych pod kątem ff/bf), na odległościach kilkumetrowych...Temat: 1
czekaj czekaj, to jest jakas wkrętka czy Ty tak na serio myslisz?

1. boga stworzyli ludzie, np. ja w ostatnich 3 latach stworzylem na swoje potrzeby dwoch bogow, na dzien dzisiejszy unicestwilem je bo mi sie znudzily. Obecnie moim najnowszym bóstwem jest Ośmiornica
2. skoro go stworzylismy, to wiemy o nim na tyle, albo to co chcemy wiedziec - proste
3. jestem pelen podziwu - chodzi mi o te zajecia z biochemii. Czy wykladowca wspominal cos o Darwinie? Czy Ty slyszales w ogole o nim? Jak nie to polecam Wikipedie Teoria Ewolucji jest potwierdzona NAUKOWO! i sa na to DOWODY! - nie ma tu zadnego ALE. To WYKLUCZA w PELNI jakiegokolwiek stworce/kreatora, ktory mialby to wszystko tworzyc - stworzyc itd.

hahaha, co To w ogole za rozmowa z tym rajem.
Jak powiem ze w raju byloby przesrane przez ta wlasnie wiecznosc to slysze ze w raju nie ma pojecia czasu.
Zaraz powiem ze w raju jest 45stopni w cieniu to uslysze pewnie ze ludzie nie odczuwaja temp.
Powiem ze w raju trzeba chodzic codziennie na kolanach 3 km po szkle to powiesz ze w raju szklo jest gumowe?
Serio, nie moge wytrzymac!. Skad masz te informacje? podaj jakies dowody na to ze w raju nie ma pojecia czasu?

juz samo okreslenie wiecznosci jest w pewnym sensie pojeciem czasu - czyli nieskonczonosci... w raju czeka na Ciebie życie wieczne i nie wyssalem sobie tego z palca, lecz tak w biblii jest napisane... jesli bedziesz grzeczny to u bram raju, pan Bog Ci wylaczy poczucie czasu i bedzie luzik? tak to mam rozumiec?
Temat: Czy ktoś to robił?
Tutaj bardzo czytelna definicja Niutona (symbol N):
http://pl.wikipedia.org/wiki/Niuton

Uwaga!
nie wolno mylić jednostki masy kg (kilogram masy) z jednostką siły kG (kilogram-siła).
(1 kG = 9,80665 N)

Za to może obrazowa będzie taka informacja:
1 kG, to siła z jaką działa grawitacja na masę 1 kg (na średnich szerokościach geograficznych i blisko Ziemi).

Niuton jest prawie dziesięć razy mniejszy, czyli w przybliżeniu jest to siła z jaką działa grawitacja na masę ok. 10 deko.

Jeszcze inaczej: żeby podnieść ze stołu setę (wódka czysta + kieliszek z cienkiego szkła mniej więcej), trzeba siły jednego Niutona mniej więcej.
Temat: Okulary na egzaminie
Pierdoły jesteście. Jest kod 01.06 – okulary lub szkła kontaktowe, i wtedy problem sam się rozwiązuje.

Poza egzaminem musicie mieć te okulary w razie kontroli.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_jazdy#Informacje_dodatkowe (inne kody)
Temat: Budowa nowego stadionu (w obiektywie również)

Jesli chodzi o widoczna na zdjeciu rdze to do takich prac kosmetycznych stosowana jest minia

Minia ołowiowa - Pb3O4 jest to nazwa zwyczajowa związku ołowiu: tlenku ołowiawo-ołowianego (inaczej tlenek dwuołowiu(II) i ołowiu(IV)). W rzeczywistości jest to ortoołowian ołowiawy Pb2[PbO4]; pomarańczowo-czerwone ciało stałe o gęstości około 9 g/cm³.

Minia stosowana jest jako pigment rdzo-ochronny (antykorozyjny) w farbach podkładowych. Zabezpiecza stal przed korozją tworząc cieniutką warstwę tlenków żelaza. Używana jest również w hutnictwie szkła i do wytwarzania kitów. Jak każdy związek ołowiu jest trująca.

Pb3O4 otrzymuje się poprzez utlenianie tlenku ołowiu(II) (PbO, zwanego glejtą ołowiową) lub ołowiu metalicznego.


Tak, WIKIPEDIA prawdę mówi...
Z innej beczki. Jak wygląda nowy system nawadniania, dalej są wyskakujące zraszacze? Bo ani razu nie widziałem bryzgającej wody. Jakieś czary?Temat: krzyżowy punkt centralny f/?
A jak pogodzić koncepcję open-loop z faktem, że AF czasem myszkuje, szukając wte i wewte? Nawet kiedy mamy ustawiony pojedyncze ustawianie ostrości?

Edit. Jeszcze poczytałem na Wikipedii hasło Autofocus (choć nie wiem czy w tym temacie można do końca ufać zbiorowej mądrości wikipedycznej...) i piszą tam:

Some cameras (Canon EOS-1V, Canon EOS-1D, Canon EOS 30D/40D) ) also have a few 'high precision' focus points with an additional set of prisms and sensors; they are only active with 'fast lenses' of certain focal ratio. Extended precision comes from the increased diameter of such lenses, so the base of the 'range finder' can be wider.

Czyli przekładając na polski, wysoka precyzja tych punktów f/2.8 ma być pochodną większej średnicy szkła w jasnych obiektywach, co pozwala użyć szerszego rozstawienia "dalmierza".Temat: Próżnia ?


| No i ok i tutaj mam pierwsze pytanie a co się stanie ze żarówką próżniową
| wyniesioną w przestrzeń kosmiczną czy
| siła działająca na jej ścianki zaniknie? Wydaje mi się że tak.

nie zupełnie


Zdecyduj się. Albo nie, albo zupełnie.


o ile pamietam to próżnia kosmiczna to tak gdzieś około 10 do minus 12
Tora - nie wiem jak się to dzis przelicza
w żarówce wystarczy 10 do minus 6 a nawet mniej bo często są wypełniane
gazem i chyab naet 10 do minus 3 też wystarczy
więc jednak próżnia próżni nie jest równa i żarówka w kosmosie nie
eksploduje ale siła nacisku szczątkowa pozostanie


Jeżeli masz dwie liczby, które różnią się między sobą o 6 rzędów
wielkości, to żeby przy różnicy ta druga miała jakikolwiek wpływ, to ta
pierwsza musiałaby być określona z dokładnością do sześciu cyfr
znaczących. Oznaczałoby to nie mnie, nie więcej, tylko to, że z żarówek
należałoby wypompowywać powietrze z niesamowitą dokładnością (rzędu
milionowych ułamków ciśienia w żarówce).

Poza tym angielska wikipedia podaje trochę inne liczby:
http://en.wikipedia.org/wiki/Vacuum#Outer_space

1Tr [tor] ~= 133Pa
Moduł Younga dla szkła to 70GPa :-))

Ja nie wiem, nad czym tak naprawdę dywagujesz. ;-)

A tak w ogóle, to czy żarówek nie wypełnia się czasem gazami szlachetnymi?

pozdrawiam
M.

Temat: Foto zbiór by Piter B. [WIOSENNIE]
w poniedziałek jest "bank holiday"
http://en.wikipedia.org/wiki/Bank_Holiday

co do zdjęć z UK,
aparat leży w szafce za szkłem, a my pomału dochodzimy do siebie, wiadomość z ostatniej chwili jest taka że Mała zaczyna już dochodzić do siebie jest z nią lepiej! ze mną pomału też! Zona tez jakoś się trzyma. Kombinacja polskich bakterii z angielskimi wirusami strasznie nas wymęczyła, dla ciekawoski podam że nasz rodzina w Polsce tez choruje, więć coś solidnego musieliśmy podłapać i potem tek jeden drugiego zarażał.
Jak wyliżemy rany to ruszymy robić zdjęcia (tzn. ja ruszę, a Mała zawsze mi towarzyszy)
czy coś pokaże, możę ostatnio strasznie jestem na nie, nic mi się nie podoba, szczególnie jeśli chodzi o fotki mojego autorstwa.Temat: Micro Four Thirds
ghost, jeszcze do twojego cytatu dodałbym światło 1,2 lub 1,4. Jakie są najjaśniejsze szkła dostępne do systemu 4/3? Bo pomimo teoretycznie małego rozmiaru obiektywów jakoś nie widzę takich jasnych szkiełek w tym systemie.

Na wikipedii w haśle Four Thirds System we fragmencie opisującym wady systemu można przeczytać:

A telecentric optical path means more aggressive retrofocus design for wide lenses, which makes them bigger, and makes wide apertures harder to achieve.Temat: Katoda UV do oswitlenia klawiatury
epsilon$ while read LINE; do echo "$LINE"; done < "Ania"


| A w ogóle, to praca przy komputerze w takiej ciemności, że klawiatury
| nie widać nie jest dobra dla wzroku.
Oswietlenie jest, jest w miare (tak by nie razilo, dyskretne) jasne,
za monitorem i jego okolice...

Natomiast specyfika biurka jest taka, ze klawaiturka jest jakby schowana
(biurko z ciemnego szkla) - szufladka nie wywala jezora na 50 cm do przodu
a ze ma sporo przyciskow dodatkowych to fajnie by jednak bylo to widziec...


OK. Rozumieć. To radziłbym jakiś pasek z diodami. Będzie w miarę
oszczędnie prądowo, a oświetlenie będzie wystarczające.


| Myślimy, że nie rozumiesz znaczenia słowa "katoda"

http://pl.wikipedia.org/wiki/Katoda

Ale to moze Ty nie doczytales ze chodzi o: "zimna katoda"?
I ze niby czego nie rozumiem, ze nie swieci?
Jak swieci!


Nie świeci. To, co popularnie, acz nieprawidłowo nazywa się "zimną katodą",
to lampa fluorescencyjna z zimną katodą (CCFL).
http://en.wikipedia.org/wiki/Cold_cathode

Temat: K200D już jest - pierwsze wrażenia
Tutaj macie przyjemny artykuł o filtrach na Wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_(fotografia)

Co piszą o filtrach UV:

UV – filtr zalecany do fotografowania aparatem analogowym na zewnątrz na wysokości pow. 1500 m n.p.m., gdzie promieniowanie ultrafioletowe jest na tyle duże, że może mieć wpływ na materiał światłoczuły. Dzięki temu, że filtry te praktycznie nie mają widocznego efektu na zdjęciu w normalnych warunkach, w praktyce są one najpopularniejszymi filtrami obiektywowymi, ale w zastosowaniu jako ochrona przedniej soczewki obiektywu przed czynnikami mechanicznymi.

Od siebie dodam wyczytaną gdzieś opinię (nie wiem, czy na fotopolis nie ma o tym artykułu), że UV jako ochrona obiektywu to głupi pomysł - jako dodatkowy kawałek szkła może co najwyżej zwiększyć podatność obiektywu na flary, bliki.Temat: fotografia

a tutaj takie abstrakcyjne cos robione moim kochanym szkłem : > Nikkor 70-300 VR
to drugie to HYDRANT
http://pl.wikipedia.org/wiki/Hydrant
<wiem głupi żart na moim poziomie>Temat: Z czego zrobić podkład pod lakier??
minia czyli(text z wikipedii )

Minia stosowana jest jako pigment rdzo-ochronny (antykorozyjny) w farbach podkładowych. Zabezpiecza stal przed korozją tworząc cieniutką warstwę tlenków żelaza. Używana jest również w hutnictwie szkła i do wytwarzania kitów. Jak każdy związek ołowiu jest trująca.Temat: Brainiac - dobry czy zły?


Ale ta sama babka, pani z tytułem doktora biologii, daje mi zadanie:
"Znajdź mi korelacje moich wyników". Po wymianie inwektyw udało mi się
ustalić, że babencja ma jakieś 6 punktów (X,Y) i chce do tego dopasować
funkcję. Jaką - moje pytanie. Nie wiem, byle dopasować - odpowiedź.
Ewo, ja mówię, mogę do tego dopasować exp, 1/x, x^2 i jeszcze trochę
innych (nie prostą). Jaki jest Twój model doświadczenia? - pytam ją.


Dopasuj wszystkie, jakie Tobie przyjdą do głowy, bo to duzo czasu nie zajmie
i daj jej niech se wybiera :-)
Korelacje w biologii bywają dosyć nieoczekiwane.
Przykładowo, długość palców u dzieci może być wskazówką mówiącą o ich
wrodzonych zdolnościach matematycznych i językowych :)
www.eduskrypt.pl/dlugosc_palcow_moze_prognozowac_zdolnosci_matematycz...
ezykowe-info-6424.html

Ostatnio też odkryto, ze nie długość nosa, albo stopy, a długość palca
wskazujacego koreluje z długoscią wyposażenia mężczyzny przez naturę.


Dzieci oczywiście zrobią te eksperymenty, które są ozdobione napisem
"nie robić w domu", kilka mikrofalówek diabli wezmą.


W programie 'Clever widzisz i wiesz', kubek plastikowy
wypełniony po brzegi wodą, przyczepiono od spodu do szklanego stolika.
Jako przyczyną tego, ze kubek nie odpada, podano klejenie się wody do szkła.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Clever_-_widzisz_i_wiesz
Ja dotychczas sądziłem, że kubek jest dociskany ciśnieniem atmosferycznym.

Pozdrawiam WM

Temat: Katoda UV do oswitlenia klawiatury


A w ogóle, to praca przy komputerze w takiej ciemności, że klawiatury
nie widać nie jest dobra dla wzroku.


Oswietlenie jest, jest w miare (tak by nie razilo, dyskretne) jasne,
za monitorem i jego okolice...

Natomiast specyfika biurka jest taka, ze klawaiturka jest jakby schowana
(biurko z ciemnego szkla) - szufladka nie wywala jezora na 50 cm do przodu
a ze ma sporo przyciskow dodatkowych to fajnie by jednak bylo to widziec...


Myślimy, że nie rozumiesz znaczenia słowa "katoda"


http://pl.wikipedia.org/wiki/Katoda

Ale to moze Ty nie doczytales ze chodzi o: "zimna katoda"?
I ze niby czego nie rozumiem, ze nie swieci?
Jak swieci!

Temat: Czy w Polsce kupię kineskop cz-b 14" ?


| ZELOS
| W 1985 włączono do POLKOLORU.
| http://pl.wikipedia.org/wiki/Zelos

No właśnie - produkowali Cz-b i lampy oscyloskopowe
i chyba do radarów okrągłe kineskopy też
Ta firma już nie istnieje?

Leszek


Tylko że to były kineskopy 31 cm. Oznaczenie bodaj A31-310W. 31 cm, to
przekątna szkła a nie obrazu.
Maciek

Temat: Jaki trójkąt???

w


O jaki to trójkąt w końcu chodzi???
Wszędzie trąbią o Trójkącie Weimarskim


I słusznie: http://www.msz.gov.pl/Trojkat,Weimarski,1727.html


a przed chwilą w Szkle Kontaktowym pokazali wypowiedź
(bodajże) sekretarza Kancelarii Prezydenta, który uparcie
gadał o Trójkącie Wyszechradzkim.


Wyszehradzkim, jeśli już.
Ale to raczej "grupa" ("trójkąt" tylko potocznie):
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grupa_Wyszehradzka

Maciek

Temat: Lampy przód - ringi
znów dostałem info od sprzedającego:
"szkla sa z poliwenglanu jak wszytskie klosze lamp aut nowej generacji."

a poliwęglan za wikipędią to:

Poliwęglan jest stosowany wszędzie tam gdzie potrzebe jest przezroczyste tworzywo o wyjątkowo dobrych parametrach mechanicznych. Najbardziej rozpowszechnionym zastosowaniem są warstwy uodparniające szklane szyby na stłuczenie, a nawet przestrzelenie z broni palnej. Szyby z czystego poliwęglanu są też stosowane w batyskafach, samolotach, szybach hełmów astronautów, kierowców Formuły 1 i innych miejscach, gdzie potrzebny jest materiał wytrzymujący znacznie różnice ciśnień albo duże obciążenia mechaniczne. Poliwęglan był też stosowany przy produkcji butelek jednorazowych jednak ze względów ekonomicznych wycofany, nadal jednak jest używany jest do produkcji butelek dla niemowląt, nośników informacji płyt CD.

KUNIEC

Piękne światełka, a przetwornice xenon widzę na allego na ok. 300zł.
Temat: en>pl bush robot
Cześć wszystkim


Czy ktoś z szanownych Puhatków zetknął się może z polskim tłumaczeniem
terminu "bush robot"?

Bush robot to coś takiego:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bush_robot

Albo może ktoś czytał Dywizję Cassini Kena MacLeoda i pamięta, jak to jest
tam przetłumaczone?


Tak:

"Ekrany komputerów zrobiono z dwóch warstw szkła z grubą warstwą
kolorowego płynu między nimi. Płyn był po prostu czystą wodą rojącą się
od nanomaszynek".

Temat: Kilka pytań

Witam.

1. W sumie tak, ale nie do końca. Techniką tampodruku nakładamy farbę, niekoniecznie emalię. Te dwa pojęcia są czasem mylone, i używane równoznacznie.


Przez autora powyższego cytatu tak ale do rzeczy.

Emalia i tampodruk to dwie różne techniki.: emalia stosowana jest do zdobienia metali a tampodruk jest techniką drukarską, którą można stosować na tkaninach, metalu, szkle, gumie, tworzywach sztucznych.

Emalia.
Tampodruk.
Temat: Leopard II (wczesna wersja) 1/72 s-mars
lukas-h tak jak mówisz d..y szkłem nie utrzesz zabieram się za lepsze firmy. Do nauki zakupiłem te szmiry, myślę, że w miarę czasu będę robił coraz lepsze modele. Dzięki za porady.
mroko94 Przecież nikt nie napisał że posiłkuje się TYLKO Wikipedią! Trochę ze zrozumieniem czytaj posty innych uzytkowników forum.

Kuglaty dnia Czw 11:39, 25 Cze 2009, w całości zmieniany 1 razTemat: Jak to nazwać, abyś tu zajrzał(a)?
*Gra - Doskonałe Nawet nie wiesz jak Ci jestem wdzięczny.. I prawda to, Babcie wiedzą. Nawet gogle w sojuszu z wikipedią muszą uznać wyższość Babć.
Dziękuje.

*Arri - może to soczewki/szkła kontaktowe były? Takie nakolorowane? A może po prostu takie istnieją
Niech sobie odkrywają szczyty i kontynenty. Ja zaś poszukiwać będe rudookich

Generalnie można rzecz że mam nazwę
Wszystkim za starania dziękuje.
Nie zamykam jednak tematu - może ktoś w kaprysie sprawienia mi przyjemności wrzuci tu konkurencyjną alternatywe? Lub po prostu określenie wytworzone, na potrzeby oddania czci temu zjawisku. Jeżeli tak - będe tu aby cieszyć się i dziękować.Temat: Nowy album - opinie fanów

Właśnie miałem dać linka do artykułu. Śmieszny, co? Zgodzę się jednak z tym, że tytułu niektórych utworów mają wydźwięk gimnazjalnego buntu. Mnie też to razi. Co do wyglądu to każdy wie, że szkła zostały wyjete, brwi się nawet pojawiły. Wygląda najbardziej ludzko od dawna. I w zasadzie muzyka też najbardziej człowiecza, ni licząc ostatniej płyty. Fakt faktem, Mansona już nikt się nie boi tak jak jeszcze kilka lat temu. Zresztą podobnie było z Eminemem, który też na starość zmarkotniał. A wystarczy sobie ich dwóch przypomnieć z przełomu 1999/2000.

Swoją drogą... 'The Golden Age...' sprzedało się tylko w milionowym nakładzie?


Na Wikipedii jest info, że 4 mlnTemat: Jaka to melodia?
No to mamy nowy dzień
Dawid, ucieszycz się

Wykonawca: Linkin Park - pogrubić i wężykiem
Tytuł: "H! VLTG3" - z albumu "Re-animation"
Treść:
"(...)Why I spy, my third eye, extremely high voltage
That’s why I need Ruby Quartz glasses // Punkt
(...)"

Wykonawca: Bal Sagoth
Tytuł: RETURN TO THE PRAESIDIUM OF YS
Treść:
"(...)The proud citadels of great antediluvian empires
Have been razed to the ground by my zircon blade.(...)" // Punkt

Wykonawca:Deine Lakaien
Tytuł:Carriage song
Treść:
"(...)these lips so red, hair like a veil
eyes as green as jade(...)" // Punktu brak

Wykonawca:Sting
Tytuł:Lithium sunset
Treść:
"(...)Fill my eyes
O Lithium sunset
And take this lonesome burden
Of worry from my mind
Take this heartache
Of obsidian darkness // Punkt
And fold my darkness
Into your yellow light(...)"

1) Kwarc - odmiana krzemionki
2) Cyrkon to minerał zbudowany z siarczanu cyrkonu
3) Za "Jade", czyli po polsku "żad" nie przyznaję punktu. Dlaczego? Odp. Cytat z wikipedii:
"W 1863r. Francuz Damour udowodnił, że ten zwięzły kamień, który znano od 7000lat, w rzeczywistosci stanowi dwa różne minerały. Ich rozróżnienie jest trudne, co może być przyczyną, że słowo żad nadal obowiązuje jako pojęcie nadrzędne."
Proponuję poszukać jadeitu
4) Obsydian - wulkaniczne szkło

PUNKTY: 3

NOWE HASŁA:
Kwarc
Cyrkon
ObsydianTemat: Ile zjadłeś(aś) ............

moneta z pączkiem to jest pomysł- obowiązkowo hologram

Hehe może ten hologram to przesada ale lukier z tampondruku to chyba niezły pomysł
Tampondruk?
Emalia albo tzw. technika Cloisonne (patrz Bratek z Cook Islands)?

Nie znam się na tych technikach ale na planach emisyjnych NBP jest np. Generał Anders (tampondruk). Znalazłem na wikipedii na czym polega ten proces:
Tampondruk – technika druku, zaliczana do pochodnych druku wklęsłego, polegająca na nakładaniu farby drukarskiej za pomocą miękkiego gładkiego stempla zwanego tamponem. Za pomocą tamponu o odpowiednim kształcie wykonywany jest nadruk na nierównych i nieregularnych powierzchniach. Przez dobranie odpowiedniej farby możliwe jest drukowanie na podłożach takich jak tworzywa sztuczne, guma, szkło, metal, a także tkaniny itp.

Tampondruk stosuje się do wykonywania napisów na powierzchniach bardzo zróżnicowanych, od długopisów, przez części samochodowe aż po panele czołowe różnego sprzętu AGD i RTV.

Do nadruku tą techniką potrzebne są: tamponiarka, matryca (metalowa szlifowana płytka z wyrytym lub wytrawionym wzorem), tampon i farba. Tampondruk przebiega wg schematu:

1. Pokrycie matrycy farbą.
2. Usunięcie nadmiaru farby za pomocą rakli (metalowy lub - rzadziej - gumowy lub z tworzywa sztucznego elastyczny zgarniacz) tak, by pozostała jedynie w szczelinach wzorca.
3. Dociśnięcie tamponu do płytki wzorcowej - farba zostaje przeniesiona na tampon.
4. Dociśnięcie tamponu do zadrukowywanego przedmiotu - farba zostaje ostatecznie osadzona.
Temat: Decoupage
Dodałam także w tym temacie: decoupage. CO to takiego? Wg Wikipedii to technika ozdabiania przedmiotów polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (praktycznie każda powierzchnia: drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa). Decoupage klasyczny polega na naklejaniu wzoru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu.
Decoupage umożliwia własnoręczne stworzenie pięknej i oryginalnej dekoracji, która wygląda jak ręcznie malowana.Temat: Klub Zwolenników Radzieckiego Systemu i Wódki
Towarzyszu Ciulkin, rozumiem że bieganie z tonami butelek jest ciężkie, że trzeba użerać się z namolnymi kapitalistycznymi szujami sklepowymi, a pieniądz nie jest taki duży...ale...

...ALE CO TO MA ciasteczko BYĆ!? Przyłazicie! Nic nie robicie oprócz palenia papierosów marki Cudzesy! W tłuszcz obrastacie i jeszcze wymigujecie się od roboty?! SYBIR, SYBIR POWTARZAM! Albo weźmiecie się do roboty i pomożecie towarzyszowi Kamilowi w sprzedaży tego szkła albo sam osobiście wsadzę wam paczkę papierosów w czaszkę przez pępek!

Bumelanctwo wśród kadry Klubu! Wstyd! Hańba! Kiszka!

Sprawa numbero zweite:

Beata do naszego zacnego Klubu już nie należy, więc zwolniło się stanowisko Ministra ds. Analizy Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Analizom. Ktoś chętny?

Pozdrawiam.

Minister do Spraw Transportu i Logistyki AlkoholuGraber dnia Pią 12:17, 08 Sie 2008, w całości zmieniany 2 razyTemat: NeOnY
A teraz trochę o prawdziwych neonach:
Kolory świecenia neonu zależą od:
-od składu gazu wewnątrz rury
-koloru szkła (barwionego w masie lub czasem po prostu malowanego)
Kolory świecenia w zależności od składu gazu wewnątrz rury
- neon: pomarańczowoczerwony
- neon i rtęć w żółtozielonej rurze: zielony
- hel: białoróżowy
- hel w żółtej rurze: żółty
- krypton: biały
- argon: niebieski (z dodatkim rtęci – intensywny)
- ksenon: niebieskofioletowy

Prócz gazów szlachetnych stosuje się również:
- azot: żółtoróżowy
- dwutlenek węgla: błękitnobiały

To tyle jeżeli chodzi o prawdziwe neony..
źródło:
www.wikipedia.pl
KUNIEC
Temat: Przewody
Rezystywność
Z Wikipedii
Rezystywność (oporność właściwa) to miara oporu z jakim materiał o danych wymiarach przeciwstawia się przepływowi prądu elektrycznego.

Rezystywność jest zazwyczaj oznaczana jako ρ (mała grecka litera rho).

Jednostką rezystywności w układzie SI jest om⋅metr (1 Ωm).

Odwrotność rezystywności to konduktywność.

Rezystywność określa wzór na zależność rezystancji przewodnika od jego wymiarów:

R = ρ*l/s

Z czego wynika:

ρ = R*s/l

gdzie: R - rezystancja, S - pole przekroju poprzecznego elementu, l - długość elementu.

Rezystywność jest wielkością charakterystyczną dla substancji w danej temperaturze.

W ogólności rezystywność metali wzrasta wraz z temperaturą, a rezystywność półprzewodników zmniejsza się przy wzroście temperatury.

Rezystywność niektórych substancji w niskich temperaturach znika całkowicie; zjawisko to nazywa się nadprzewodnictwem.
Tabela rezystywności niektórych substancji (w temp. 20 stopni Celsjusza)
materiał rezystywność (Ωm)
srebro 1,59 x 10-8
miedź 1,7 x 10-8
nikiel 6,99 x 10-8
złoto 2,44 x 10-8
aluminium 2,82 x 10-8
żelazo 10 x 10-8
platyna 11 x 10-8
ołów 22 x 10-8
węgiel 3,5 x 10-5
german 0,46
krzem 640
szkło 1010 - 1014
guma około 1013
siarka 10Temat: Minolta AF 135/2.8 [T4.5] STF
Wiem, że o tym szkle już tutaj kiedys pare słów padło, ale ktoś się ostanio pytał o bokeh.

TO jest BOKEH, a nie jakieś tam wikipedie

http://blog.phofun.org/post/2/143

Jakbym był portrecistą, uściślijmy - bogatym portrecistą, to bym nie miał kłopotów z wyborem systemu.Temat: Pentax DA 40mm f/2.8 Limited

dziwne co nie? przecież jest bliżej do matrycy od szkła zewnętrznego

To nie tak działa.. WikipediaTemat: Wymiana szkła

jakie sa rodzaje szkła. Bo wydaje mi sie ze to nowe jest jakby mocniejsze
... płaskie, sferyczne i asferyczne - szczegóły na wikipedii ... ... Pozdro...Temat: Manual, klin i BF, który raz jest, a raz nie - ki diabeł?
Dlatego ponoć powinno się kalibrować AF na jak najszerszym i najjaśniejszym szkle. Głębia fokusa jest wtedy najmniejsza i najtrudniej trafić.
http://en.wikipedia.org/wiki/Depth_of_focusTemat: Wpływ ogniskowej na GO i perspektywę

Niewątpliwie własnie tu wpływ będzie miała i jakość szkła i jakość matrycy (im gorsze, tym większa GO dla danej kombinacji ogniskowej, przysłony i nastwawy odległości). Jednak coś mi podpowiada, że niezależnie od tego jak dobry będzie obiektyw i matryca GO pozostanie - i skąd się bierze to co pozostanie?

Jakość szkła i matrycy wpłynie na wszystko, co znajduje się w przedziale głębi ostrości - po prostu będzie mniej ostre

Sama głębia ostrości jest pojęciem stricte geometrycznym i wyznacza się ją z założenia, że
- obiektyw jest idealny
- w obrazie krążki o średnicy X są interpretowane przez nas jako punkty.Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/Depth_of_field

- W tym wypadku wszystko zawierające się w krążku C uznajemy za ostre.
- C jest kwestią umowy.
- Punkt B jest odwzorowany nieostro, ponieważ daje większą plamkę - jest poza głębią ostrości
- Każdy punkt z przedziału DOF zawiera się w krążku C. Punkt początkowy i końcowy dają krążek o tej samej średnicy C

Jeżeli skopiemy obiektyw ( ), to zmieni się tylko punktowa funkcja przenoszenia tj. nic nie będzie nawet jednego ostro odwzorowanego punktu w obrazie. Teoretycznie głębia ostrości się nie zmieni - po prostu w zakresie głębi ostrości obraz będzie równie dziadowski.

Jeżeli matryca będzie kiepska... No właśnie. Zależy co przez to rozumiemy. Jeżeli jakimś cudem rozmywa obraz, to rozmywa tak samo w całym przedziale głębi ostrości (albo prawie tak samo ).
Jezeli czepiamy się rozdzielczości - powiedzmy że piksel ma 20µm średnicy - definiujemy krążek rozproszenia 20µm i mamy głębię ostrości dla takiej matrycy. W przypadku klisz mamy średni przekrój czynny kryształków halogenosrebrowych.

Jeżeli teraz popatrzymy na zamieszczony obrazek jeszcze raz i zmniejszymy średnicę soczewki (tj. zwiększymy przysłonę aperturową), wszystkie krążki w obrazie proporcjonalnie się zmniejszą. Uzyskamy większy przedział głębi ostrości.

Jeżeli o falową naturę światła chodzi, to jedynym efektem jest zmniejszenie rozdzielczości obrazu dla bardzo dużych wartości przesłon. Wtedy dyfrakcja staje się znacząca -> ograniczenie średnicy wiązki delokalizuje wektor falowy, więc punktowa funkcja rozmycia się rozjeżdża.Temat: Elektrownie jądrowe
http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Bouguera (nie uczcie się z Wikipedii!!! chcecie się szybko czegoś dowiedzieć to proszę ale często tam głupoty piszą:) ) Jak masz 1 mm szkła to to poprawi ci o ok 1% jakość ale jak 1 metr to prawie 300 % zresztą tutaj nie masz 1 zwierciadła. tylko prostokąt 1000 na 1600 metrów.Łączna długość luster to 75000 metrów, a każdy metr potrzebuje swojego stelażu, co jakiś czas musi być układ silnikowy i sterowania, koszta cholernie drogiej rury izolowanej próżną. ktoś kto robił tego kosztorys na pewno miał głowę na karku i nie robił obliczeń na oko.

Pamiętaj że mówimy tutaj o energii szczątkowej. To nie jest benzyna że wlewasz do baku przekręcasz stacyjkę i jedziesz. to co do nas dociera to naprawdę mało jest w porównaniu z tym ile potrzebujemy. a by coś ogrzać do wysokich temperatur a tutaj nawet przy tak wysokich nakładach technologicznych mamy góra 400 stopni (wg wiki 391). To nie jest zagotowanie wody na herbatę. jeśli będziesz miał za niską temperaturę to para skropli ci się na turbinie i ta się rozleci w drobny mak, to są ogromne prędkości i ogromna precyzja wykonania. sprawność takich generatorów to góra 50% a pamiętaj że sprawności się mnoży. tak dla porównania roślina wykorzystuje ok 4-5% e. słonecznej a najnowszej generacji ogniwa słoneczne ok 21% a ich produkcja ciągle jest nie opłacalna. jeśli policzymy że na 1 metr^2 napływa 400 watów, i pomnożymy przez powierzchnie NSO to wyjdzie nam 640 MW energii, moc znamionowa to 64 MW -sprawność 10% i jest to opłacalne skoro ktoś to postawił i wydał na to 266 milionów dolarów.

Ps. ja już od ponad 2 lat robię kolektor z jarzynówek i mam nadzieję go w te wakacje skończyć:)Temat: Czy pn-wsch Polsce znów zagraża susza?


| Ja jestem bulgarin i zijem w Shumen. W 2004 rok ja bilem w Polsce: w
Krakowa-
| pieknje misto! i Piotrkowa Tribunalskiego na 10 dni. Jeden raz ja bilem w
| wasz kraj, ktory bardzo mi sie podobal i niewiele rozumem jazik polski. W
| Warszawie nie bilem. Bulgarski tez jest jazik slawianski i to dla bulgar
nie
| jest bardzo trudny.
Wystarczająco dobrze piszesz po polsku aby być zrozumiały.
Jak się nauczyłeś? Mówili mi Niemcy i Amerykanie,
że polski jest najtrudniejszy ze słowiańskich języków.
Znałem na studiach 4 osoby z Bułgarii, dwie z nich poprawiały
polaków błędy językowe (sic!) ale mieszkały w Polsce jakieś 11 lat.
Jakaś córka ambasadora itp.
Co zaliczyłeś z Krakowa? Mnie się podobało przejście pod Wawelem
taką 'uliczką' ze szkła, pozwalającą oglądać historię sprzed 500 lat.
I jeszcze dzielnica 'Kazimierz' i stare miasto w całości.
W Piotrkowie nie byłem, ale wydaje mi się, że to robotnicze miasto,
jak Pabianice (skąd pochodzi moja dziewczyna).
Trochę podobną panoramę możesz znaleźś na:
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BByrard%C3%B3w#Zabytki
Ciekaw jestem, czy Wikipedia jest też w Bułgarii?
Wystarczająco dobrze znasz polski i poradzisz sobie.
Też mnie interesuje, czy polskie znaczki ąęćśńżź renderują się
sensownie na Twoim komputerze? Bo jak nie, to ich nie będę używał.
Aha, jeszcze uwaga co do języka:  Piszesz:
| W 2004 rok ja bilem w Polsce:
Zamiast 'i' używaj 'y': 'byłem'
Słowo 'biłem' ma znaczenie 'uderzałem' i negatywny sens.
Ja Ciebie oczywiście rozumiem, ale jak trafisz na skina ?
Jednak ten polski nie jest taki łatwy :))))
Antek - twój kumpel z Warszawy, zapraszam :)


Biłem może mieć pozytywny sens-jak bił mojego wroga.A może być to o
zawodach.

Temat: Czy pn-wsch Polsce znów zagraża susza?


Ja jestem bulgarin i zijem w Shumen. W 2004 rok ja bilem w Polsce: w
Krakowa-
pieknje misto! i Piotrkowa Tribunalskiego na 10 dni. Jeden raz ja bilem w
wasz kraj, ktory bardzo mi sie podobal i niewiele rozumem jazik polski. W
Warszawie nie bilem. Bulgarski tez jest jazik slawianski i to dla bulgar
nie
jest bardzo trudny.


Wystarczająco dobrze piszesz po polsku aby być zrozumiały.
Jak się nauczyłeś? Mówili mi Niemcy i Amerykanie,
że polski jest najtrudniejszy ze słowiańskich języków.
Znałem na studiach 4 osoby z Bułgarii, dwie z nich poprawiały
polaków błędy językowe (sic!) ale mieszkały w Polsce jakieś 11 lat.
Jakaś córka ambasadora itp.

Co zaliczyłeś z Krakowa? Mnie się podobało przejście pod Wawelem
taką 'uliczką' ze szkła, pozwalającą oglądać historię sprzed 500 lat.
I jeszcze dzielnica 'Kazimierz' i stare miasto w całości.
W Piotrkowie nie byłem, ale wydaje mi się, że to robotnicze miasto,
jak Pabianice (skąd pochodzi moja dziewczyna).
Trochę podobną panoramę możesz znaleźś na:
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BByrard%C3%B3w#Zabytki

Ciekaw jestem, czy Wikipedia jest też w Bułgarii?
Wystarczająco dobrze znasz polski i poradzisz sobie.
Też mnie interesuje, czy polskie znaczki ąęćśńżź renderują się
sensownie na Twoim komputerze? Bo jak nie, to ich nie będę używał.
Aha, jeszcze uwaga co do języka:  Piszesz:


W 2004 rok ja bilem w Polsce:


Zamiast 'i' używaj 'y': 'byłem'
Słowo 'biłem' ma znaczenie 'uderzałem' i negatywny sens.
Ja Ciebie oczywiście rozumiem, ale jak trafisz na skina ?
Jednak ten polski nie jest taki łatwy :))))

Antek - twój kumpel z Warszawy, zapraszam :)Temat: Doświadczenia
Doświadczenie Younga

eksperyment polegający na przepuszczeniu światła poprzez dwa pobliskie otwory w przesłonie i rzutowaniu na ekran. Na ekranie wskutek interferencji tworzą się charakterystyczne prążki potwierdzające falową naturę światła. Po raz pierwszy ekperyment ten wykonał około roku 1805 Thomas Young, fizyk angielski.

Bardziej widowiskowy i łatwiejszy sposób wykonania tego doświadczenia, polega na użyciu siatki dyfrakcyjnej, czyli płytki ze szkła, na której gęsto zarysowane są rysy. Obraz interferencyjny widoczny w tym przypadku na ekranie jest znacznie wyraźniejszy i jaśniejszy niż przy użyciu jedynie dwóch szczelin.

Thomas Young użył w swoim eksperymencie nieprzezroczystego materiału, w którym wyciął dwie bardzo małe dziurki. Jednakowe światło (tzn pochodzące z tego samego źródła) interferowało na szczelinach i tworzyło na ekranie umieszczonym po drugiej stronie nieprzezroczystego materiału obraz interferencyjny (Young zaobserwował jasne prążki). Doświadczenie w swojej pierwotnej formie nie budziło wielkich kontrowersji w świecie fizyki, jednak późniejsze jego modyfikacje postawiły przed fizykami znaki zapytania. Okazało się bowiem, że nawet pojedyncze fotony wysyłane przez szczeliny w znacznych odstępach czasu, które nie miały prawa wzajemnie ze sobą interferować, tworzyły za szczelinami na światłoczułym materiale wzór interferencyjny (pionowych prążków). Efekt ten będąc jedną z manifestacji kwantowej natury światła jest często używany do objaśniania podstaw mechaniki kwantowej. W kwantowo-mechanicznym podejściu efekt interferecji spowodowany jest nakładaniem się funkcji falowej opisującej stan fotonu.


schemat doświadczenia Younga
Temat: Lamborghini Reventon
Lamborghini Reventon - supersamochód wyprodukowany przez włoską firmę Automobilli Lamborghini na bazie modelu Murcielago LP 640. Jego premiera miała miejsce na Międzynarodowych Targach Motoryzacyjnych monitory TFT z dwoma różnymi trybami wyświetlania. Instrumenty są zamieszczone w strukturze ze stałego bloku aluminium, pokrytej dodatkowo przez oprawę z włókna węglowego. G - force - Meter to urządzenie pokazujące wartość sił podczas jazdy, przyspieszenia i hamowania, jak również podczas pokonywania zakrętów. Podobne rozwiązania znajdują się w samolotach i Formule 1. Przez naciśnięcie guzika, kierowca może przełączyć obraz do drugiego, analogicznego widoku, gdzie wyświetlane są zwykłe analogowe instrumenty; szybkościomierz i prędkościomierz. Stylistyka auta nawiązuje bezpośrednio do najszybszych myśliwców na świecie (m.in F-22 Raptor). Dominują ostre i kanciaste linie. Z tyłu pokrywa silnika została wykonana z laminowanego szkła. Lamborghini przeniosło też trochę szczegółów stylistycznych ze swojej macierzystej spółki-Audi.[potrzebne źródło] Z przodu siedem świateł wykonanych w technologii LED(mają zapewniać światło maksymalnie zbliżone do dziennego) oskrzydla Bi- Ksenonowe reflektory.Z tyłu wszystkie światła są wykonane w technologii LED i umiejscowione tak, że dają efekt potrójnej strzały. Z uwagi na wysoką temperaturę panującą w otoczeniu silnika diody te zostały wykonane ze specjalnych materiałów odpornych na jej działanie.

Design najnowszego Lamborghini został doceniony przez jury konkursu "L’Automobile piu Bella del Mondo" czyli "Najpiękniejszy Samochód Świata" Auto zajęło pierwsze miejsce w kategorii aut specjalnych.

Zgodnie z tradycją Lamborghini, Reventon również otrzymał nazwę po byku. Imiennik samochodu, posiadany przez rodzinę Rodriguez, był znany z zabicia sławnego torreadora Felixa Guzmana w 1943. Reventón oznacza "eksplozję" albo "wybuch" w języku hiszpańskim, kiedy użyty jest jako rzeczownik.

Wszystkie egzemplarze zostały już sprzedane. Dostawa do klientów rozpocznie się w 2009 roku.
źródło: wikipedia.pl


Niezłe cacko, co?? Tyle, że jak dla mnie to jest za bardzo kanciasty
Temat: Elektroniczny pożeracz rdzy
Rdza..jest to utlenione żelazo- dokładniej rdza jest tlenkiem żelaza(III) o wzorze chemicznym Fe2O3...utleniania wynika z reaktywności tlenu...i jego własności...na przebieg reakcji(czyli rdzewienia) mają różne czynniki... jednak woda w połączeniu z tlenem to zasadnicze czynniki powodujące rdzewienie żelaza. Raczej wątpie żeby te wynalazek pomagał...raczej może szkodzić... wyjaśnienie poniżej...

cytat z wikipedii

"
Korozja chemiczna jest to korozja spowodowana działaniem substancji chemicznych, pod warunkiem, że reakcjom chemicznym nie towarzyszy przepływ prądu, np. reakcja metalu z gazem.

Korozja chemiczna żelaza i jego stopów [edytuj]
Produkt korozji żelaza i jego stopów to rdza. Sama rdza nie jest ściśle określoną substancją, lecz mieszaniną różnorakich związków żelaza, tlenu i wodoru. Główny składnik rdzy stanowi związek o wzorze sumarycznym FeO(OH), zawierający żelazo na stopniu utlenienia +3. Oprócz tego w skład rdzy wchodzi woda, tlenki lub wodorotlenki żelaza o nieco innym składzie, a także trochę węglanów żelaza.

Warunkiem koniecznym do powstania rdzy jest obecność wody i tlenu. Pozostające w kontakcie z wodą i tlenem atmosferycznym żelazo przechodzi powoli w trudno rozpuszczalny wodorotlenek żelaza (II)

Wodorotlenek żelaza (II) utlenia się dalej do wodorotlenku żelaza (III). Wodorotlenki przechodzą stopniowo w tlenki lub węglany.

Szacuje się, że niemal połowa wyprodukowanej w latach 1890-1923 stali (ok. 1800 mln ton) uległa zniszczeniu przez korozję.

Korozja elektrochemiczna jest to korozja spowodowana działaniem substancji chemicznych, gdy reakcjom chemicznym towarzyszy przepływ prądu, np. reakcja metalu z elektrolitem. Najczęściej występuje w przypadku, gdy metal (żelazo, cynk) jest narażony na kontakt z elektrolitami w obecności pierwiastków o większym potencjale standardowym. W takiej sytuacji powstaje ogniwo galwaniczne w którym pierwiastek bardziej szlachetny (o większym potencjale standardowym) jest katodą, a metal mniej szlachetny anodą. Za katodę najczęściej robią domieszki innych metali, jak również ziarenka grafitu. W miarę rozpuszczania się metalu coraz więcej domieszek zagęszcza się na powierzchni, liczba mikroogniw wzrasta i proces korozji przybiera na sile."

korozja atmosferyczna - niszczące, żrące działanie wody oraz powietrza (także znajdujących się w nim innych gazów) na ciała stałe. Korozja może dotyczyć wielu różnych substancji: metalu, kamienia, betonu, szkła, drewna, papieru, środków barwiących, powłok lakierniczych itd... Działanie korozji atmosferycznej polega na wchodzeniu czynników korodujących w reakcje chemiczne z atakowanymi substancjami. Korozja atmosferyczna jest rodzajem korozji chemicznej lub elektrochemicznej."Temat: Konstruktywizm
Konstruktywizm - kierunek w sztuce abstrakcyjnej powstały w r. 1913 w Rosji, nieco później w Holandii i reszcie Europy.Gł. cechy konstruktywizmu: analiza elementów budowy plast. (linia, barwa, masa, ruch, rytm, ciężar), analiza jakości materiałów (metali, szkła, drewna), geometryzacja kształtów, konstrukcja, aktywizacja powierzchni brył i płaszczyzn.Podstawowym wyróżnikiem konstruktywizmu w stosunku do innych ruchów awangardowych było stosowanie dyscypliny formalnej ograniczonej do prostych elementów geometrycznych: koła, trójkąta i linii prostej. Z założenia wzajemne oddziaływania tych form wywołują wewnętrzne napięcie wewnątrz obrazu. Celem jest poszukiwanie nowej ekspresji estetycznej, a metodą świadoma rezygnacja nie tylko z przezentowania widzialnej rzeczywistości, ale także odejście od skojarzeń ze światem przedmiotów. Konstruktywizm zawdzięcza nazwę zarówno podejściu do budowania obrazu - "konstruowania" z określonych elementów, jak i swoistemu zaangażowaniu w nowoczesność. Pierwszy krok w tym kierunku zawdzięczamy futuryzmowi, następnie jednak nadszedł czas włączenia kreacji artystycznej poddanej estetyce geometrycznej w służbę działalności produkcyjnej: projektowanie przedmiotów technicznych, architektury, mody (pr&ecirc;t-&agrave;-porter - gotowe do włożenia), grafiki użytkowej, nowoczesnej typografii, mebli. Równolegle pojawiają się konstruktywistyczne rzeźby i pierwsze fotomontaże, później kolaże.
Konstruktywizm wpisuje się w ciąg kierunków sztuki nowoczesnej poprzedzony przez kubizm i futuryzm, a rozwijający się w następne ruchy awangardy: sztukę kinetyczną, sztukę konkretną, op-art i wiele innych, raczej krótkotrwałych zjawisk artystycznych.Przedstawiciele konstruktywizmu to: N. Gabo, A. Pevsner, A.M. Rodczenko, W.J. Tatlin

Zaczerpnięto z : wikipedia,PWN,google(zdjęcia)Temat: 9 listopada 1938, pamietajmy!
Poczatkowo mniejsze czy wieksze grupki czesto alkoholizowanych wyrostkow przeciagajacych przez miasta i miasteczka. Okrzyki, spiewy agresywne zachowanie. Potem oznaczanie wielu budynkow gwiazda, plomienie, kleby dymu, brzek tluczonego szkla. W koncu i przemoc fizyczna w stosunku do zydowskich wspolmieszkancow Tak wyobraznia podpowiada mi przebieg wydarzen z przed 70-ciu lat. Wydarzen zwiazanych z pogromem Zydow ktore do historii przeszly pod pojeciem nocy krysztalowej.
Wydarzenia te nie ominely niestety Glubczyc i naszego powiatu. Zniszczeniu ulegly synagogi w Kietrzu i Glubczycach. Zdewastowano sklepy, restauracje i budynki.
Bezpowrotnie ulegly zniszczeniu dobra kulturalne i materialne na ktore pracowano latami. Wprawdzie mamy tu na naszym forum zdjecia glubczyckiej synagogi, dla zobrazowania co tu m.in. zniszczono posluze sie linkiem:
http://wroclaw.hydral.com.pl/28074,obiekt.html

"W zależności od źródła synagoga została zniszczona w roku 1927 lub podczas nocy kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 roku." mozna przeczytac na cytowanej stronie, podobna informacje przeczytalem kiedys na wikipedii. Z relacji bylych, niekiedy zyjacych jeszcze bylych mieszkancow Glubczyc (np. ksiedza palata Grocholla) wynika, ze synagoga splonela w czasie pogromu listopadowego. Poglad ten wyraza tez pan Lozinski w "Kalendarzu Glubczyckim" z 1998 r. jak i pani Maler w "Dziejach Glubczyc 1742-45" na str. 58.
Mysle, ze o tych wypadkach nalezy pamietac. Z roznych powodow zreszta. Wielu wspolmieszkancow zydowskiego pochodzenia opuscilo juz przedtem Glubczyce, niektorzy potem. Wielu jednak tego koszmarnego systemu nie przezylo. O nich rowniez nalezy pamietac.
Sa jednak i tacy ktorych szczatki spoczywaja w Glubczycach. Dewastacja ich grobow rozpoczela sie wlasnie podczas Nocy Krysztalowej. Moze sie myle - ostatnio gdzies na marginesie slyszalem, ze cos sie zaczyna robic, ale (moze, to za mocno powiedziane? ale zaniechanie dzialania to tez dzialanie) - trwa do dzis. Zobaczcie:
http://de.youtube.com/watch?v=U3kR19oEk9c

Jeszcze jedno zdanie niedawno zaslyszane od pewnej starszej pani ktorej udalo sie przezyc: "Niezydowka w tamtym czasie, w tamtym panstwie tez bardzo niechcialabym byc."Temat: Andrzej Ziemiański
Jeden z bardziej znanych autorów fantastycznych, a nie doczekał się chyba jeszcze wątku na FiR

Andrzej Ziemiański ma w swoim dorobku trochę nagród. Za rok 2000 Ziemiański otrzymał pierwsze miejsce w plebiscycie "Nowej Fantastyki", oraz Nagrodę SFinks za opowiadanie Bomba Heisenberga. Za rok 2001 otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla oraz Puchar Bachusa za opowiadanie Autobahn nach Poznań oraz pierwsze miejsce w plebiscycie "Nowej Fantastyki" i nagrodę SFinks za Waniliowe plantacje Wrocławia. W plebiscycie SFinksa trzy pierwsze miejsca zajęły wtedy opowiadania Ziemiańskiego. Za rok 2003 otrzymał nagrodę Nautilus w dwóch kategoriach: za drugi tom powieści Achaja oraz za opowiadanie Zapach szkła, które otrzymało również Nagrodę im. Janusza A. Zajdla i SFinksa [za wikipedią].

Osobiście przeczytałem dwa jego wspomniane opowiadania - Waniliowe plantacje Wrocławia, które akurat nie były niczym ekstraordynaryjnym, ale czytało się nieźle i Autobahn nach Poznań - które podobało mi się bardzo, nawet pomimo tego, że gatunkowo mogły mnie początkowo zrazić

Oczywiście moim pierwszym skojarzeniem z Ziemiańskim jest jednak Achaja. Pierwszy tom - bardzo zaciekawił, wciągnął, wróżył wiele dobrego po kolejnych częsciach. Drugi - dalszy rozwój świetnych wątków (Zaan), ale widać już że autor w niektórych miejscach się zapędza i nie zdoła domknąć wszystkiego (ten wirus czy jak mu tam). Trzeci - kompletna katrastrofa, chyba najgorsza książka jaką miałem nieprzyjemność przeczytać. Wszystko: fabuła (podbiłam świat!), język ("***** ja ********, ale mam ******* życie. Nic, ****. Ide *********** dalej" - powiedziała Achaja), styl (tyle pseudofilozoficznych bzdur chyba nigdzie nie widziałem) leży i kwiczy. Feee.

A co Wy myślicie o tym autorze? Co czytaliście jego autorstwa? Co mu lepiej wychodzi - opowiadania czy powieści? No i jakie macie zdanie na temat jego 'okrętu flagowego' - Achaji ?Temat: Czy in vitro to aborcja?
Kasia:
NeonKK - no rece mi opadaja.Podaje Ci tytul umowy ktora podpisalam: "Umowa i zgoda na leczenie nieplodnosci metoda in vitro" W dalszym ciagu uswiadamiam Ci jak szerokie jest to pojecie ,oraz,ze masz braki w wiadomosciach na jego temat.Jest to leczenie NIEPLODNOSCI.Termin ten oznacza nie tylko sam fakt zaplodnienia pozaustrojowege,ale rowniez caly proces na ktory sklada sie miedzy innymi terapia hormonalna.
---
Mnie też ręce i nogi opadają, a gdybym był kobietą to i biust by mi pewnie opadł. Papier wszystko zniesie. Zwłaszcza jak się za niego słono płaci. A to że na opakowaniu spiralki jest napisane że jest to środek antykoncepcyjny wcale nie powoduje, że staje się ona środkiem antykoncepcyjnym (zapobiegającym poczęciu) lecz nadal pozostaje wczesnoporonnym (uniemożliwiającym donoszenie).
A więc sama musisz sięgnąć do źródeł i zweryfikować swoją wiedzę. Wystarczy że sięgniesz choćby do wikipedii na którą tu już się powoływano. Termin in vitro (łac. w szkle) odnosi się do czegoś, co ma miejsce na zewnątrz organizmu. Są to albo badania in vitro (na żywych, wyizolowanych z organizmu komórkach lub substancjach) albo zapłodnienie in vitro (pozaustrojowa metoda zapłodnienia komórki jajowej ssaków, wykonywana w warunkach laboratoryjnych, poza ciałem samicy).
Możnaby mówić o leczeniu niepłodności gdyby celem było wyleczenie z niepłodności i możliwość naturalnego zajścia w ciążę. A tu celem nie jest wyleczenie niepłodności, i tak jak pacjentka była niepłodna, tak niepłodna pozostaje nadal.
I to że elementem całego procesu jest terapia hormonalna niczego nie zmienia, bo ta terapia hormonalna nie powoduje że stajesz się płodna i in vitro jest niepotrzebne, lecz jest jedynie etapem koniecznym do zapłodnienia in vitro.

Skoro masz jak mówisz umowę na leczenie niepłodności to powinnaś ich podać do sądu że wzięli kasę, a niepłodna jesteś nadal. Tyle że gdzieś drobnym druczkiem jest zapewne zapisane w umowie, że wynikiem tego "leczenia" niepłodności nie będzie uzyskanie płodności.Temat: Kłokoczka
Kłokoczka południowa (Staphylea pinnata L.) – gatunek rośliny z rodziny kłokoczkowatych (Staphyleaceae). Pochodzi ze środkowej i południowej Europy, oraz Azji mniejszej. Występuje rzadko w południowej Polsce, jest także uprawiany. Jeden z największych okazów (ponad 4,5 m wysokości) kłokoczki południowej w Polsce rośnie w SIETESZY (woj. podkarpackie

Zastosowanie:

* Drewno było kiedyś masowo wykorzystywane do produkcji drobnych sprzętów domowych.
* Nasiona stosowano do wyrobu biżuterii oraz różańców, a inne części rośliny także w obrzędach religijnych;
* Z nasion kłokoczki wytłaczano dawniej olej (bogaty w tłuszcze i kwasy tłuszczowe) stosowany do oświetlania domostw;
* Roślina miododajna.

Ponieważ w naszej galerii pojawiło się zdjęcie tego unikatowego krzewu chciałem w tym temacie zamieścić kilka zdań o nim. Te ciekawostki które są w Wikipedii zamieściłem powyżej. Ale i osobistych kilka słow chciałem tu dodać. Ten ciekawy i rzadko spotykany krzew spotkałem przed wielu laty na skraju ogrodu przy plebanii. Rósł w tym miejscu gdzie działka przychodni styka się z ogrodem plebanii. Nie będę ukrywał że czasem z kolegami zakradaliśmy się do ogrodu ks. Bąka, zwłaszcza kiedy spadały na ziemię gruszki, jabłka, śliwki węgierki, i zajadaliśmy się nimi. Bywało że ówczesny kościelny p. Bębenik Szczepan ( ojciec obecnego kościelnego, Stanisława) przepędzał nas z tamtąd, ale my byliśmy młodzi a on już starszy, więc nie było obawy że nas złapie. I właśnie przy takiej okazji znalazłem ten ciekawy krzew. Dla czego mnie zainteresował ? Moja matka miała różaniec zrobiony z owoców tego krzewu. Był większy (dłuższy) jak zwykły rózaniec ponieważ te orzeszki są wielkości pestki czereśni. Na Lipniku a może w Chodakówce, dokładnie nie pamietam, mieszkał kiedyś pan Nizioł który z tych owoców kłokoczki wyrabiał różańce, chodził po domach sprzedawał je. Bywał u nas w domu. Wyjmował z drewnianej skrzyneczki różańce różnego typu. Toczone z drewna, z szkła, i te z kłokoczki. Moja matka podobnie jak wiele ówczesnych kobiet często modliła się na różańcu, takim własnie z kłokoczki. Dla tego go zapamiętałem. Zabrała go również w swoją ostatnią drogę. dnia Pią 19:40, 02 Sty 2009, w całości zmieniany 1 razTemat: DRINKI-czyli co na barze
Generalnie jestem zwolennikiem picia bardzo małych ilości % podczas Night Game żeby zachować koncentrację, ale skoro już mam coś wypić to czemu nie coś nowego?

Mojito ( wymawia się MOHITO)
fote buchnąłem z wikipedii Co my tu mamy? klasyka, 1 z pierwszych drinków jakich uczy się każdy Barman, dostępny w każdej strefie czasowej,
Skład:
Lód tłuczony
60ml biały rum
25ml sok z limy
15ml syrop cukrowy(lub trzcinowy)
trzy gałązki mięty
50ml woda gazowana(ale tak bezsmakowa)
plasterek cytryny
niektórzy dolewają zamiast wody sprita lub 7up, i czasem trochę wódki

Jak wykonać:
W wysokim grubym szkle typu highball rozgnieść listki mięty,zalać sokiem z limetek,wsypać tłuczony lód. Shaker wypełnić lodem do 1/3,zalać rumem,syropem cukrowym,sok z limetki. Mieszać.Całość przecedzić i do szklanki. Uzupełniać woda mineralną lub rzadziej sprite.
Na czym polega dowcip z nim?wszystkie składniki muszą być dokładnie wymieszane a mięta zgnieciona,albo trzeba to zrobić shakerem albo dokładnie tłuczkiem byłem świadkiem jak barman wrzucił wszystkie składniki do szklanki, dorzucił lód, i słomkę i podał!!!efekt ?składniki nie wymieszane, słodkie na górze gorzkie na dole liście mięty w !całości! chyba chciał żebym je pogryzł czy coś?bielski lokal nawiasem:p

naprawdę fajny lekki orzeźwiający słodko kwaśny drink na ciepłe dni albo jako przerywnik na imprezie(cenna w bielsku od 14-18 zł)
-----------------------------------------------------------------------
Jeżeli na imprezie wszyscy wokół piją piwo a ty już nie możesz na to patrzeć, albo "zabawniej" impreza gdzie wszyscy piją b.drogie alkohole(choć niekoniecznie im to smakuje, albo jest na topie,albo pija bo inni piją) to wybierz wódkę na lodzie, po prostu- czysta ostra bezkompromisowa, a jak ty powoli sączysz wódkę która i tak miesza się z lodem to nie jest taka mocna(osobiście bardzo lubię FINLANDIA GREJPFRUTOWĄ i często na imprezie to mój wybór),
a jak HB już mi się wpycha w drinka to niech spali sobie usteczka na 40% niechrzczonych oktanach:p
jeszcze jedno: -wybierz i pij 1-2 marki wódki bo jak zamówisz w lokalu " wódka na lodzie" to dostaniesz taką wódkę z jaką lokal ma umowę
raz mówię barmance : -wódka na lodzie,. dostaje wódkę ciepła z szafki w kieliszku, patrze na nią i mówię: -wódka na lodzie. a ta patrzy na mnie wyciąga szklaneczkę wrzuca 1 (słownie: jedną kostkę lodu) i przelewa z kieliszka do środka ta ciepła-opadły mi ręce
Temat: Sól fizjologiczna
Dobra robota drafcio !!

0.) Masz rację: czystej wody nie ma !!!

Mam jednak kilka uwag odnośnie samego problemu "chemicznego":

1.) "Urządzenia do oczyszczania wody metodą odwróconej osmozy
(demineralizacja),usuwają ponad 96% rozpuszczonych soli mineralnych i
bakterii".

A.) Usuwają 96% rozpuszczonych. Nierozpuszczone mogą być usunięte
wcześniej, np. w czasie destylacji. Zatem te 96% + 4% nie odpowiada
całkowitej ilości soli w wodzie "zwykłej".
Wniosek: nie można powiedzieć, że 4% soli pozostaje po oczyszczeniu.

2.) "(...)Urządzenia do magazynowania, sanitaryzacji i rozprowadzania
wody oczyszczonej
...
lampa ultrafioletowa do sanitaryzacji (dezynfekcji) wody oczyszczonej
(..)"
...
A.) Całość jest napromieniana UV. Żywej bakterii w zasadzie tam nie
uświadczysz, mogą być formy przetrwalnikowe, ale w środowisku złożonym
z głównie z wody nie rozwiną się. Nawet po iniekcji sprawny układ
odpornościowy szybko się z nimi upora. Można oczywiście się sprierać,
że zawsze znajdzie się jakiś rzadki gatunek bakterii który to
przetrzyma, ale pytanie czy człowiek może się nią zarazić i czy jest
ona groźna. Równie dobrze możnaby wykazywać, że w kebabie kupionym na
rogu można znaleźć fragmenty grzywy lwa i szczątki zębów rekina.

3.) "(...)Pod wpływem czystej wody ulegają hydrolizie zawarte w szkle
krzemiany, co powoduje pokrycie powierzchni szkła warstwą żelu
krzemionkowego(...)".

A.) Może i tak jest, ale autor nie pisze ani o znaczeniu tej reakcji
ani o jej szybkości ani wydajności. Może powstawać warstewka niewiele
większa od średnicy kilku cząsteczek krzemianów. Jakby rozpuszczanie
szkła miało jakieś znaczenie praktyczne to dawno mielibyśmy
rozpuszczony piasek na plażach i brudne od krzemianów szklanki. Na
dodatek hydroliza jest procesem dynamicznym i odwracalnym.

Wniosek: Nie da się na podstawie powyższej informacji określić czy
krzemiany znajdują się w takich ilościach aby zareagować z lekami w
sposób istotny (z odpowiednią szybkością).

4.) "Najbardziej znany incydent skażenia wewnętrznego miał miejsce w
USA w latach 1970–1971, kiedy producent produktów dożylnych zmienił
wyściółkę nakrętek (...)"

A.) Nie mówimy tu o zanieczyszczeniu celowym bądź przypadkowym.
Odnosimy się do sytuacji całkowicie zerowej - "jest sobie woda i stoi".
Równie dobrze skażona w ten sposób może być igła albo ktoś przed
podaniem wody może zwymiotować na miejsce wkłucia.

Wniosek: Przypadkowe zanieczyszczenia w zakładach produkcyjnych nie
stanowią odpowiedniego argumentu odnośnie szkodliwości lub nie wody
"przeterminowanej".

6.) Co do informacji zawartych w
http://www.stilmas.com/DocumentiScaricabili/USP.pdf

A.) Tam są wymienione nieprawdopodobnie małe stężenia typu < 0.1 ppm,
podobnie CFU. Zwracam uwagę, iż CFU, które ma korelować z liczbą
bakterii w próbce nie jest de facto stałą, ale jest wartością
dynamiczną i potencjalną - CFU mówi, ile koloni bakterii wyrośnie,
jeżeli natrafi na wymarzone waraunki, co ma odpowiadać ilości komórek
bakteryjnych w próbce. W prawie czystej wodzie żadną bakteria nie
wyrośnie, w organiźmie też nie będzie miała specjalnych szans.

B.) Tak przy okazji, dodatnie posiewy krwi można też uzyskać po
dokładnym myciu zębów, kiedy to sobie ranimy dziąsła i "zawartość"
dostaje się do krwi. Taka prawie naturalna bakteriemia "przechodzi"
bez objawów i trwa podobno kilkanaście minut.

http://pl.wikipedia.org/wiki/CFU

5.) "(..)A ta po terminie ważności powinna trafić do kosza".

A.) Zgadza się, w leczeniu pacjentów jak najbardziej, ale na własny
użytek ktoś może sobie z tym zrobić co chce - według mnie wodą
"przeterminowaną" nie zrobi sobie krzywdy.

6.) Wniosek ogólny nr 1: jest taki że H2O to nie jest woda, ale
cząsteczka wody. Woda to mieszanina, której głównym składnikiem jest
H2O.
Wniosek ogólny nr 2: ciężko porównywać działanie wody
"przeterminowanej" i "nieprzeterminowanej" nie mając stałego punktu
odniesienia - nie jest ną przecież samo H2o.

Pozdrawiam serdecznie.
Temat: Co to za oaglUwka?
=?ISO-8859-2?Q?Pawe=B3_ccc?= <pawel.ccc@NOSPAM.gazeta.pl> napisał(a):

[quote]Jacek Woźniak <jacekwozniak@onet.pl> napisał(a):

Znaczy wiesz ale nie powiesz czy też tu moja wiedza się kończy?

Jacek nie marudź, przecież nie będę Ci podawał wzorów na obliczanie ciśnienia
osmotycznego czy kapilarnego. To jest fizyka na poziomie szkoły średniej.
Jak Cie interesuje to poszukaj sobie w podręcznikach szkolnych.

Skoro tak bardzo nalegasz...[/quote]

Znacznie bliżej zjawisk wystepujących w laminatach, niż osmoza, występuje
następujące zjawisko, opisane w Wikipedii jako, cytuję:
Zjawiska kapilarne

..............
Z Wikipedii
Skocz do: nawigacji, szukaj
Zjawisko kapilarne

Zjawiska kapilarne to cały szereg zjawisk związanych z zachowaniem par i
cieczy a pojawiajacych się dla wielu obiektów o małym wymiarze
charakterystycznym (np. rurki kapilarne) i silnie zależne od tego wymiaru,
przy kącie zwilżania powyżej 90 stopni. W zależności od zwilżania i średnicy
rurki zjawisko może się pojawiać lub zanikać - zachodzi ono do momentu, gdy
ciężar słupa wody równoważy siły kapilarne.

* Wzór na ciężar słupa wody:

G=H_{k}cdotpicdot r^{2}cdot ho_{w} cdot g

G - ciężar słupa wody
Hk - wysokość wzniosu kapilarnego
r - promień rurki
ρw - gęstość wody
g - przyciągania ziemskie

* Wzór na siłę napięcia powierzchniowego

Q_{p}=2picdot rcdotsigma_{p}

Qp - siła napięcia powierzchniowego
r - promień rurki
σp - napięcie powierzchniowe

* Po przyrównaniu obu stron równania i podstawieniu danych dla wody i
rurek ze szkła kwarcowego, otrzymujemy wysokość podciągania kapilarnego:

H_{k}={0,15over r}

[edytuj]

Prawidłowości

Wysokość podciągnia kapilarnego określa wzór:

h={{2Tcos{ heta}}over{ ho g r}}

...where:

h - wysokość podciągania (m)
T = napięcie powierzchniowe (J/m² lub N/m)
θ = kąt zwilżania
ρ = gęstość cieczy (kg/m3)
g = przyspieszenie ziemskie(m/s²)
r = promień rurki (m)

Dla czystej wody kontaktującej się ze szklaną rurką i powietrzem:

T = 0.0728 J/m² at 20 °C
θ = 20° (0.35 rad)
ρ = 1000 kg/m3
g = 9.8 m/s²

h approx frac {1.4 imes 10^{-5} mathrm{m}^{2}} {r} = frac {14
mathrm{mm}^{2}} r.

W rurce o średnicy 1m, woda podniesie się o 0,014mm, a 1mm - 14mm, a 0,1mm o
140 mm.
[edytuj]

Przykłady

* Zmiana wysokości słupa cieczy - w zależnosci od kąta zwilżania
podnoszenie lub obniżanie:

menisk wody w rurce szklanej jest wklęsły (woda dobrze zwilża szkło) i
słup cieczy jest podnoszony na wysokość zależną od jej średnicy,
menisk rtęci w rurce szklanej jest wypukły (rtęć nie zwilża szkła) i jest
obniżany w porównaniu z powierzchnią cieczy swobodnej,

* Kondensacja i histereza kapilarna - zmiana ciśnienia przy którym para
cieczy ulegnie kondensacji lub ciecz odparowuje.
* Przepływ krwi przez naczynia włosowate.
* Przepływ wody w naczyniach roślin - zjawiska kapilarne umożliwiają
rośnięcie drzew na wysokość większą niż 10m (bez zjawiska kapilarnego słup
wody w naczyniach ulegałby przerwaniu).
* Nasiąkanie tkanin, bibuły, papieru, pieluszek itp. - ciecz utrzymywana
jest pomiędzy gęsto umieszczonymi cienkimi włóknami za pomocą sił kapilarnych.

........... koniec cytatu
Dalej poszukaj sobie sam.
Od czego są google ?

--
Wysłano z serwisu Usenet w portalu Gazeta.pl -> http://www.gazeta.pl/usenet/Temat: 3 Nagrywarki DVD do wyboru


Gratuluję. A teraz przeczytaj jeszcze raz to co zacytowałem, by się
dowiedzieć jakie korzyści wynikają z tego co zacytowałeś.


Ależ ja te korzyści znam na pamięć -- przygotowałem się bardzo
starannie do swego ewentualnego starcia z ZETO. Gdy przed rokiem
stawałem w szranki z ZETO -- byłem pewny, że nie mam żadnych szans
na swoją wygraną, ale uznałem, że lepiej honorowo przegrać, niż
poddać się walkowerem, bez walki. W trakcie prowadzenia sporu
otrzymałem solidne (co najmniej solidne) wsparcie ze strony
Rzecznika Konsumenta i (wskazanej przezeń) Inspekcji Handlowej
i pozostał jedynie problem ewentualnych finansów na prowadzenie
długotrwałego sporu sądowego, w którym ZETO odrzucałby opinie
biegłych sądowych, nie stawiałby się na sprawach lub stawiał
bez stosownych upoważnień czy innych dokumentów. Choć nie miałem
pieniędzy na takie wyczerpujące rozprawy, postanowiłem przygotować
się starannie i w ostatniej chwili otrzymałem niespodziewaną pomoc
w postaci obietnicy dofinansowywania mnie do słusznego/uczciwego oporu.
(stawka nie była istotna, ale istotne było, abym ,,grał'' uczciwie)

Ku memu zdziwieniu następnego dnia, raniuteńko (dla mnie jakby w środku
nocy) ZETO zadzwonił do mnie i stwierdził, że poddał się. Nie mieli
żadnych szans, bo byłem dobrze przygotowany od każdej strony -- także
od finansowej, ale chyba o tym finansowym przygotowaniu nie wiedzieli. :)

No i po tamtej sprawie zostało mi to i owo w przysłowiowej głowie o nagrywaniu DVDR/RW.

I mogę spokojnie powiedzieć, że od strony użytkownika nie ma poważnych
różnic pomiędzy tymi formatami, a jeśli już są jakieś różnice -- to
raczej na korzyść minusa, choć mniejsza częstotliwość pofalowania
ścieżki prowadzącej (a i kogoś być może sam sposób modulowania)
może początkowo niepokoić. :)


A tu masz następną
porcję informacji, tym razem z Wikipedii.
"One example is the ADIP (ADdress In Pregroove) system of tracking and speed
control being less susceptible to interference and error than the LPP (Land
Pre Pit) system used by DVD-R, which makes the ADIP system more accurate at
higher speeds. In addition, DVD+R(W) has a more robust error management
system than DVD-R(W), allowing for more accurate burning to media independent
of the quality of the media. Additional session linking methods are more
accurate with DVD+R(W) versus DVD-R(W), resulting in fewer damaged or
unusable discs due to buffer under-run and multi-session disks with fewer
PI/PO errors. [1]

Like other "plus" media, it is possible to use bitsetting to increase the
compatibility of DVD+R media."

http://en.wikipedia.org/wiki/DVD_plus_R


Różnica pomiędzy R i RW polega na tym, że w R, pod wpływem światła lasera,
dochodzi do trwałych zmian barwnika, a w RW mamy podgrzewanie do temperatury,
przy której stosowna substancja staje się ani szkłem, ani kryształem (raczej
szkłem) i stosownym (gwałtownym lub ,,powolnym'') chłodzeniu, po którym albo
otrzymujemy kryształową substancję, albo amorficzną.

Więcej o nagrywaniu (w tym i o pozycjonowaniu) być może pisałem na grupach.

W każdy, razie solidność plusa w zestawieniu z minusem jest iluzoryczna,
choć niektóre nagrywarki mogą preferować właśnie plusa. Moim zdaniem nie
jest owa preferencja dyktowana względami technicznymi, ale politycznymi
 -- na minusie można bez trudu nagrywać filmy, które odtwarzają wszystkie
stacjonarne odtwarzacze, a na plusie niby też można nagrywać, ale już
z lekkimi oporami; kto nie potrafił nagrywać -- mógł mieć drobne problemy.

-=-

Spór z ZETO (a raczej jego przebieg i zakończenie) złamał opór kilku
moich przeciwników, skutkiem czego dziś już nie jestem aż taki biedny,
jaki byłem przed rokiem. ZETO pracował dla białostockiego sądu i jego
ustąpienie/przegranie dało dostatecznie wiele do myślenia moim adwersarzom. :)
Z oferowanej pomocy finansowej nie skorzystałem, albowiem nie było takiej potrzeby. :)

-=-

Moje wyniki z minusami i plusami nie wykazują przewagi plusa nad minusem.
Jak dotąd NEC nie popsuł żadnej płytki -- ani plus, ani minus. Toshibą
nagrywałem głównie minusy, dlatego trudno tu coś powiedzieć, ale być może
plusy nagrywała lepiej od minusów, o ile w ogóle można to jakoś policzyć
czy opisać. Na pewno dobrze nagrywała powolne (szybkość DVDx1 czy DVDx2.4)
DVD RW -- równie dobrze minus jak i plus.