Wyświetlono posty znalezione dla słów: szachy-interpretacja

Temat: SZACHY Jana Kochanowskiego


Skoro mowa o wierszach z szachami jako
motywem lub tematem, to marco nam
przysłał kiedyś, chyba sonet.


tak, sonet (znam z tlem - pole szachowe w roznych wymiarach jak na obrazach
Vasarely'ego, lub jak pomieszanie perspektyw u Eschera - i muzyka).


Pamiętam, że
stwarzał w nim metaforę, traktując
figury jak postacie ludzkie. Męczyło mnie,
ze szachy właśnie tak były pomyślane,
mamy wszak króla, królową(hetmana),
itd.


mnie sie wiersz tak bardzo podoba, ze mam nadzieje, ze marco przysle go tu
jeszcze raz (marco ??? :-)))) zrobimy wtedy nowa interpretacje (nie wiem
jakie byly kiedys).

pozdrawiam i zmykam, nadal sie spiesze :-) e.

Temat: Sprawy sędziowskie

Kolego Witalisie,
Narzuconą interpretacją było, że mat kończy grę i należy ZAWSZE I BEZWGLĘDNIE uznać pierwszeństwo mata. Obecne przepisy (patrz artykuł 8.7) już tego nie mówią. Zresztą wystarczy popatrzeć na Kodeks szachowy z lat 80, który był pełny interpretacji FIDE.

Hmmm
Chce Kolega powiedzieć, że na stronie FIDE nie ma ani jednej narzuconej przez Komisję Sędziowską FIDE interpretacji sędziowskiej ?
Czy też Kolega przeoczył moją prośbę o link?
Witalis

Temat: FIDE Laws of Chess

Ja jako osoba związana zawodowo z szachami od ponad trzydziestu lat inaczej patrzę na problemy sędziowskie niż sędziowie młodsi, czy nie mający tak dużego doświadczenia zawodniczego.
Nie widzę jednak powodów dla których miałbym forsować swoją interpretację w Kolegium Sędziów i narzucać innym jej stosowanie.

Tu nie chodzi o forsowanie swojej interpretacji. Chodzi o to aby Kolegium dyskutowało, zajmowało stanowisko i dawało tym samym wskazówki dla innych sędziów.
Temat: FIDE Laws of Chess
Dla mnie podstawą jest zapis. Uważam, że nie można reklamować trzykrotnego na podstawie tego czy sędzia akurat przypadkiem widział czy nie. Uzależniając od tego będziemy mieli sytuację, że w innej partii w identycznej sytuacji, gdy akurat sędzia nie będzie widział, decyzja będzie inna, a tak nie powinno być. Dlatego z zasady nie obserwuje partii blitzowych. Wszyscy mają sprawiedliwie.

Oczywiście, że 9.2 mówi o prawie reklamacji, ale 9.3 mówi o kryteriach jakie mają być spełnione. Jak potraficie wykazać, że zawodnik przedstawił zapis, na którym właśnie wprowadził ruch prowadzący do 3-krotnego powstania pozycji, to jestem za uznaniem reklamacji.

Moim zdaniem w blitzu reklamacja trzykrotnego jest niedopuszczalna. Moim zdaniem Rafał słusznie odrzucił reklamację, choć z tego co opisał Bartek zrobił trochę niepotrzebnego zamieszania. Ale tego czasem niestety nie daje się uniknąć (Szczególnie gdy wszyscy zawodnicy i kibice wiedzą lepiej).

Aha. Moja interpretacja dotyczy blitza jako takiego. Nie zapoznawałem się z regulaminem turnieju ( i nie chce mi się tego robić), który być może stwierdza coś, co umożliwiałoby sędziemu przyjęcie reklamacji).

W regulaminie Amplico jest np:

2.5. Turniej jest rozgrywany zgodnie z Przepisami Gry FIDE z 2005 roku.

* W partiach P-15'+10'' obowiązują przepisy szachów szybkich.
* W dogrywkach obowiązują przepisy szachów błyskawicznych.Temat: Tal-Adamski Lublin 1974
FIDE nie spieszy sie z odpowiedzia.
Mam okazje spotkac Harryego GOLOMBEK'a szefa arbitrow w FIDE.
Dwa slowa o nim: byly mistrz Anglii, sedzia wielu pojedynkow o mistrzostwo swiata, autor opracowan i ksiazek o historii szachow, czlonek ekipy, ktora rozszyfrowala, podczas wojny, niemiecka ENIGMe.
Pytam go o opinie. On watpliwosci nie ma. SEDZIA POSTAPIL SLUSZNIE!
Wspominam o argumentach Pana Litmanowicza.
Na sam dzwiek nazwiska tylko macha reka...
Pozniej wspomne o tym gescie Panu Wladyslawowi, ktory wyjasnia mi, ze " na gruncie FIDE jest miedzy nimi duza rozbieznosc zdan odnosnie przepisow i sedziowania w szachach".

Organizatorzy wreszcie otrzymuja list utwierdzajacy ich " w niewinnosci"...

Mijaja tygodnie (miesiace?) i Golombek ze wzgledu na zdrowie przestaje udzielac sie w FIDE. Pan Wladyslaw usilnie zabiega o zmiane interpretacji.
Efektem zapis, ktory stanowi podstawy dzisiejszych przepisow:
przekroczenie czasu ma miejsce po orzeczeniu sedziego

(patrz: dyskusje, po sasiedzku o "przypadku z Radomia").

Dzis, po latach...

Nadal uwazam, ze jak ktos sie poddal to, bez wzgledu na okolicznosci, winien zachowac minimum godnosci i respektowac wypowiedziane slowa lub uczynione gesty (podanie reki).

Przekroczenie czasu...tu ciagle watpie i wystapie w roli "adwokata diabla":
- Dlaczego ma byc traktowane inaczej niz mat lub pat?
- Dzis w dobie zegarow elektronicznych nie istnieja zadne przeskody aby wiedziec kto
wczesniej i przy ktorym posunieciu czas przekroczyl.
- Do czego tu potrzebny udzial sedziego?

krzysztof pytelTemat: Sprawy sędziowskie
Kolego Witalisie,

Narzuconą interpretacją było, że mat kończy grę i należy ZAWSZE I BEZWGLĘDNIE uznać pierwszeństwo mata. Obecne przepisy (patrz artykuł 8.7) już tego nie mówią. Zresztą wystarczy popatrzeć na Kodeks szachowy z lat 80, który był pełny interpretacji FIDE.Zdecydowałem się pracować w Kolegium bo uważam, że posiadam odpowiednią wiedzę i doswiadczenie, żeby poprawić działanie tego gremium.


Niestety nie posiada Kolega.

I jakie insynuację? Wykazałem, że Kolega nie ma pojęcia kompetencjach Kolegium, ani o jego celach i sposobach działaniach, czyli, że nie ma Kolega kwalifikacji do bycia w Kolegium. Do tego nawet nie został Kolega wybrany, tylko dokooptowany. Dlatego pozwoli Kolega, że jako osoba dwukrotnie wybierana i z doświadczeniem 8-letnim będę negatywnie oceniał kwalifikacje Kolegi do pracy w Kolegium. Szczególnie, że i ja i przewodniczący Tomek Delega byliśmy wybierani na kolejną kadencję już po sprawie słynnego mata. Czy przypadkiem w tych samych wyborach Kolega startował? A pamięta Kolega ile dostał głosów, a ile ja ( że nie wspomnę o Przewodniczącym)? Więc nawet wtedy środowisko sędziowskie lepiej oceniało moje kwalifikacje od kwalifikacji Kolegi.
I proszę mi wierzyć, że gdyby zmierzył się Pan w dowolnych wyborach sędziowskich, czy do Zarządu PZSzach, to uzyska Kolega dużo gorszy wynik niż Tomek Delega, którego raczy także Kolega krytykować.

Dobrze, niech będzie, że były to mistrzostwa Polski P-15. Czyżby był Kolega jedynym sędzią w regionie ? Raz na kilka lat mógłby sędziować to kto inny! Jeśli chce się pracować w Kolegium, to przynbajmniej na wybory wypadałoby przyjechać.Temat: FIDE Laws of Chess

Nawiasem biorąc nie dał Kolega jednoznacznej O ile pamiętam, to nie tyle co jednoznacznej, co brak takiej odpowiedzi.
Pisałem nie o gońcach lecz o "szerokości interpretacji przepisu 12.1".

Co do gońców (jak hal chce wiedzieć). Jeżeli coś jest zgodne z przepisami, to tego nie można karać. Nawet jak się sędziemu to nie podoba. Z przepisami się nie dyskutuje, ale można (i powinno się) dyskutować o przepisach. Tak jak wspomniał dr Filipowicz - w blicu jest dozwolone (chociaż "świństwo"), a w przy innym tempie reklamacje należy uznać.
Wiele przepisów gry w szachy pozwala na "złą reputację szachów". Częściowo już o tym pisałem.Temat: Polityka
Nie jestem pewien, jednak nie uważam ich za przejaw antysemityzmu.

Pan Krzysztof podaje tylko inny punkt widzenia. To nie jest złe, wręcz przeciwnie. Wiele osób nie potrafi patrzeć na to samo w różnym świetle, z różnej strony. Uważa tylko jedną interpretację za prawdę objawioną, każda inna jest zła. To ortodoksja (w szerszym, nie tylko religijnym znaczeniu).
Nie bójmy się słów z boku. Odważmy się myśleć samodzielnie. To tak jak w szachach z podpowiedziami. Z boku widać więcej, ale niekoniecznie lepiej. Wiem, że podpowiedzi potrafią przeszkadzać, nie gramy jednak partii szachów. Naszej gry nie można zakończyć i rozpocząć od nowa. Nasza gra nazywa się życiem.
Wiem, że niektóre osoby nie chcą wiedzieć o czymkolwiek innym. To jak w pomidorowej szukają smaku 'swojej' pomidorowej gdziekolwiek by ją jedli. Nie bójmy się stosować przypraw!Temat: skrzyżowanie
Mam pytanie o interpretację systuacji drogowej

bardzo często spotykam sytuację, że dojeżdżając do skrzyżowania
nie mam znaku określającego na jakiej jestem "pozycji", więc interpretuję je
jako skrzyżowanie równorzędne. Ale, jednocześnie gostkowie jadący
z mojej prawej strony (którzy teoretycznie mają pierwszeństwo) mają trójkąt
o tym, że są na drodze podporządkowanej.
Niby OK czyli ja mam wobec tego pierwszeństwo.
Tylko skąd ja mam o tym wiedzieć?
On staje bo ma trójkąt, ja staję bo mam go z prawej strony
czy to nie nazywa się w szachach patem?

Proszę o komentarz
Pozdrowienia
Pajton

Temat: Międzynarodowy Turniej im. T. Gniota w Policach

Potrzeba, potrzeba. No chyba, że przyznał sie przed sędzią i wskazał jemu sposób dokonania oszustwa, a nie przed delegacją konkurentów
Jerzy, tu nie chodzi o to, czy przyznał się konkurentowi, sędziemu czy taksówkarzowi, tylko o wiarygodność tych osób i przede wszystkim o to, że sprawa dotyczy zawodów sportowych, w których sędzia ma duże możliwości interpretacji (w ramach przepisów, które w szachach są chwilami dość ogólne, np. 12.1). Sposób oszustwa nie ma zaś według mnie najmniejszego znaczenia.
Może przyznanie się Ejsmonta było np. formą pokuty?
Całkowicie zgadzam się z tym, że szkoda, że przy rozmowie nie było sędziego. Sprawa była by jaśniejsza.Temat: I liga 2008
Nasuwa się kilka pytań.
    lPytanie jak należy interpretować zwrot "zawodnik zagraniczny".
    Liczy się federacja (związek szachowy - POL, GER) czy obywatelstwo?lCzy była opłata za zawodniczkę jako za zawodnika zagranicznego?lCzy zawodniczka ma licencję PZSzach (nie zagraniczna nie musi)?
Temat: światy


[......................]


Możliwość współistnienia różnych interpretacji pozostaje poza dyskusją.


[..................] Obie wersje będą słuszne, tak długo, jak długo będą
trzymały
się właściwego kontekstu. Czy więc sytuacja jest patowa? Poniekąd tak :)


Poniekąd tak. Ja jako autorka mogę tylko powiedzieć, co jest bliższe moim
zamierzeniom.
[ Maanam to tylko symbol popu, wstaw sobie, co chcesz]


Uznaję kontekst wiersza. [..........................] Nie zapominajmy
jednak, że raz odkryty mechanizm, który przyjmujemy, dotyczy w pierwszej
kolejności także nas samych.


Chyba każde czytanie jest przepuszczane przez filtr naszych osobistych
doświadczeń. IMO to nieuniknione.


Więc szach mat? Bynajmniej, bardzo ciekawie opisałeś szerszy kontekst.
Mógłbym
teraz zaprzeć się rogiem, lecz nie poddam króla ;) pat-mat :)


:-))) Och, jak ja lubię takie dyskusje! A nie kłótnie. Przecież to grupa
dyskusyjna. Piszcie tak, piszcie ( a jeszcze w moich wątkach!) :-)

Z jednym ale: bezdyskusyjnie godzę się z tą częścią komentarza Marka, w
odróżnieniu do Twojego - ten wiersz nie jest smutny, to naprawdę wiersz o
porozumieniu, a co najmniej jego próbach.

pozdrowienia,
bee


Pozdrawiam serdecznie

Temat: Apel!


Nauki  cisłe, przyrodnicze i wyrosłe z nich dziedziny
techniczne potrafią przewidywać przyszłe stany procesów
którymi się zajmują. Nawet je li opisują to za pomocą
prawdopodobieństwa.


Tak samo z historia.
Tak samo mozna rozwazac czy studiowanie szachow
jest nauka mimo wielosci rozwiazan - a jednak mimo,
ze istnieje wiele rozwiazan wszystkie sa przewidywalne
- zreszta przewidywalnosc nie pasuje mi osobiscie do
pojecia nauki.


Znajd  i przeczytaj artykuł Janusza Tazbira, opublikowany
w "Polityce" pod znamiennym tytułem "Czy historia jest
nauką". W konkluzji, autor, historyk przecież, stwierdza
że historia jest tylko publicystyką. Pogłębioną, ale
publicystyką.


Kto panuje nad przeszloscia ten ma przyszlosc? cytat ca.
Pan Tazbir podchodzi do historii jako do czegos co mozna
dowolnie ksztaltowac i zmieniac. Czegos co sie wydarzylo
juz nie zmienimy - mozemy dyskutowac co do przyczyn
i skutkow - ale przeciez pewne - dane wydarzenie mialo
miejsce. Zgadzam sie, ze opis wydarzen jest publicystyka
ale kazdy history jezeli jest faktycznie historykiem powinien
podchodzic do interpretacji danego wydarzenia bez zaloze
"lewo" "prawo" itp - w przeciwienstwie do publicystow
- oni  z reguly z gory wiedza co "dobre" co "zle" i ich
dzielo dazy do udowodnienia pewnej tezy czesto z pominieciem
niewygodnych faktow.

Temat: Wazelina dla Busha


"Prezydent Bush zapowiedział krwawy rok w Iraku, dokąd skieruje więcej wojsk
i więcej pieniędzy. Ku zdumieniu obserwatorów grozi też militarnie Iranowi i
Syrii.

Zamiast zmniejszenia liczby żołnierzy - wysłanie do Iraku bezterminowo
dodatkowych 21,5 tys. ludzi. Zamiast ograniczania kosztów wojny (dotąd 400
mld dol.) - kolejne wydatki, w tym 5,5 mld na dodatkowe oddziały i 1,1 mld
dol. na tworzenie miejsc pracy dla młodych Irakijczyków. Zamiast negocjacji
z rządami Iranu i Syrii, które mają ogromne wpływy w Iraku (główne zalecenie
Iraq Study Group), prezydent zapowiedział konfrontację z reżimami,
"tropienie i niszczenie" tych, którzy wspomagają, szkolą bojówki i
terrorystów atakujących wojska USA. I wcale nie zastrzegł, że akcje te będą
prowadzone jedynie na terenie Iraku.

Co więcej, potwierdził wysłanie do Zatoki Perskiej dodatkowej grupy
marynarki z lotniskowcem oraz uzbrojenie zaniepokojonych rosnącą potęgą
Iranu arabskich sojuszników USA w baterie rakiet Patriot. Dodatkowy
lotniskowiec ma trzymać w szachu Iran, który rozbudowuje systemy rakietowe i
marynarkę wojenną."

Rafciu się zagotuje!


Niekoniecznie. Jedna ze *złośliwych* interpretacji mówi o podesłaniu
przez Busha 20 tysięcy nowych celów ataków dla "rebeliantów" :-)

Te dodatkowe 20 tyś. ma ustabilizować/poprawić sytuacje w Bagdadzie.
Pewnie po to by korespondenci mieli skąd nadawać doniesienie "zmylające"
co do ogólnej sytuacji w Iraku :-)

Temat: Wazelina dla Busha

2007 10:08


| Iranu arabskich sojuszników USA w baterie rakiet Patriot. Dodatkowy
| lotniskowiec ma trzymać w szachu Iran, który rozbudowuje systemy
| rakietowe i marynarkę wojenną."

| Rafciu się zagotuje!
Niekoniecznie. Jedna ze *złośliwych* interpretacji mówi o podesłaniu
przez Busha 20 tysięcy nowych celów ataków dla "rebeliantów" :-)


Z czego tu się cieszyć lub złościć - gdy dzieciak Mateuszek kiedyś dorośnie
emocjonalnie aby widzieć troszkę więcej niż gry komputerowe, to może
zrozumie.

1) więcej żołnierzy USA zginie
2) więcej partyzantów z Iraku zginie
3) więcej terrorystów z Iraku zginie
4) więcej cywili z Iraku zginie
5) więcej cywili na świeci zginie

1 - jak Andrzej stwierdził, zgodnie z opiniami wielu wojskowych - łatwiejszy
cel dla terrorystów

3 - to dobrze. Ale jeszcze lepiej było by gdyby terrorystów po prostu było
mniej, gdyby mieli ciekawsze rzeczy do robienia. "Syci nie walczą" i ciężko
zrobić z nich taką ilość fanatyków.

2, 4 - jak to jest, przychodzi gość, mówi "won z domów" a jak ktoś nie
słucha to go bombarduje.
Zależnie czy to bomby z gazem czy z fosforem albo czyn jest zły albo
dobry... wtf?

5 - większa wojna to więcej terrorystów.

Temat: Zestrzelenie Airbusa


Wypadaloby wiedziec , ze Iran posiada na wyposazeniu F-14 Tomcat  kupione w
USA jeszcze przez szacha Reze Pahlavi'ego ...
Zawsze mnie ciekawilo , jak obludni (jak zwykle ) Amerykanie tuszuja
sprzedaz czesci zamiennych do tych maszyn ( bo ze sprzedaja , to nikt nie
ma
watpliwosci , jak rowniez ze amerykanski rzad doskonale o tym wie ).
Jesli chodzi o kase (a zawsze o nia chodzi) to nie ma sentymentow.
Polska sprzedaje bron do Indonezji czy Syrii - bardzo brzydko , bo
wprowadzimy sankcje...
USA sprzedaja bron Iranowi - oj tam , wielkie mi halo ...


To się nazywa "słuszna ideologicznie droga interpretacji". I z góry
uprzedzam niektórych : wiem, to nie ironia, lecz podstawa mych kompleksów
:)))
Pozdrawiam
ALAMO

Temat: Sprawy sędziowskie


2. Jakby jeszcze kolega napisał jakie przepisy złamało Kolegium, to byłbym wdzięczny.

Kolegium odbierając sędziom prawo do własnej interpretacji przepisów złamało następujący przepis FIDE.


WPROWADZENIE
Przepisy gry w szachy nie są w stanie objąć wszelkich sytuacji i przypadków, które mogłyby zaistnieć w czasie partii, ani też nie mogą jednoznacznie regulować wszystkich problemów administracyjnych. W przypadkach, które nie są dokładnie uregulowane artykułami „Przepisów Gry FIDE”, prawidłowe orzeczenie powinno być wynikiem analizy sytuacji analogicznych, bądź zbliżonych do omawianych w niniejszych przepisach. „Przepisy Gry FIDE” zakładają, że sędziowie mają niezbędne kompetencje, są całkowicie obiektywni, a ich rozstrzygnięcia są logiczne i głęboko przemyślane. Zbyt szczegółowe przepisy odebrałyby sędziemu swobodę decydowania oraz mogłyby mu przeszkodzić w znalezieniu rozwiązania uwzględniającego specyficzne okoliczności, a zgodnego z zasadami sprawiedliwości i logiki.
Temat: Filmy,filmiki, pokazy
Drogi gosciu,
Powroce do mojego przykladu z poprzedniego postu z wroblem: Jesli ktos nagle w jakis sposob zmodyfikuje wrobla
(np genetycznie) i bedzie on kolorowy, dodatkowo sczeikal jak pies i mial 8 oczu to pojawia sie pytanie czy tu ciagle mozna uzywac nazwy wrobel.
I tu uzyje slowa musi. Zdrowy rozsadek mi mowi ze aby wrobel byl wroblem musi pozostac niezmieniony.
Aikido jest jedno (oczywiscie to moje zdanie) - tylko interpretacji jego prawdopodobnie bedzie tylu ilu ludzi. jednym z wykladnikow Aikido dla mnie jest to ze neutralizujesz przy sile ktora jest skierowana przeciw tobie. Jesli wprowadzisz do Aikido wspolzawodnictwo w taigi, ten czynnik zaniknie na rzecz kooperacji uke z tori. I to juz dla mnie wystarczy zeby to nie bylo Aikido, pomimo tego ze beda takie same nazwy, etykieta itp.
Piszesz o zmianach bo czasy sie zmieniaja i nowe trendy...i zeby uczynic Aikido bardziej atrakcyjne dla innych.
Szachy nie sa atrakcyjne dla wielu osob ale to nie powod zeby je zmieniac.
I to nie ja mowilem o zmianach w Aikido tylko ty. Jezeli ktos chce zmieniac Aikido - prosze bardzo, ale czemu koniecznie uzywac dalej nazwy Aikido, czemu nie np harmonijny taniec?
Zauwaz ze sam Tohei nie zmienil radykalnie Aikido - on wprowadzil dodatek do Aikido (czy tez obok Aikido) i nazwal go Shin Shin Toitsu Do, a nie Aikido.
To wlasnie dalo mi do myslenia - ze Aikido z filmikow jest takie samo jak to, ktore cwicze teraz.Temat: Afgan-wróg nr 1?


Ale poslugujac sie Twoja logika (vide dozbrajanie szacha w Iranie)
nalezaloby chyba powiedziec, ze Rosja aktywnie wspiera czeczenski
terroryzm.


Intersujaca interpretacja moich slów, zwlaszcza w swietle faktu ze o Iranie
nie pisalem niczego co sugerujesz. Mówilismy o Afganie. EOT.
Na razie
ALAMO

Temat: UPC blokuje p2p (DC++)
I własnie dlatego, że nie masz doswiadczenia - to trzeba je nabywać.

Gdybyś korepondował w tej sprawie z UPC - to byś wiedział jak postępować. Polecam tak prostą grę jak warcaby lub szachy - czy przeciwnikowi od razu powiesz jakie ruchy wykonasz.

Jeśli operator sobie życzy aby test przeprowadzić programem witrm - to to robisz bo inaczej nie uznaja reklamacji. Sposób interpretacji może być różny. Jak widzisz z ich odpowiedzi.

Co do portów - ustaliliśmy już że nie blokuja - może istnieć filtrowanie - ale tego im nie udowodnisz. Dodatkowo wiedząć, że przy poprzednich reklamacjach wyłapaliśmy błędy po PINGach - to ukryli hosty aby nie mozna było wykazać ich złego działania.

Co nie znaczy, że działają prawidłowo - w końcu większość osób, które korzysta z DC++ ma rozłączane połaczenia i np jeden z wielu opisów "nastąpiło rozłączenie przez zdalnego hosta"

Wniosek - w zaistaniałej sytuacji nalezy cały czas składać reklamacje, zgłoszenia awarii, oraz rozpowszechniać jak działa UPC aby inni nie byli robieni w konia.

A nie krytykować - no chyba, że pracujesz w UPC i takie masz zadania na forum

[ Dodano: 27-11-2008, 17:32 ]Temat: Licencje dla 10 latków ?
Gdzie dwóch Polaków tam trzy zdanie więc nic nowego Natomiast dla obrony swojego punktu widzenia odsyłam jeszcze do Komunikatu Organizacyjno - Finansowego PZSzach Nr 1/2006 czyli naszej "ustawy budżetowej", która stanowi:
"2.2. Obowiązek posiadania aktualnej licencji dotyczy każdego uczestnika współzawodnictwa sportowego w szachach klasycznych i szybkich P’30, które obejmuje zawody z cyklu Mistrzostw Polski oraz mistrzostw między wojewódzkich indywidualnych i drużynowych."
Zwróć uwagę na "Mistrzostwa Polski", podczas gdy wcześniej 10 latek uczestniczył w "Pucharze Polski". Tu chyba nawet trudno mówić o niejasnej interpretacji. Myślę, że to wyjaśnia podstawę prawną do żądania licencji zwłaszcza, że w kolejnym punkcie komunikat nakłada na sędziego obowiązek podania numerów licencji zawodników uczestniczących w tych zawodach.Temat: Larp Fantasy
Mnie też bardzo się podobało.

Organizatorzy zalecili, bym ja, Tezjusz III, ostatni z dynastii królów Torkhan, ufał Azazelowi i Kasiussowi, ALE!

Azazel jako Powiernik Tradycji, nie próbowal uzasadniać swych rad tradycją. Podpowiadałem mu to, pytając kilkakrotnie CZEMU należy walczyć z Alinor. Niestety nie załapał.

Kassius natomiast miał przerąbane u mnie dopiero, gdy Likantrop-Alchemik ustalił, że w jego kapsułkach jest to samo świństwo które zadał mi skrytobójca. Narzucała się jedna interpretacja- “Zdrajca chciał mnie uzależnić od siebie! Aresztować i na tortury!”. Podjąłem desperacki “detoks”, czyli zacząłem się modlić. Ależ byłem zdziwiony, gdy bóg odpowiedział, że od paru dni nie żyję!

Likantrop był w ogóle bardzo użyteczny. W nagrodę za bezcenną zasłonę dymną, truciznę na gryfy i granaty bojowe (kazałem zorganizować komando zamachowców samobójców!) podsyłałem mu najpiękniejsze kurtyzany.

Dla zapewnienia sukcesji poślubiłem baronową. W posagu wniosła najlepsze regimenty królestwa. Przechwyciłem liścik od jej cichego wielbiciela. Odpisałem wyznaczając miejsce schadzki i posłałem tam paru gwardzistów.

Dążyłem do przemiany monarchii konstytucyjnej w tyranię i odbudowy Imperium pod swym berłem.
Ogromnie mnie ucieszyło, że Marszałek (Edain) zdobył koronę książąt Alinoru. Gdy Lordowie Elektorzy nalegali bym namaścił swego następcę, spisałem ostatnią wolę i nakazałem odpieczętować po swej śmierci, aby te sępy trzymały się nawzajem w szachu. W testamencie NIE wyznaczyłem spadkobiercy. “Po mnie choćby potop!”Temat: Licencje dla 10 latków ?

Gdzie dwóch Polaków tam trzy zdanie więc nic nowego Natomiast dla obrony swojego punktu widzenia odsyłam jeszcze do Komunikatu Organizacyjno - Finansowego PZSzach Nr 1/2006 czyli naszej "ustawy budżetowej", która stanowi:
"2.2. Obowiązek posiadania aktualnej licencji dotyczy każdego uczestnika współzawodnictwa sportowego w szachach klasycznych i szybkich P’30, które obejmuje zawody z cyklu Mistrzostw Polski oraz mistrzostw między wojewódzkich indywidualnych i drużynowych."
Zwróć uwagę na "Mistrzostwa Polski", podczas gdy wcześniej 10 latek uczestniczył w "Pucharze Polski". Tu chyba nawet trudno mówić o niejasnej interpretacji. Myślę, że to wyjaśnia podstawę prawną do żądania licencji zwłaszcza, że w kolejnym punkcie komunikat nakłada na sędziego obowiązek podania numerów licencji zawodników uczestniczących w tych zawodach.


Problem zniknąłby jakby PZSzach zgodnie z ustawą zaczął wydawać licencje na czas nieokreślony.
Natomiast moim zdaniem każde prawo jest dobre, gdy ma sens. Jeśli nakazuje wykupywać roczną licencję na 4 miesiące gry, to raczej sens jest niewielki.
WitalisTemat: FIDE Laws of Chess

Wg mnie dosyć łagodnie przechodzi temat z zapisami partii. Ciekaw jestem zdania, jak przytoczone przykłady zapisów mają się do "potężnego" artykułu 8 - Zapis przebiegu partii Przepisów Gry FIDE (Kodeks Szachowy Część A.I. str.18). Co na to sędziowie? Co na to sędziowie którzy przyjmują te zapisy partii? Czy sędziowie w trakcie partii mogą być obojętni gdy stwierdzą bohomazy? Jak się ma do tego praktyka turniejowa? "Wszechpotężny" Witalis proponował kiedyś (ekstraliga w Dźwirzynie) zastosować następującą praktyczną interpretację "potężnego" artykułu 8: Zawodnik prowadzi nieczytelny zapis partii, jeśli kapitan jego zespołu nie może tego zapisu odczytać.

Co do praktyki - do tej pory mam przed oczyma scenę z Klubowego Pucharu Europy. W pewnym momencie Korcznoj do tego stopnia spartaczył arcyważną dla klasyfikacji końcowej turnieju końcówkę, że zdenerwowany, zamiast zapisywać ruchy, tylko brał długopis do ręki i "przejeżdżał" nim po zapisie. Do tego, coraz mocniej zapełniało się tylko jedno pole, w którym Korcznoj zawzięcie "mieścił" wszystkie kolejne posunięcia. Widząc to, grecka sędzina rundowa podeszła do Korcznoja i nieśmiało poprosiła go, żeby jednak zapisywał ruchy. Korcznoj zmierzył ją wzrokiem i odparł "Przecież zapisuję" i wcisnął kolejnego gryzmoła, oczywiście w to samo pole, co poprzednie. Sędzinie zabrakło odwagi, żeby w takim momencie zainterweniować i tylko błagalnie patrzyła, licząc na cud, że Korcznoj przejdzie już nawet z tymi gryzmołami, ale do następnej linijki. Cud jednak nie nastąpił.
Dodam, że partia zakończyła się remisem w wyniku fantastycznej kombinacji patowej Korcznoja.Temat: Afgan-wróg nr 1?


Intersujaca interpretacja moich slów, zwlaszcza w swietle faktu ze o Iranie nie pisalem niczego co sugerujesz. Mówilismy o Afganie. EOT.


End Of Thread bo nie ma sie gdzie cofac?

Istotnie, o Iranie nie mowilismy - przynajmniej ja nie mowilem, dopoki
Ty nie poruszyles tematu Iranu.

"Kiedys szkolili terrorystow, teraz nie chca ich wspierac. Biedni
 "saperzy" ida na wikt islamskiej rewolucji i obracaja sie przeciw
dawnym mocodawcom. Po prostu ironia losu, ze najwiekszy niegdys sponsor
swiatowego terroryzmu dzisiaj musi podpisywac porozumienia w celu
zwalczania tego, co kiedys tak usilnie tworzyl. Coz - kto sieje wiatr,
ten zbiera burze..."

" Rzuc garsc danych, ile wynosila w roku '85 amerykanska pomoc wojskowa
dla Afganistanu :... Albo ile wynosila ona dla Iranu jeszcze w rekach
Szacha :)... Odrobina fundamentalnej sprawiedliwosci i uczciwosci w
przedstawianiu danych by sie przydala..."

Masz ciekawy przypadek selektywnej amnezji - nie tylko wybierasz
przeinaczone fakty pasujace do Twojej teorii, ale jeszcze zapominasz to,

Teraz EOT
MK

Temat: TKH Nesta Toruń - Akuna Naprzód Janów 2:5, 2:1(d), 4:3, 3:4
Pytanie do Kierowcy. Czy ty wiesz co to jest Personifikacja??? Gdybym napisal o zawodnikach "pionki" odnoszac sie do szachow, albo przypisal im wartosci karciane to tez bylo by to obrazliwe??? Naucz sie najpierw interpretowac wypowiedzi a pozniej mozesz sie bulwersowac...Temat: II Memoriał Szachowy im Wiesława Hanczarka Racibórz 23.04.06
Zapraszam do udziału w II Memoriale im. Wiesława Hanczarka w szachach szybkich:

II Międzynarodowy Memoriał Szachowy im. Wiesława Hanczarka

23.04.2006 Racibórz

1. Cel turnieju: Uczczenie pamięci wielkiego przyjaciela i sponsora imprez szachowych Wiesława Hanczarka

2. Organizator: Klub Szachowy „Rzemiosło” Racibórz, przy pomocy JAS – FBG S.A , MOS Racibórz

3. Warunki uczestnictwa: turniej dostępny dla wszystkich chętnych po opłaceniu wpisowego i potwierdzeniu swojego udziału w Memoriale do godz. 9.45 na sali gry w dn. 23.04.2006

25 zł seniorzy
20 zł juniorzy do lat 14
zawodnicy Klubu Szachowego „Rzemiosło” mający opłacone składki – bezpłatnie
juniorzy z Raciborza - bezpłatnie

4. Termin i miejsce rozgrywek: Międzyszkolny Ośrodek Sportu w Raciborzu ul.Klasztorna 9 godz.10.30

4. Nagrody:
I miejsce: 800 zł
II miejsce: 500 zł
III miejsce: 400 zł
IV miejsce: 300 zł
V miejsce: 200 zł
VI miejsce: 100 zł

Do rankingu 2150 – I miejsce: 250 zł
Do rankingu 2000 – I miejsce: 250 zł
Do rankingu 1800 – I miejsce: 200 zł
Do rankingu 1600 – I miejsce: 200 zł
Dla najlepszej kobiety – I miejsce 200 zł
Dla najlepszych szachistów z Raciborza – I miejsce 250zł, II miejsce 150 zł, III miejsce 100 zł

Nagrody rzeczowe dla najlepszych juniorek i juniorów w kategoriach wiekowych do lat 10,12,14, oraz dla juniorów z Raciborza – łączna kwota na nagrody: 1000 zł

UWAGA: każdy uczestnik Memoriału może zdobyć łącznie tylko 2 nagrody

5. System rozgrywek: system szwajcarski na dystansie 9 rund, tempo gry - 15 minut dla każdego zawodnika

6. Plan turnieju:

9.00 – 9.45 zapisy do turnieju
10.30 – uroczyste otwarcie Memoriału
10.40 – rozpoczęcie Memoriału
16.15 – zakończenie Memoriału

7. Zgłoszenia do turnieju przyjmuje p. Piotr Chrobak do dnia 19.04.2006r, telefon : 0660 361 034,
e-mail: piorac72@poczta.onet.pl
Po upływie terminu zgłoszeń, organizator nie może zagwarantować miejsca w turnieju nie zgłoszonym wcześniej zawodnikom.

8. Uwagi:
Zawodnik grający białymi zapewnia zegar szachowy
Ostateczna interpretacja komunikatu należy do organizatora MemoriałuTemat: IV Memoriał Szachowy im. Wiesława Hanczarka
Zapraszam do Raciborza na IV Międzynarodowy Memoriał Szachowy im. Wiesława Hanczarka w szachach szybkich w dniu 01.06.2008

KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY:

IV Międzynarodowy Memoriał Szachowy im. Wiesława Hanczarka

01.06.2008 Racibórz

1.Cel turnieju: Uczczenie pamięci wielkiego przyjaciela i sponsora imprez szachowych Wiesława Hanczarka

2.Organizator: Klub Szachowy „SILESIA” Racibórz, przy pomocy JAS – FBG S.A , MOS Racibórz

3.Warunki uczestnictwa: turniej dostępny dla wszystkich chętnych po opłaceniu wpisowego i potwierdzeniu swojego udziału w Memoriale do godz. 9.45 na sali gry w dniu 01.06.2008

20 zł seniorzy
10 zł juniorzy do lat 12
zawodnicy Klubu Szachowego „SILESIA” mający opłacone składki – bezpłatnie
juniorzy z Raciborza - bezpłatnie

4. Termin i miejsce rozgrywek: Międzyszkolny Ośrodek Sportu w Raciborzu ul.Klasztorna 9 godz.10.30

4.Nagrody:
I miejsce: 700 zł
II miejsce: 500 zł
III miejsce: 400 zł
IV miejsce: 300 zł
V miejsce: 200 zł
VI miejsce: 150 zł

Do rankingu 2000 – I miejsce: 100 zł, II miejsce : 50 zł
Do rankingu 1800 – I miejsce: 100 zł, II miejsce : 50 zł
Dla najlepszej kobiety – I miejsce 100 zł

Nagrody rzeczowe dla 3 najlepszych juniorek i juniorów w kategoriach wiekowych do lat 10 i 12, oraz dla juniorów z Raciborza

UWAGA: nagrody nie są łączone

5.System rozgrywek: system szwajcarski na dystansie 9 rund, tempo gry - 15 minut dla każdego zawodnika

6.Plan turnieju:

9.00 – 9.45 zapisy do turnieju
10.30 – uroczyste otwarcie Memoriału
10.40 – rozpoczęcie Memoriału
16.15 – zakończenie Memoriału

7.Zgłoszenia do turnieju przyjmuje p. Potr Chrobak do dnia 30.05.2008r e-mail: http://www.chessarbiter.t...je/turnieje.php
Po upływie terminu zgłoszeń, organizator nie może zagwarantować miejsca w turnieju nie zgłoszonym wcześniej zawodnikom.

8.Uwagi:
Ostateczna interpretacja komunikatu należy do organizatora MemoriałuTemat: II Turniej Szachowy o Puchar "Pana Cogito" Kołobrz
Regulamin
II Turniej Szachowy o Puchar
"Pana Cogito"

I. Organizator:
Urząd Miasta Kołobrzeg,
GKSz. "Solny" Zieleniewo - odpowiedzialni: Artur Antolak i Jan Tofil.

II. Cel zawodów:
propagowanie i popularyzacja szachów w regionie kołobrzeskim, szczególnie wśród dzieci i młodzieży,
upamiętnienie twórczości Zbigniewa Herberta,

III. Termin i miejsce zawodów:
25 maja 2008 r. (niedziela) godz. 10,00
Sala Konferencyjna Hali Milenium przy ul. Łopuskiego w Kołobrzegu.

IV. System rozgrywek:
turniej zostanie rozegrany na dystansie 9 rund po 15 minut na zawodnika, kojarzenie systemem szwajcarskim (komputerowe), zakończenie turnieju około godz 16,00,
sędzia główny – IM Witalis Sapis

V. Zgłoszenia:
Zgłoszenia na http://www.chessarbiter.to.pl/turnieje/k_2087/ lub bezpośrednio przed zawodami w godz. 9.00- 9.45.
VI. Wpisowe:
5 zł – juniorzy ur. w 1990 r. i młodsi
10 zł – pozostali zawodnicy

VI. Nagrody:

Nagrody główne:
I miejsce – 300,00 złotych + puchar,
II miejsce – 200,00 złotych,
III miejsce – 150,00 złotych,
IV miejsc – 80,00 złotych,
V miejsce – 70,00 złotych,
VI miejsce – 60,00 złotych,
VII miejsce – 50,00 złotych,
VIII miejsce – 40,00 złotych,
IX miejsce – 30,00 złotych,
X miejsce – 20,00 złotych.

Nagrody dodatkowe:
w kategorii wiekowej do lat 8 – I m-ce: 50,00 zł + puchar, II m-ce: 30,00 zł, III m-ce 20,00 zł,
IV m-ce 10,00 zł, V m-ce 10,00 zł.
w kategorii wiekowej do lat 10 – I m-ce: 50,00 zł + puchar, II m-ce: 30,00 zł, III m-ce 20,00 zł,
w kategorii wiekowej do lat 14 – I m-ce: 50,00 zł + puchar, II m-ce: 30,00 zł, III m-ce 20,00 zł,
w kategorii wiekowej do lat 18 – I m-ce: 50,00 zł + puchar, II m-ce: 30,00 zł, III m-ce 20,00 zł,
dla najmłodszego zawodnika – nagroda rzeczowa,
dla najstarszego zawodnika – nagroda rzeczowa,
3 nagrody rzeczowe losowane dla nienagrodzonych.
nagrody nie są łączone – zawodnik otrzymuje nagrodę wartościowszą (nie dotyczy nagród rzeczowych)

VII. Uwagi:
ostateczna interpretacja regulaminu należy do organizatora turnieju,
w programie zawodów przewidziana jest część artystyczna upamiętniająca twórczość Zbigniewa Herberta.Temat: MISTRZOSTWA PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO W SZACHACH SZYBKICH
VI MISTRZOSTWA PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO
W SZACHACH SZYBKICH
MEMORIAŁ JÓZEFA GROMADZKIEGO

ORGANIZATOR: Uczniowski Klub Sportowy Roszada-Piotrków
Piotrkowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Promocji i Integracji Europejskiej Euro-Centrum

CEL TURNIEJU: Popularyzacja szachów w Piotrkowie Trybunalskim
Promocja miasta wśród szachistów polskich

TERMIN I MIEJSCE: Turniej odbędzie się 23.09.2007r. w sali sportowej Centrum Rekreacyjno-Rehabilitacyjnego OSIR w Piotrkowie, ul.Belzacka 108/110.
Zapisy w dniu zawodów w godz. 9.00–9.45.
Początek rozgrywek godz.10.00, planowane zakończenie około godziny 16.00

OPŁATY:

Seniorzy 20 PLN, juniorzy 10 PLN.
Piotrkowianie oraz zawodnicy z rankingiem > 2350 bez wpisowego.

SYSTEM ROZGRYWEK, TEMPO GRY:
Turniej otwarty, kojarzenie komputerowe, 9 rund systemem szwajcarskim, 15 minut na zawodnika.

NAGRODY:

I miejsce - 600 PLN,
II miejsce - 500 PLN,
III miejsce – 400 PLN,
IV miejsce - 300 PLN,
V miejsce – 200 PLN,
VI i VII miejsce - 100 PLN,
Najlepszy zawodnik z rankingiem do 1400 –100 PLN, drugi zawodnik z rankingiem do 1400 – 50 PLN
Najlepszy zawodnik z rankingiem 1401 do 1800 -100 PLN, drugi
Zawodnik z rankingiem 1401 do 1800 –50 PLN.

NAGRODY RZECZOWE:

Dla najlepszej kobiety
Dla najlepszego juniora
Dla najlepszej juniorki
Dla najmłodszego juniora
Dla najmłodszej juniorki
Dla najlepszego zawodnika UKS Roszada-Piotrków

Ubezpieczenie zawodników –we własnym zakresie.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo ostatecznej interpretacji niniejszego regulaminu
Wszelkie sprawy sporne w czasie turnieju rozstrzyga sędzia główny – jego decyzje są ostateczne.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW KRÓLEWSKIEJ GRY.
ŻYCZYMY MIŁYCH WRAŻEŃ I WYGRANYCH!

ORGANIZATORZYTemat: Turniej w Jaśle
Zapraszam na turniej szachowy do Jasła

BŁYSKAWICZNY TURNIEJ SZACHOWY
Z OKAZJI OTWARCIA NOWEJ HALI SPORTOWEJ
JASŁO – 02.09.2007
Zapraszamy wszystkich miłośników królewskiej gry na turniej
z nietypowym tempem, także tych którzy biorą udział w rozgrywkach ligowych seniorów - Jasło jest oddalone od Chotowej ( I liga )
zaledwie około 35 km,a od Wysowej ( II liga ) około 50 km.

1) Patronat honorowy:
Podkarpacki Kurator Oświaty Maciej Karasiński

2) Sponsorzy:
- Urząd Miasta w Jaśle
- Starostwo Powiatowe w Jaśle

3) Organizatorzy:
- Gimnazjum nr 1 w Jaśle,
- Uczniowski Klub Sportowy „Hetman”.

4) Termin i miejsce:
- 2 września 2007 (niedziela) godzina 12.00
- nowa hala sportowa Gimnazjum nr 1 w Jaśle, ul.Czackiego 2

5) Program turnieju:
do godz. 11.45 - zapisy i przyjmowanie wpisowego,
godz. 12.00 – otwarcie i pierwsza runda
ok. godz. 15.00 – zakończenie turnieju

6) System rozgrywek:
- „system szwajcarski” 10 rund,
- tempo: 7 minut dla zawodnika na partię,
- obowiązują przepisy Kodeksu Szachowego PZSzach

7) Zgłoszenia:
- do 30.08.2007 ( telefon wieczorem: 013 44 20 112,
email: kazimierzbob@wp.pl)
- po tym terminie i w dniu zawodów również można zgłosić się do turnieju pod warunkiem zabezpieczenia jednego kompletu szachów i zegara mechanicznego na dwóch zapisywanych zawodników.

8) Wpisowe:
seniorzy- 20 złotych, juniorzy- 10 złotych,
- zwolnieni z wpisowego członkowie UKS Hetman Jasło
i zawodnicy z rankingiem powyżej 2450

9) Nagrody
I miejsce - 700 złotych
II miejsce - 400 złotych
III miejsce - 200 złotych
IV miejsce - 150 złotych
V miejsce - 100 złotych
VI miejsce - 50 złotych
nagrody rzeczowe dla: - najlepszej zawodniczki,
- najlepszych juniorek i juniorów w
grupach wiekowych do lat: 18, 14 i 10,
Zawodnik ma prawo odebrać dwie nagrody ( pieniężna + rzeczowa ), które należy odebrać osobiście na zakończeniu turnieju, w przeciwnym razie przepadają.

10) Postanowienia końcowe:
- osoby biorące udział w turnieju, ubezpieczają się we własnym
zakresie,
- ostateczna interpretacja regulaminu turnieju należy
do organizatora.

Prezes UKS „Hetman”
Kazimierz BobulaTemat: catch-22 situation

| John Catlow:


: : JC
: : (| Ja bym powiedzial raczej mat niz pat. Pat to przeciez remis ;) )
: Ale jednak pat to sytuacja bez wyjscia: Nie mozesz zrobic zadnego ruchu,
: jaki bylby dozwolony (tj. bez wprowadzenia swojego krola pod szacha).

: To samo dotyczy mata - i w przypadku mata nie mozesz nawet zostac tam gdzie
: jestes... Zdaje sie, ze terminem szachowym najbardziej odpowiadajacym
: catch-22 bedzie "zugzwang" (chociaz nie wiem na pewno, czy funkcjonuje on w
: polskim tak jak w angielskim).

Panowie, dajcie spokoj szachom - brniecie w niewlasciwa, slepa uliczke.
Zadna z sytuacji szachowych nie odpowiada dokladnie Paragrafowi 22!
Choc w sytuacji Yossariana mozna znalezc elementy kazdej z nich.

Mat jest w istocie smiercia krola (jednego z 2 glownych protagonistow gry) -
Y. boi sie, ze lada chwila go zestrzela; pat - unieruchomieniem krola, ale
bez mozliwosci usmiercenia go (i dlatego stanowi sytuacje nierozstrzygnieta)
- Y. odmawia latania, ale okazuje sie, nie stanowi to rozstrzygniecia;
natomiast 'zugzwang' to po prostu przymus wykonania ruchu, niekorzystnego
dla danej strony, ale jedynego mozliwego - zeby dopiac swego wystarczy,
ze Y. ... wylata swoj limit godzin.

Po odmowie latania podstawa sytuacji Y. jest wszechdominujacy absurd i
nieistnienie ustalonych regul 'gry' (czyt. sluzby): cokolwiek Y. wymysla,
by juz nie latac i pojechac wczesniej do domu okazuje sie - po odpowiedniej
'interpretacji' rzeczywistosci oraz przepisow przez jego przelozonych -
byc obwarowane jednym warunkiem - trzeba jeszcze troche polatac.

Natomiast podstwa swiata szachow jest racjonalizm (zostawiamy na boku
wszelkie 'fantazyjne' ich odmiany jak antyszachy) i stalosc regul gry.

Tak wiec - nie tedy droga.

WG juz zaproponowal dobre tlumaczenie 'sytuacja jak z par. 22'. Jest to
aluzja w oryginale, dlaczego z niej zrezygnowac w tlumaczeniu? 'Paragraf'
jest ksiazka dostatecznie znana, zeby wiekszosc ludzi zrozumiala. Ze nie
wszyscy? A czy wszyscy zrozumieja aluzje oryginalna?

Jak to jest niedobre, to moze 'sytuacja/pulapka bez wyjscia' sie nada.

Temat: III Nocny Maraton w Blitza 24.09.05r Janów Lu. Super Nagrody
Burmistrz Janowa Lubelskiego
zaprasza na

VI N O C N Y M A R A T O N
S Z A C H O W Y
w szachach błyskawicznych P – 5
z 27 na 28 września 2008 r.
Dom Nauczyciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Ogrodowa 16

1. Organizator: Janowski Ośrodek Kultury, Sekcja Szachowa „PEGAZ” w Janowie Lubelskim oraz Lubelski Związek Szachowy.
2. Informacje: Jan Swacha, tel. 015/872 50 80 lub 0502 146 560 oraz Zbigniew Pyda tel. 0604 084 134.
3. Zgłoszenia do dnia 26 września b.r. włącznie do godz. 20.00 pod w/w telefonami lub
- faksem 015/872 50 82 albo
- pocztą elektroniczną na adres: zbyszek.pyda@gmail.com lub janswacha@vp.pl
Zawodnicy niezgłoszeni w podanym terminie, mogą być dopuszczeni do turnieju w przypadku wolnych miejsc.
4. Wpisowe 35 zł. Emeryci, renciści, studenci i juniorzy 25 zł. Zawodnicy z powiatu janowskiego 20 zł. Osoby towarzyszące mogą skorzystać z wyżywienia – odpłatność 20 zł.
5. Zapewnia się następujące wyżywienie: dwa gorące posiłki, drożdżówki, kawa, herbata i zimne napoje.
6. Opłaty w dniu turnieju 27.09.2008 r. w godz. 18.00 – 19.30; I – sza runda godz. 20.00.
7. System rozgrywek zostanie ustalony na odprawie technicznej.
8. Nagrody w kategorii „Open”: I miejsce – 1.200 zł. i puchar, II-gie 1.000 zł. III-cie 750 zł.
Dodatkowe nagrody dla zawodników z woj. lubelskiego, kobiet, juniorów i juniorek, z powiatu janowskiego oraz w kat. do 2000, 1800, 1600 i 1400. Wśród z pozostałych uczestników rozlosowane będą dodatkowe nagrody. Ilość dodatkowych nagród uzależniona będzie od ilości szachistów w poszczególnych grupach i zostanie podana do wiadomości po pierwszej przerwie.
9. Nie można łączyć nagród. Jeden zawodnik może otrzymać tylko jedną nagrodę.
10. Zawodnicy ubezpieczają się we własnym zakresie.
11. Od nagród powyżej 760 zł. zostanie potrącony podatek dochodowy w wysokości 10%.
12. Ostateczna interpretacja regulaminu należy do organizatora.
Sponsorzy:
1. Burmistrz Janowa Lubelskiego,
2. PPU „Inżbud” Janów Lubelski, ul. Wojska Polskiego 28,
3. ZPM „Matthias” Kol. Zamek, 23-310 ModliborzyceTemat: Sprawy sędziowskie

Hmmm
Bardzo interesujaca dyskusja.
Ja piszę o przepisach FIDE, a Kolega mi, że nie znam przepisów PZSzachu.
Wystarczy przeczytac uważnie zacytowany przeze mnie fragment przepisów FIDE, żeby się zorientować, że żadna federacja nie ma prawa wprowadzania przepisów sprzecznych z przepisami FIDE.
Ale oczywiscie Kolega do tego się nie ustosunkował, tylko mi cytuje przepisy PZSzachu.

Kłamstwem jest jakobym wyciągał jakiś wniosek.
Zadałem pytanie: Cytat:
Chce Kolega powiedzieć, że regulamin PZSzachu jest ważniejszy od przepisów FIDE?

Które jak dla mnie jest dość logiczne w tej sytuacji.
Ogólnie insynuacje w stylu Cytat:
kolega posiada elementarne braki w zakresie znajomości przepisów i regulaminów FIDE oraz PZSzach
stają się już nudne.
Obawiam się, że znam wiecej regulaminów i przepisów od Kolegów.

Oczywiście nikt nie ma obowiązku prowadzenia dyskusji. Jeśli się ją toczy, to lepiej przedstawiać argumenty, a nie obrażać innych.
Witalis


1. Niech kolega przyjmie do wiadomości, że nasza federacja wcale nie wprowadziła żadnych przepisów sprzecznych z przepisami FIDE.

2. Kolega, sędziując turniej szachowy, w sposób niezawisły ma prawo do interpretowania przepisów.

3. Kolegium Sędziów ma prawo wypowiedzieć się, czy interpretacja sędziego, jest zdaniem Kolegium, prawidłowa.

4. Komisja Przepisów gry FIDE ma prawo wypowiedzieć się, czy interpretacja Kolegium była prawidłowa.

5. Zatem obowiązuje pewna hierarchia. Czy to takie trudne do zrozumienia?

6. Zna kolega historię o optymiście i pesymiście? Optymista, widząc szklankę wypełnioną do połowy wodą, powie, że ta szklanka jest w połowie pełna, a pesymista, widząc tą samą szklankę, powie, że jest w połowie pusta. Żaden z nich nie kłamie, choć każdy mówi co innego. Po prostu odmiennie interpretują rzeczywistość.

Tomasz DelegaTemat: III Nocny Maraton w Blitza 24.09.05r Janów Lu. Super Nagrody

Burmistrz Janowa Lubelskiego
zaprasza na

VI N O C N Y M A R A T O N
S Z A C H O W Y
w szachach błyskawicznych P – 5
z 27 na 28 września 2008 r.
Dom Nauczyciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Ogrodowa 16

1. Organizator: Janowski Ośrodek Kultury, Sekcja Szachowa „PEGAZ” w Janowie Lubelskim oraz Lubelski Związek Szachowy.
2. Informacje: Jan Swacha, tel. 015/872 50 80 lub 0502 146 560 oraz Zbigniew Pyda tel. 0604 084 134.
3. Zgłoszenia do dnia 26 września b.r. włącznie do godz. 20.00 pod w/w telefonami lub
- faksem 015/872 50 82 albo
- pocztą elektroniczną na adres: zbyszek.pyda@gmail.com lub janswacha@vp.pl
Zawodnicy niezgłoszeni w podanym terminie, mogą być dopuszczeni do turnieju w przypadku wolnych miejsc.
4. Wpisowe 35 zł. Emeryci, renciści, studenci i juniorzy 25 zł. Zawodnicy z powiatu janowskiego 20 zł. Osoby towarzyszące mogą skorzystać z wyżywienia – odpłatność 20 zł.
5. Zapewnia się następujące wyżywienie: dwa gorące posiłki, drożdżówki, kawa, herbata i zimne napoje.
6. Opłaty w dniu turnieju 27.09.2008 r. w godz. 18.00 – 19.30; I – sza runda godz. 20.00.
7. System rozgrywek zostanie ustalony na odprawie technicznej.
8. Nagrody w kategorii „Open”: I miejsce – 1.200 zł. i puchar, II-gie 1.000 zł. III-cie 750 zł.
Dodatkowe nagrody dla zawodników z woj. lubelskiego, kobiet, juniorów i juniorek, z powiatu janowskiego oraz w kat. do 2000, 1800, 1600 i 1400. Wśród z pozostałych uczestników rozlosowane będą dodatkowe nagrody. Ilość dodatkowych nagród uzależniona będzie od ilości szachistów w poszczególnych grupach i zostanie podana do wiadomości po pierwszej przerwie.
9. Nie można łączyć nagród. Jeden zawodnik może otrzymać tylko jedną nagrodę.
10. Zawodnicy ubezpieczają się we własnym zakresie.
11. Od nagród powyżej 760 zł. zostanie potrącony podatek dochodowy w wysokości 10%.
12. Ostateczna interpretacja regulaminu należy do organizatora.
Sponsorzy:
1. Burmistrz Janowa Lubelskiego,
2. PPU „Inżbud” Janów Lubelski, ul. Wojska Polskiego 28,
3. ZPM „Matthias” Kol. Zamek, 23-310 Modliborzyce
Pozdrawiam Zbigniew Pyda

Pula nagród rośnie, zapraszamy serdecznie.Temat: turniej szachowy juniorów z okazji 100 lecia KS Cracovia
TURNIEJ SZACHOWY JUNIORÓW
Z OKAZJI 100 LECIA KS CRACOVIA

1. W turnieju mogą brać udział szachiści zrzeszeni i niezrzeszeni w wieku do lat 19-tu.
2. Turniej będzie rozgrywany 05.07.2006 r. w Krakowie przy ul. Szczepańska 1 ( Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, I piętro)
3. Rozgrywki będą przeprowadzone systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund.
4. Kolejność miejsc ustala się wg. ilości zdobytych punktów wraz z klasyfikacją pomocniczą:
a) średni Bucholtz,
b) pełen Bucholtz,
c) progresja,
d) ilość zwycięstw,
e) ilość zwycięstw czarnymi.
5. Tempo gry: po 15 minut dla zawodnika na całą partię.
6. Ilość miejsc w turnieju jest ograniczona pojemnością sali gry – do 50 zawodników.
7. Zamknięcie listy startowej w dniu zawodów o godz. 9:59.
8. Przebieg turnieju:
9:59 - zamkniecie listy startowej,
10:00 - uroczyste rozpoczęcie,
10:15 - I runda,
10:45 - 13:30 II - V runda,
13:30 - 14:45 przerwa na obiad,
14:45 - 17:45 VI – IX runda
18:30 - oficjalne zakończenie i rozdanie nagród i dyplomów.
9. Nagrody:
• I miejsce: puchar + nagroda rzeczowa
• Wszyscy uczestnicy otrzymają nagrody rzeczowe, w tym m. in. wartościowe książki szachowe.
10. Warunki uczestnictwa :
Zgłoszenie:
• e-mailem do 04.07.2006 r. jozefbujak@interia.pl
• telefonicznie: kom. (0) 606 – 574 - 821
• bezpośrednio przed zamknięciem listy w dniu turnieju.
Uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie.
Wpisowe:
w wysokości 10,- zł, będzie przyjmowane w dniu turnieju.
Całość wpisowego zostanie przeznaczona na nagrody.
Na sali gry każdy uczestnik będzie mógł korzystać z napojów gratisowo.
Zgłoszenie powinno zawierać: imię, nazwisko, datę urodzenia, ranking, klub.
Sędzia główny zawodów: Józef Bujak – sędzia klasy państwowej.
Informacje ogólne:
Na sali gry mogą przebywać rodzice, opiekunowie oraz istnieje możliwość zakupienia obiadu.
Organizator zastrzega sobie ostateczną interpretację komunikatu i możliwość wprowadzenia pewnych zmian.Temat: Międzynarodowy Turniej im. T. Gniota w Policach

Decyzja sędziego zawodów sportowych nie może by zaskarżana do Sądu. To absurd. W piłce nożnej jest to chyba nawet zakazane w Statucie FIFA. Jedyną podstawą dochodzenia przed Sądem odszkodowania mogłoby by dowód, że Sędzia działał w sposób świadomy i zaplanowany, a jego celem była szkoda zawodnika.

Każdy zawodnik uczestnicząc w turniejach szachowych rozgrywanych zgodnie z Kodeksem Szachowym dobrowolnie poddaje się "władzy" Sędziego Szachowego. Ten ma obowiązek w sposób możliwie obiektywny podejmować różne decyzje i ewentualnie karać zawodnika do wykluczenia z turnieju włącznie. Oprócz sytuacji wspomnianej powyżej żadna decyzja sędziego sportowego nie może by zaskarżana do Sądu. Co więcej nawet błędna decyzja Sędziego nie może rodzic takich konsekwencji. Jeśli sędzia systematycznie podejmuje błędne decyzje to należy go pozbawić uprawnień, ale nie należy oczekiwać, że sędzia nigdy nie będzie się mylić. Nawet najlepsi sędziowie popełniają błędy ( na szczęście nie tak często jak w piłce nożnej). Jak już kiedyś pisałem, należy dążyć do tego aby liczba błędnych decyzji była minimalna, ale nigdy raczej nie będzie zerowa. I tak szachy są chyba jedyną dyscypliną, w której zawodnik ma w ogóle prawo dyskusji sędzią. Za to z czym czasami ma się do czynienia na turniejach szachowych, w większości dyscyplin sportowych natychmiast wylatuje się z boiska.


Panie Pawle !

A kilkudziesieciu (chyba 80) dzialaczy pilkarskich - w wiekszosci sedziow - zatrzymanych prze prokurature we Wroclawiu to co? A we Wloszech niedawno co bylo?
Nawet pilka nie jest wolna od nadzoru i ingerencji wymiaru sprawiedliwosci (co innego gdy mieszaja sie politycy - widzielismy na przykladzie interwencji ministra sportu w sprawy PZPNu).
Odroznijmy "interpretacje przepisow gry" od decyzji o charakterze administracyjnym.
Sedzia szachowy moze wykluczyc zawodnika z turnieju w ramach obowiazujacego prawa szachowego. Tyle i nic wiecej!
Potrafi Pan przytoczyc paragraf pozwalajacy kogos wykluczyc z turnieju z powodu, ze 98% jego posuniec jest rzekomo zgodnych - na jakims tam (!) komputerze - z..."rybka" ???
Przypomne: sedzia ma dbac o przestrzeganie obowiazujacych przepisow. Sedzia nie ustanawia i nie interpretuje przpisow. ON je aplikuje! STOP!

Krzysztof Pytel
Temat: III Nocny Maraton w Blitza 24.09.05r Janów Lu. Super Nagrody

Zbigniew Pyda napisał/a:
Burmistrz Janowa Lubelskiego
zaprasza na

VI N O C N Y M A R A T O N
S Z A C H O W Y
w szachach błyskawicznych P – 5
z 27 na 28 września 2008 r.
Dom Nauczyciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Ogrodowa 16

1. Organizator: Janowski Ośrodek Kultury, Sekcja Szachowa „PEGAZ” w Janowie Lubelskim oraz Lubelski Związek Szachowy.
2. Informacje: Jan Swacha, tel. 015/872 50 80 lub 0502 146 560 oraz Zbigniew Pyda tel. 0604 084 134.
3. Zgłoszenia do dnia 26 września b.r. włącznie do godz. 20.00 pod w/w telefonami lub
- faksem 015/872 50 82 albo
- pocztą elektroniczną na adres: zbyszek.pyda@gmail.com lub janswacha@vp.pl
Zawodnicy niezgłoszeni w podanym terminie, mogą być dopuszczeni do turnieju w przypadku wolnych miejsc.
4. Wpisowe 35 zł. Emeryci, renciści, studenci i juniorzy 25 zł. Zawodnicy z powiatu janowskiego 20 zł. Osoby towarzyszące mogą skorzystać z wyżywienia – odpłatność 20 zł.
5. Zapewnia się następujące wyżywienie: dwa gorące posiłki, drożdżówki, kawa, herbata i zimne napoje.
6. Opłaty w dniu turnieju 27.09.2008 r. w godz. 18.00 – 19.30; I – sza runda godz. 20.00.
7. System rozgrywek zostanie ustalony na odprawie technicznej.
8. Nagrody w kategorii „Open”: I miejsce – 1.200 zł. i puchar, II-gie 1.000 zł. III-cie 750 zł.
Dodatkowe nagrody dla zawodników z woj. lubelskiego, kobiet, juniorów i juniorek, z powiatu janowskiego oraz w kat. do 2000, 1800, 1600 i 1400. Wśród z pozostałych uczestników rozlosowane będą dodatkowe nagrody. Ilość dodatkowych nagród uzależniona będzie od ilości szachistów w poszczególnych grupach i zostanie podana do wiadomości po pierwszej przerwie.
9. Nie można łączyć nagród. Jeden zawodnik może otrzymać tylko jedną nagrodę.
10. Zawodnicy ubezpieczają się we własnym zakresie.
11. Od nagród powyżej 760 zł. zostanie potrącony podatek dochodowy w wysokości 10%.
12. Ostateczna interpretacja regulaminu należy do organizatora.
Sponsorzy:
1. Burmistrz Janowa Lubelskiego,
2. PPU „Inżbud” Janów Lubelski, ul. Wojska Polskiego 28,
3. ZPM „Matthias” Kol. Zamek, 23-310 Modliborzyce
Pozdrawiam Zbigniew Pyda

Pula nagród rośnie, zapraszamy serdecznie.Pozdrawiam Zbigniew Pyda


Termin zgłoszeń niedługo mija. Zapraszamy do Janowa Lubelskiego na nocne granie.Temat: Sprawy sędziowskie
Ponieważ Kolega, który chciał wszystkie przewinienia dyscyplinarne sędziego podciągnąć pod "nieskomplikowaną interpretację" braku obiektywizmu nabrał wody ( bo chyba nie wódy ) w usta przyjąłem, że jednak punkt o postępowaniu dyscyplinarnym powinien w regulaminie pozostać. Przedstawiam więc poprawiony projekt regulaminu do dyskusji.
Zwłaszcza, że ostatnimi czasy ilość dyskutantów jakby się powiększyła.
Witalis

Regulamin ubiegania się o tytuł sędziego
klasy FIDE (FA) i sędziego klasy międzynarodowej (IA)

1. Warunki

1.1. Sędzia musi spełnić warunki regulaminu B.01 „Tytuły międzynarodowe FIDE”.
1.2. Wobec sędziego nie może toczyć się żadne postępowanie dyscyplinarne na
dowolnym szczeblu organizacyjnym (Klub, Związek, Kolegium itp.).

2. Procedura

2.1. Sędzia składa wniosek do Kolegium Sędziów Polskiego Związku Szachowego.
2.1.1.Wniosek musi zawierać następujące dane :
a) listę turniejów (na załączonym druku), w tym:
b) termin rozegrania turnieju,
c) miejsce,
d) liczba zawodników, w tym z rankingiem FIDE,
e) informację, na której liście rankingowej turniej został uwzględniony,
f) informację o normach na tytuły międzynarodowe jakie można było uzyskać.
g) sprawozdania z tych turniejów.
2.2. Przewodniczący Kolegium lub osoba przez niego wyznaczona:
a) sprawdza czy wniosek spełnia warunki wymienione w punkcie 1.
b) publikuje przez okres co najmniej 14 dni na stronie Polskiego Związku
Szachowego informacje o wpłynięciu wniosku, w celu zebrania ewentualnych
zastrzeżeń.
2.3.Po pozytywnej weryfikacji Przewodniczący zatwierdza wniosek.
2.4.W przypadku stwierdzenia, że sędzia nie spełnia wymagań punktu 1
Przewodniczący Kolegium zawiesza lub odrzuca wniosek.
2.5.Przewodniczący Kolegium informuje pisemnie wnioskodawcę o wyniku
rozpatrzenia wniosku w terminie nie dłuższym, niż 30 dni od daty jego wpłynięcia.
2.6. Po zatwierdzeniu wniosku sędzia wnosi na konto PZSzach opłatę zgodną z
Komunikatem Organizacyjno-Finansowym PZSzach.
2.7. Polski Związek Szachowy wysyła wniosek do FIDE w terminie nie dłuższym niż
7 dni od daty wpłynięcia opłaty.Temat: III Nocny Maraton w Blitza 24.09.05r Janów Lu. Super Nagrody
Witam!
W związku z trudnościami w znalezieniu komunikatu wklejam go tu.
Pozdrawiam Zbigniew Pyda

V N O C N Y
M A R A T O N S Z A C H O W Y
w szachach błyskawicznych P – 5, z 29 na 30 września 2007 r.
o puchar Burmistrza

J A NO W A L U B E L S K I E G O

Janów Lubelski, ul. Ogrodowa 16 ( Dom Nauczyciela )

1.Organizator: Janowski Ośrodek Kultury, Sekcja szachowa „PEGAZ”, LZSzach Lublin,
2.Informacje: Jan Swacha, tel. 015/8725080 lub 502146560 oraz Zbigniew Pyda tel. 604084134,
3.Zgłoszenia do dnia 28 września włącznie pod w/w telefonami, faxem 015/8725082, pocztą elektroniczną na adres janswacha@vp.pl lub zbyszek.pyda@gmail.com oraz sms-em. Zawodnicy nie zgłoszeni w terminie, mogą być dopuszczeni do turnieju w przypadku wolnych miejsc.
4.Wpisowe 35 zł. Emeryci, renciści, studenci i juniorzy – 30 zł, zawodnicy z powiatu janowskiego – 20zł. Osoby towarzyszące mogą skorzystać z wyżywienia za odpłatnością 20 zł.
5.Zapewnia się następujące wyżywienie: dwa gorące posiłki, drożdżówki, kawa, herbata, napoje zimne.
6.Zapisy i opłaty w dniu turnieju 29.09.2007 r. od godz. 18.00. I – sza runda o godz. 20.00.
7.System rozgrywek zostanie podany po odprawie technicznej.
8.Nagrody w kategorii „Open”: I-sze miejsce- 1.000 zł. oraz puchar, II – 750 zł., III – 700 zł. Pozostałe nagrody finansowe i rzeczowe podaną zostaną do wiadomości przed rozpoczęciem turnieju. Zapewnia się dodatkowo nagrody dla: najlepszych zawodników województwa lubelskiego, kobiet, juniorów i zawodników z powiatu janowskiego.
9.Nie można łączyć nagród. Jeden zawodnik może otrzymać tylko jedną nagrodę.
10.Zawodnicy ubezpieczają się we własnym zakresie.
11.Od nagród powyżej 760 zł. zostanie potrącony podatek dochodowy w wysokości 10%.
12.Ostateczna interpretacja regulaminu należy do organizatora.Temat: AI kontra jezyk potoczny


Od pewnego czasu dyskutuje się tu temat sztucznej inteligencji, przy czym,
moim nieskromnym zdaniem, pomija się najistotniejszy dla zagadnienia
problem.
[....]
Mam nadzieję, że ta bardzo prozaiczna sytuacja ilustruje problem sztucznej
inteligencji: nie potrafimy stworzyć formalnego systemu analizy zdań języka
potocznego, ponieważ z natury jest on nieformalny, a nawet funkcjonuje
wbrew regułom. Taki formalny system analizy zdań języka potocznego jest
warunkiem stworzenia jakiegokolwiek algorytmu, który byłby podstawą
działania AI (niezależnie od tego, jak dużą mocą obliczeniową dysponuje
maszyna). Maszyna musi wpierw rozumieć, co się do niej mówi, aby przejść
test Turinga. Człowiek chwyta konotację słów, złożoność sytuacji.Człowiek
ROZUMIE. Rozumienie jest bardziej złożoną operacją, niż analiza według
zdefiniowanych reguł (jak w szachach). Czym jest rozumienie - to właśnie
jest pytanie, przed którym stoi AI, pytanie na tyle interdyscyplinarne, że
filozoficzne.


  Bardzo slusznie. Rozumienie jezyka potocznego zwiazane jest nie tylko
ze znajomoscia slow ale i z "chwytaniem" calego kontekstu historycznego,
kulturowego itp. Czy np. gdzies poza Polska zafunkcjonuje reklama
proszku do prania z cytatem "Ociec, prac?". Problemy tego typu zna na
codzien kazdy tlumacz literatury pieknej zwlaszcza poezji. To calkiem
inne zadanie niz tlumaczenie instrukcji obslugi komputera. Problemy
zrozumienia sa calkiem innego rodzaju.
A inny jeszcze przyklad - rozumienie poity jakiegos dowcipu. Jakzesz
to jest silnie kontekstowe i poza tym kontekstem zupelnie nie funkcjo-
nuje.
Jezyki formalne sa bardzo "sztywne", jezyk potoczny bywa wieloznaczny,
odwoluje sie do metafor, ktore wymagaja interpretacji. Czy to sie da
algorytmizowac? W kazdym razie chyba nie w swnsie maszyny Turinga.

J. Sikorski

Temat: # przestańmy sie obrażać.


| przestańmy się obrażać. całkiem. od teraz.

no nie róbcie mi tego, nie róbcie... co ja teraz będę
czytał do poduszki zamiast tanich ksiunżek, a? za
Sicińskim mówię: Veto! Jak mi sie zmieni
obraz grupy, nie będę się umiał odnaleźć.
będziecie mnie mieć na sumieniu.

b(ł)e.


Stoi sobie pehapowiec na wstedze PHP, widzi
ze zloscia, ze sie przed nim przekrecila
na opak, no to spluwa na te druga strone.
A to wstega Mobiusa!!!

Mysle, ze trzeba jak w poezji, podawac
fakty bez interpretacji, bez stawiania
kropki nad i, bez uogolniania, bez
konkluzji. Nawet na poezje moze to
dobrze wplynac, gdy skonczy sie schizofrenia,
dychotomia pomiedzy sztuka i zyciem socjalnym,
gdy zastapi ja zjednanie. Gdy sie chce uzyskac
trudny cel, czy to w szachach, czy w sporcie,
czy w czymkolwiek, to trzeba nim zyc na wszystkie
sposoby. Dotyczy to takze stylu zycia.

Byc moze w boksie i w sportach nastawienie
psychiczne na konflokt ("nienawidzenie"
wspolzawodnika) jest pomocne, trudno powiedziec.
Wiem z obserwacji, ze w poezji jest zle.
Prawie wszystkie "zlosliwe" wiersze byly
slabiutkie i sami autorzy po jakims nie wiedza
na ogol o co chodzilo. Samemu przy takich okazjach

mialem nastawienie na dystans, na autoironie,
na nie stawianie tez ani konkluzji. Rzeczywiscie

do dzis. Ale tez nikt o nich nie powie, ze
sa wierszemi napipsanymi, zeby komus dokopac.
staly sie po prostu wierszami niezaleznymi
od chwilowej stymulacji i chwilowej motywacji.
Te chwilowe momenty przestaly sie liczyc juz
przy pisaniu. Swiadonmie chcialem dostac utwory,
ktore bede mial rowniez po latach.

Pozdrawiam,

    Wlodek

PS. Moge je poszukac. Bedzie nieco trudno,
bo nie wiem czy sobie przypomne ich pochodzenie.
(Tylko jeden mi w tej chwili przychodzi na mysl).

Pozdrwiam,

    Wlodek

Temat: FIDE Laws of Chess
Racja. 9.3 dotyczy 50 ruchów (wzrok mi się poślizgnął ), ale w 9.2 też powiedziane o zapisie partii. Ale zasada jest ta sama.

Dla mnie sprawa jest oczywista i przyjmowanie reklamacji trzykrotnego w blitzu jest dla mnie ewidentnie nie zgodne z przepisami.

Blitz jest tym rodzajem szachów, w których zegar ma takie same znaczenie jak gra zawodnika. Z tego powodu w grze błyskawicznej obowiązują inne przepisy niż w grze klasycznej czy szybkiej. Gra na czas w blitzu jest dopuszczalna tak samo jak gra na mata. Po prostu czas w blitzu jest elementem gry i może służyć do odniesienia zwycięstwa w równym stopniu co mat. Odbieranie zawodnikowi punktów za to, że ma szybszą rękę jest wbrew zasadom blitza.
Dodatkowo sytuacja, w której jeden zawodnik będzie mógł uzyskać remis na podstawie reklamacji, która jest możliwa tylko dlatego, ze sędzia obok przechodził, a kilka szachownic dalej już nie, bo sędziego akurat obok nie było jest nieakceptowalna. I tylko to już wystarcza, żeby nie uznawać reklamacji trzykrotnego, czy 50 posunięć.

Skoro uznajecie, niedopuszczalną moim zdaniem, reklamację trzykrotnego, to rozumiem, że przyjmujecie też reklamację 50 posunięć ? Podstawa reklamacji jest moim zdaniem identyczna. Mam nadzieję, że zawodnicy przy najbliższej okazji zareklamują w Waszej obecności, że zrobili właśnie 50 ruchów. Tylko nie mówcie, że nie liczyliście ruchów.

Zapis elektroniczny nie powinien być podstawą do przyjmowania takich reklamacji. Ale to i tak stwarza zły precedens, że sposób stosowania przepisów będzie zależny od posiadanych desek elektronicznych lub nie (czyli będzie różnie w różnych turniejach). Dodatkowo zapis elektroniczny nie jest dla w 100% wiarygodny. Liczba błędów w partiach błyskawicznych jest tak duża, że tylko na tej podstawie nie odważyłbym się podejmować decyzji.

Decyzja A.Filipowicza z Memoriału Tala jest dla mnie kontrowersyjna, ale nie znam regulaminu zawodów, nie wiem jakie rzeczy sędzia ogłosił na odprawie technicznej. No i dochodzi tu specyficzne tempo z dodawaniem czasu, które powoduje, że partia może trwać w nieskończoność. Mimo że A.Filipowicz tylko w kwestii przepisów gry pozostał dla mnie autorytetem, to nie oznacza, że jest nieomylny, a jego decyzje są zawsze prawidłowe.

Wniosek z dyskusji. Przepisy niestety wymagają korekty. Zadanie dla Kolegium Sędziów ustalenie interpretacji tego przepisu (i podanie ewentualnych sytuacji, w których reklamacje mogą być przyjmowane - np. zapis w regulaminie zawodów).

Ja podtrzymuję, że Rafał całkowicie słusznie odrzucił reklamację jako bezpodstawną.Temat: II POMORSKI TURNIEJ SZACHOWY ŚRODOWISK AKADEMICKICH
Zapraszamy!!

KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY II POMORSKIEGO TURNIEJU SZACHOWEGO ŚRODOWISK AKADEMICKICH

I. Organizatorzy
Politechnika Gdańska
"Bratniak"-Studenckie Centrum Politechniki Gdańskiej

II. Miejsce
AK PG "Kwadratowa" , ul. Siedlicka 4 , 80-222 Gdańsk (dojazd z Dworca Głównego tramwajami 6 lub 12-ok.10 minut + ok.10 minut pieszo)
(www.kwadratowa.pl)
Plan Gdańska dostępny na stronie www.trojmiasto.pl .

III. Termin
30.września - 1.października 2006 (sobota-niedziela).
Plan rozgrywek:
30. IX.2006
10-10.45 Przyjmowanie (w przypadku wolnych miejsc- patrz p.VIII) i weryfikacja zgłoszeń.
10.50 Otwarcie Turnieju.
11.-14.30 Rundy I-III
14.30-16. Przerwa obiadowa
16.-18.30 Rundy IV-V
1.X.2006
10.-14.30 Rundy VI-IX
15. Zakończenie Turnieju i wręczenie nagród.

IV. System rozgrywek
Szwajcarski kontrolowany na dystansie 9 rund, P-30’ (czas na zawodnika 30 minut). Obowiazują przepisy aktualnego kodeksu szachowego.

V. Warunki uczestnictwa
1. Prawo startu mają studenci, pracownicy, absolwenci Politechniki Gdańskiej, oraz studenci i pracownicy innych wyższych uczelni w Polsce.
2. Warunkiem dopuszczenia do turnieju jest opłacenie wpisowego oraz przedstawienie dowolnego dokumentu pozwalającego zweryfikować związki ze środowiskiem akademickim (jak w punkcie 1.).

VI. Wpisowe
15 PLN. Studenci Politechniki Gdańskiej - 10 PLN. WGM i GM - 0 PLN. Wpisowe płatne na miejscu.

VII. Nagrody
I - 500 PLN + puchar ufundowany przez firmę SAKO.
Nagrody specjalne: dla najlepszego zawodnika Politechniki Gdańskiej- 50 PLN,
dla najlepszej kobiety- 50 PLN. Warunkiem przyznania nagród specjalnych jest udział co najmniej 3 graczy w danej kategorii.
Nie przysługuje prawo do otrzymania więcej niż jednej nagrody finansowej.
Ostateczna wysokość nagród zostanie podana po I rundzie.

VIII. Zgłoszenia
Liczba miejsc startowych w turnieju ograniczona jest do 60.
Zgłaszać należy się do Macieja Demianowicza poprzez e-mail maciej@mif.pg.gda.pl do 29. września lub na sali gry w dniu turnieju od godz. 10. do godz 10.45 30. września.
W przypadku wolnych miejsc można się także zgłaszać na sali gry w dniu turnieju od godz. 10. do godz. 10.50 30. września.

IX. Sponsorzy
• Agencja Ochrony SAKO- sponsor główny,
• "Bratniak" Studenckie Centrum Politechniki Gdańskiej.

X. Uwagi
Na miejscu znajduje się restauracja. Organizator zastrzega sobie prawo do ostatecznej interpretacji regulaminu.
Organizator nie zapewnia miejsc noclegowych ani nie pośredniczy w rezerwacji (informacja o noclegach: m.in. strona www.trojmiasto.pl)Temat: Penrose


mylisz dwie sprawy:
-- współczesne sieci neuronowe (SN) są symulowane programowo
z zastosowaniem określonych  a l g o r y t m ó w  (zawierających
też często jednostki stochastyczne)
-- ich 'niealgorytmiczna' praca nie zmienia niczego w algorytmicznym
sposobie ich symulacji -- sztuczne (SN) nadal są
t y l k o  maszynami Turinga (MT)


Wedlug twojej definicji to czlowiek tez chyba jest t y l k o maszyna Turinga
:)  Ale serio, to duzo sieci neuronowych obecnie nie jest symulowana a
dziala w rzeczywistosci (szczegolnie te o zastosowaniach militarnych).
Symulowanie sieci na komputerze moze nie jest tym samym co "zywa" dzialajaca
siec, ze wszelkimi efektami sprzezen zwrotnych ktore czesto trudno
zasymulowac, nie zmienia to jednak faktu ze sieci symulowane rowniez
osiagaja zadziwiajaco dobre rezultaty (chocby rozpoznawanie twarzy). Trzeba
miec swiadomosc ze algorytmiczny sposob symulacji nie koniecznie oznacza
zalgorytmizowanie pracy sieci neuronowej, ktora przeciez zazwyczaj na
poczatku procesu posiada LOSOWE wagi. Ta losowosc zostaje pomimo
algorytmicznego charakteru modyfikacji tych wag.


nie czytałem, i nie chwytam kontekstu i sensu
-- szachy to gra skomplikowana ale  o b l i c z a l n a
ludzki geniusz w tej grze ma małe szanse z dostatecznie dobrze
zaprogramowaną i 'mocną' MT

K.


Prawda. Ale w rzeczywistoci trudno znalezc g r e ktora nie bedzie o b l i c
z a l n a! To praktycznie wynika z teorii gier... ktora jest dziedzina
matematyki....

A, jeszcze jedno mi wpadlo, ludzki geniusz to chyba tylko niezykla zdolnosc
do s y m u l a c j i, i ewentualnie interpretacji wynikow...

Filip

Temat: komputacja kwantowa
Czeoe?.


mnie uczono, ze wybiera wszystkie galezie naraz, bez zadnego
zgadywania, ale to chyba kwestia odpowiedniej definicji.


 Przechodzi wszystkie na raz, ale akceptuje tylko wtedy, gdy istnieje
 ga^(3)^(1)Y" akceptuj^(1)ca. Dlatego mo?na nieformalnie mówi?, ?e zgaduje.


tutaj mi sie wydaje ze panska analogia jest niescisla, bo maszyna
nd, to jednak maszyna, a wiec napewno liczy i daje dokladne
odpowiedzi.


 Nie - maszyna niedeterministyczna czy w ogóle maszyna Turinga w modelu
 przyje^tym przez dziedzine^ jak^(1) s^(1) je^zyki formalne i z^(3)ozonooe?
 obliczeniowa NIE DAJE ZADNEJ ODPOWIEDZI, jedynie kon~czy obliczenia w
 jakimoe stanie i jest to stan akceptuj^(1)cy lub nie. Mo?na to uwa?a? za
 odpowiedY" 0 lub 1 jak ktooe chce, ale nie ma miejsca na niedok^(3)adnooe?.
 Nie ma te? nieoecis^(3)ooeci.


| Tylko ?e jak na potrzeby tej grupy

??? zakladam ze sie to panu wyrwalo z pedagogicznego
przyzwyczajenia, ale i tak sam zwrot jest mocno niefortunny i jezyk
ojczysty by nie ucierpial gdyby tak sie przestano wyrazac.


 Nie jestem do tego zwrotu przywi^(1)zany, ale nie razi on mnie estetycznie
 ani nie widze^ jego wielkiej niefortunnooeci. Myoele^, ?e je^zyk zyska^(3)by

 wie^cej, gdyby zamiast dziwnych tworów w rodzaju "komputacja" u?ywa?
 istniej^(1)cych s^(3)ów jak np. obliczenia.


1. komputerow kwantowych jeszcze nie ma. nawet jak beda to narazie z
komputacyjnych
mozliwosci jest algorytm do znajdywania dzielnikow danej liczby i
tyle.


 Otó? komputrery kwantowe istniej^(1) i jest na nie wie^cej algorytmów -
 prosze^ poszuka? np. w sieci.


2. nie "po prostu szybsze" w takim sensie w jakim pentium 4 chlodzone
cieklym azotem i podrasowane do 3Gz jest po prostu szybsze od mojego laptopa
p166mmx. roznica w sposobie komputacji jest nietrywialna, szybkosc
| rozwiazywania pewnych problemow jedynie efektem ubocznym.


 Istotnie, s^(3)owo "po prostu" by^(3)o bardzo niefortunne.


zwiazek jest prosty: jesli jakis problem AI mozna rozpisac jako szukanie
rozwiazania w przestrzeni NP/wykladniczej (a w zasadzie moznaby kazdy, od
gry w szachy do interpretacji jezyka ludzkiego), to maszyna
niedeterministyczna moglaby tego dokonac w czasie liniowym, natomiast
maszyny deterministyczne juz nie (co w praktyce oznacza ze problem
jest dla
nich nierozwiazywalny).


 Otó? nie ma Pan racji w zasadniczej kwestii - problemy AI nie s^(1) w NP.
 Nawet probl;em gry w szachy raczej nie jest w NP, jest w PSPACE a
 zapewne PSPACE != NP. Komputery kwantowe w jednym z ich modeli (takim,
 którego realizacje jeszcze nie istniej^(1), ale prace trwaj^(1)) mog^(1)
 rozwi^(1)zywa? wielomianowo problemy z PSPACE. Natomiast problemy AI s^(1)
 cze^sto w ogóle nierozstrzygalne lub wielokrotnie wyk^(3)adniczo z^(3)o?one i
 komputery kwantowe niewiele pomog^(1) w ich rozwi^(1)zaniu.
 Natomiast ja pisa^(3)em o czym innym - o braku zwi^(1)zku BUDOWY FIZYCZNEJ
 komputerów kwantowych z AI. Przecie? jedyne z czego Pan korzysta
 przedstawiaj^(1)c jakioe zwi^(1)zek to w^(3)asnooeci obliczeniowe a nie szczegó^(3)y
 fizycznej budowy.

 Pozdrawiam,

 ?ukasz Kaiser

Temat: IX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZACHOWY KOŁOBRZEG 2008
IX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZACHOWY
KOŁOBRZEG 2008

ORGANIZATOR
Szachowy Klub Sportowy GENS 78-100 Kołobrzeg, ul. Dubois 30
strona internetowa: www.gens.kolobrzeg.pl

TERMIN I MIEJSCE GRY
18 – 26 sierpnia 2008 r. – MEGA, ul. Sikorskiego 18, Kołobrzeg
turniej A – godz. 15.00 – 20.00 turniej B – godz. 9.00 – 14.00
turniej juniorów – godz. 15.00 – 20.00
Odprawa techniczna 17 sierpnia 2008 r. o godz. 20.00 – sala gry (MEGA)
W ramach festiwalu rozegrany zostanie turniej w szachach szybkich oraz
turniej błyskawiczny.

SYSTEM ROZGRYWEK I TEMPO GRY
Turniej otwarty, 9 rund systemem szwajcarskim,
tempo gry 1,5 h/30 posunięć + 1 h na dokończenie partii.
Sędzia główny: Witalis Sapis – IA.

WARUNKI UCZESTNICTWA
Turniej A: ELO > 2000 – wpisowe 100 zł – turniej zgłoszony FIDE
Turniej B: ranking  2100 – wpisowe 85 zł – turniej zgłoszony do FIDE
Turniej juniorów: urodzeni po 31 grudnia 1996 r. – wpisowe 40 zł

TERMIN ZGŁOSZEŃ I OPŁATA wpisowego upływa 31 lipca 2008 r.
Zgłoszenia elektronicznie na stronie www.chessarbiter.to.pl/turnieje

NAGRODY

Turniej A - Zwycięzca tegorocznego Festiwalu, zostanie zaproszony do udziału
w X Międzynarodowym Festiwalu Szachowym – Kołobrzeg 2009
(zakwaterowanie, wyżywienie i wpisowe)
1 miejsce 2400 PLN
2 miejsce 1700 PLN
3 miejsce 1400 PLN
4 miejsce 1100 PLN
5 miejsce 800 PLN
Turniej B - Zwycięzca turnieju B, zostanie zwolniony z wpisowego
w X Międzynarodowym Festiwalu Szachowym – Kołobrzeg 2009
1 miejsce 1000 PLN
2 miejsce 600 PLN
3 miejsce 500 PLN
4 miejsce 400 PLN
5 miejsce 300 PLN

Turniej Juniorów
Zwycięzca turnieju juniorów zostanie zwolniony z wpisowego
w X Międzynarodowym Festiwalu Szachowym – Kołobrzeg 2009

Nagrody rzeczowe za I – X miejsca.
Wszystkie dzieci otrzymują upominki i dyplomy.

UWAGA
Wysokość nagród podana jest w kwotach brutto.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce podatek od nagród wynosi 10% i będzie
POTRĄCONY przy wydaniu nagrody pieniężnej.

Ostatecznym potwierdzeniem udziału u turnieju jest dokonanie wpłaty na adres:
Szachowy Klub Sportowy GENS, 78-100 Kołobrzeg, ul. Dubois 30
nr konta PKO SA
13 1240 6508 1111 0000 5404 5752
z dopiskiem: turniej A, turniej B lub turniej juniorów.

SPRAWY SĘDZIOWSKIE:
w przypadku równej ilości punktów o zajętym miejscu decyduje:
- Średni Buchholz,
- Pełny Buchholz,
- Liczba zwycięstw,
- Progress.
Odwołania od decyzji sędziego do Komisji Odwoławczej należy składać pisemnie
nie później niż 1 godzinę od zakończenia rundy na ręce sędziego głównego. Obowiązuje
kaucja 100 zł, która przepada w przypadku odrzucenia odwołania.
Nagrody pieniężne są dzielone metodą Horta.
Osoby uczestniczące w IX Międzynarodowym Festiwalu Szachowym
KOŁOBRZEG 2008, ubezpieczają się na własny koszt.

Kontakt:
Wszelkich wyjaśnień udzielają:
e-mail: festiwal@gens.kolobrzeg.pl
tel. 94 35 242 04 – kom. 601 779 678 Paweł Błaszczykiewicz

Ostateczna interpretacja komunikatu i regulaminu festiwalu należy do organizatora.