Wyświetlono posty znalezione dla słów: Systemy transmisji światłowodowej

Temat: Jaką uczelnię wybrać?
LukaszN Witam! Przepraszam że długo nie odpowiadałem, ale nie miałem czasu... Co do innych specjalności na Elektronice to tak:
1. Cyfrowe Systemy Sterowania - które wybrałem i jestem z tego wyboru bardzo zadowolony:)
2. Systemy Transmisji Radiowej - w skrócie radiówka, czyli anteny, fale itp.
3. Systemy Transmisji Optycznej - tutaj światłowody, lasery, masery itp.
4. Cyfrowe Techniki Multimedialne - głównie zajmowanie się obróbką dźwięku i obrazu.
5. Inżynieria Biomedyczna i Akustyka - coś dla ludzi z tego forum, ale jednak więcej tam jest teorii i praktyki z Biomedyki - czyli sprzęt, podstawy anatomii itp.
Każdy może wybrać coś dla "siebie"
PozdrawiamTemat: Stroustrup
ok i ? Siemens ma na swiecie ponad 600 tys pracownikow i cos ponad 120 oddzialow. Lizbona zajmuje sie systemami transmisji swiatlowodowej a nie jedynie oprogramowaniem.


Temat: Mini słownik podstawowych pojęć komputerowych
Pamięć USB (znana także pod nazwami: PenDrive, USB Flash Drive, Flash Disk, FlashDrive, Finger Disk, Massive Storage Device, Flash Memory Stick Pen Drive) - urządzenie przenośne zawierające pamięć nieulotną typu Flash EEPROM, zaprojektowane do współpracy z każdym komputerem poprzez port USB i używane do przenoszenia danych (zapisywanych w plikach) między komputerami.

LAN - sieć lokalna - najmniej rozległa postać sieci komputerowej, zazwyczaj ogranicza się do jednego budynku lub kilku pobliskich budynków (np. bloków na osiedlu).

Wi-Fi – zestaw standardów stworzonych do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych. Szczególnym zastosowaniem WiFi jest budowanie sieci lokalnych (LAN) opartych na komunikacji radiowej czyli WLAN. Zasięg od kilku do kilkuset metrów i przepustowości sięgającej 108 Mb/s, transmisja na dwóch kanałach jednocześnie.

Bezprzewodowa sieć lokalna (skr. WLAN, od ang. Wireless Local Area Network) – sieć lokalna w której połączenia między urządzeniami sieciowymi zrealizowano bez użycia przewodów (np. tzw. skrętki, czy światłowodów).

BIOS (akronim ang. Basic Input/Output System - podstawowy system wejścia-wyjścia) to zapisany w pamięci stałej, zestaw podstawowych procedur pośredniczących pomiędzy systemem operacyjnym a sprzętem. Jest to program zapisany w pamięci ROM (Read Only Memory - pamięć tylko do odczytu) płyty głównej oraz innych urządzeń takich jak karta graficzna.
Program służący do konfiguracji BIOS-u to BIOS setup.Temat: Kierunki w szkołach i na uczelniach
Kierunek: technik telekomunikacji, specjalność: systemy teleinformatyczne (w ostatniej klasie zmieniona z "teletransmisja").
Przez pierwsze trzy lata typowa elektronika (podstawy elektrotechniki, układy cyfrowe, analogowe, przyrządy pomiarowe, pracownie itp). Od 4 klasy weszły przedmioty "tele" :systemy transmisyjne, systemy komutacyjne, usługi telekom. Rysowanie budowy telefonu, krotnic PCM, PDH, SDH. Kable miedziane, światłowody, trochę transmisji radiowej itp. Brak jakiejkolwiek literatury dostosowanej do programu nauczania (każdy przedmiot wymagał kilku różnych pozycji literaturowych). Usługi telekom. wczesniej były prowadzone przez pracownika "telekomuny paryskiej", ale niestety ta się wycofała i były z nauczycielem pozostałych przedmiotów. Klasa piąta : pracownia telekomunikacyjna (9 godz) i specalizacja (5 godz). Sprowadzało się to do czternastu godzin darmowego internetu Jeśli w podczas 5-lekcyjnych zajęć 10-15 minut czegoś się uczyliśmy (najczęściej Novell) to był sukces.
Oczywiście względem roczników wcześniejszych znacznie zmieniony program nauczania (oczywiście na niekorzyść). Zmniejszono liczbę godzin przedmiotów zawodowych a dodano takie przedmioty potrzebne elektronikowi jak : geografia, 3 lata (trzeba wiedzieć gdzie kłaść kabel a gdzie nie) ochrona środowiska, 2 lata (negatywny wpływ ołowiu ze spoiwa lutowniczego na środowisko) 5 lat historii (komunikowanie sie australopitka z ziomkami), chemia 3 lata. Reasumując człowiek po 5 latach nauki w technikum nie potrafi zaprojektować i wykonać zasilacza z 7805, o bardziej skomplikowanych układach nie mówiąc. A szkoła podobno bardzo renomowana i jedna z najlepszych w regionie (ten region to chyba 20 metrów wokół szkoły )Temat: uciekam z EiT
Tak, tak... Telekomunikacja

Czyli jak widzisz chodzi tutaj o transmisją wszelkiego rodzaju informacji na odległość. Po to właśnie tworzy się sieci, które ktoś musi najpierw zaprojektować i stworzyć, a potem nimi administrować, dbać o ich bezpieczeństwo i usuwać wszelkie usterki, które niestety występują... Skoro sieci to i usługi sieciowe, a co z tym się wiążą też systemy i urządzenia teleinformatyczne... To tak w dużym skrócie...

A jeśli chodzi o przedmioty to na początku oczywiście programowanie (Od naszego rocznik już na I semestrze jest 2x więcej programowania niż w poprzednich latach - z tego co mówił prof. 'Tomek'), a potem co... no cóż Podstawy Telekomunikacji, Architektura Komputerów i Systemy Operacyjne, a potem stopniowo dalej... Systemy teletransmisyjne, Telekomunikacja Światłowodowa... itp. itd.

Ja jestem na II roku więc mam tylko AKiSO, PT i prawie 3 semestry programowania więc nie narzekam, jest ogólnie dobrze

Jak coś pomyliłem, czy źle napisałem to mam nadzieję, że gcth tu jeszcze zajrzy i mnie poprawi i oczywiście uzupełniTemat: Komputerowe urządzenia srk

Znalazłem jeszcze na stronie KZA taką notkę .

"Komputer poprowadzi

Między Bielskiem a Żywcem "Siemens" zainstaluje własny system nadrzędny: wersję
rozwojową funkcjonującego już ILTIS-a. W jego skład wchodzą trzy podsystemy:
zdalnego - sterowania, kierowania oraz diagnostyki. Zostanie on niejako
nadbudowany nad nie działającymi urządzeniami (w tym także SIMIS-W). Centrala
ruchu znajdzie się w żywieckiej nastawni.

Na posterunku bocznicowym w Lipniku, stacjach w Leszczynach i Wilkowicach
Bystrej pozostaną - dla oszczędności - przekaźnikowe urządzenia srk typu E.
Podłączy się je do centrali ruchu za pomocą interfejsów, przetwarzających
sygnały analogowe na cyfrowe. Transmisję danych zapewnią światłowodowe kable.

Wpisanie do systemu rozkładu jazdy spowoduje, że każdy pociąg wjeżdżający na
podległy obszar, będzie identyfikowany i prowadzony automatycznie. Centrala
ruchu ma też współpracować z podsystemami: elektrycznego ogrzewania rozjazdów i
oświetlenia, przeciwpożarowym, antywłamaniowym, radio-łączności oraz
rozgłoszeniowym (megafony, informacja wizualna).

Więcej pewności da również zastąpienie starych obwodów torowych i zwrotnicowych
licznikami osi "Frauschera". Marki firm - podwykonawców "Siemensa" - KZA
Katowice, "Bombardier", łódzki "Elester-PKP", "Pyrylandia" czy KZŁ Bydgoszcz
(robi system łączności dyspozytorskiej SLK) - stanowią dla "peelki" gwarancję,
iż otrzyma sprawdzoną technikę."

http://www.kza.pl/prasa/inwest_01/zywiec.html

Radek

Temat: Jest test K100d na fotopolis!

technologia sieci transportu bleee nie po polsku, brzmi jak ku**
tak w skrucie:
SDH (Synchronous Digital Hierarchy) jest technologią teletransmisyjną, w której strumienie danych wejściowych są dzielone na ustalone porcje i przesyłane linią światłowodową do miejsca docelowego, gdzie następuje odtworzenie strumienia pierwotnego. Technologia umożliwia jednoczesne przesyłanie bardzo wielu strumieni danych z różnych źródeł do różnych miejsc docelowych. Bazuje na pełnej synchroniczności przekazu w całej sieci zgodnie z głównym zegarem systemu.
Technologia SDH pozwala na budowanie szkieletowych sieci teletransmisyjnych o przepływnościach 155 Mb/s (STM-1) , 622 Mbit/s (STM-4), 2,5 Gbit/s (STM-16), 5 Gbit/s (STM-32), 10 Gb/s (STM-64) z których w łatwy sposób można wydzielić pojedynczy strumień np. 2 Mbit/s, 34 Mbit/s. Zastosowaniu pierścieniowej topologii łączy światłowodowych i licznych technik przełączania transmisji na łącza i karty zapasowe gwarantuje najwyższy poziom zabezpieczeń przed awariami. Co najważniejsze, sieć jest synchronizowana zegarami: nadrzędnym PRC oraz węzły do siebie.
I na koniec wielokrotność max:
* STM-256 (39813,12 Mbit/s)

[ Dodano: 2007-01-12, 23:30 ]Temat: Nokia Siemens Networks - oficjalny start
Nokia Siemens Networks - oficjalny start

Nokia poinformowała oficjalnie o rozpoczęciu od 1 kwietnia br. działalności firmy Nokia Siemens Networks. Na starcie spółka zajmuje trzecią pozycję wśród największych dostawców infrastruktury z przychodami na poziomie 17.1 mld euro (dane za 2006 r.). NSN obsługuje około 600 klientów w 150 krajach.

Spółka ma pięć oddziałów biznesowych: Radio Access (dostęp radiowy), Broadband Access (dostęp szerokopasmowy), Service Core and Applications (sieci rdzeniowe i aplikacje usługowe), IP/Transport (ruch pakietowy) oraz OSS (Operation Support Systems - systemy wsparcia operacyjnego i utrzymania).

Wśród nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych, na których chcą skupić swą uwagę specjaliści Nokia Siemens Networks, znajdują się wszelkie aspekty związane z konwergencją (FMC) i mobilnym dostępem do Internetu: IMS, MSC Server System, HSPA (HSDPA+HSUPA), LTE (Long Term Evolution). Spółka opracowuje także technologie optyczne (niedawno zakończono projekt toru światłowodowego o długości 2400 km i transmisji 10x111 Gb/s, wykorzystującego zwielokrotnianie DWDM).

Wyniki nowej firmy będą konsolidowane z wynikami Nokii od 1 kwietnia br. NSN przewiduje "bardzo niewielki" wzrost rynku mobilnej i stacjonarnej infrastruktury. Wcześniej wzrost był opisywany jako "niewielki".Temat: Robotyka w Polsce
Mozna to tak ujac :

Praca zwiazana z Automatyka wymaga chociazby wstepnej znajomosci:

Systemow Pomiarowych ( podstw. wielkosci
fizycznych/chemicznych/elektrycznych/etc)
Systemow Sterownia ( analogowych/cyfrowych ,
elektrycznych/elektronicznych/pneumatycznych/hydraulicznych)
Elemetow wykonawczych (
elektrycznych/elektronicznych/pneumatycznych/hydraulicznych/etc )
Podstaw Technologii procesu, ktorym zamierzamy sterowac.
Podstaw IT ( transmisja danych  analogowa/cyfrowa
kable/swiatlowody/radio )

Zakladam, ze studia daja wstepna i bardzo ogolna wiedze na powyzsze
tematy i w zaleznosci od tego jaki projekt wykonujemy, zmuszeni
jestesmy, albo poglebiac wiedze albo szukac wyspecjalizowanego
wykonawcy.

Robotyka ( przynajmniej w moim pojeciu ) to prawie to samo , tylko na
"mniejszej powierzchni".

To znaczy Jest roznica " powierzchniowa " pomiedzy projektem Np.
Automatyzacja gospodarki wodnej/energetycznej  calego kraju a
automatyzaja/robotyzacja linii technologicznej w zakladzie produkujacym
 elementy.

Pozdrowienia

Temat: Awaria pod Szczecinem
Witam
Czekam na wypowiedź osoby znającej szczegóły. Myślę, że jednym z powodów wypadnięcia z systemu obu lokalnych zasilaczy w Szczecinie była niewłaściwie ustawiona automatyka np. SCO (samoczynne częstotliwoścowe odciążanie) w poszczególnych GPZ-tach. Zbyt mocno przeciążone generatory odstawiła automatyka niedopuszczając w ten sposób do poważniejszej awarii w samej elektrociepłowni. Czas jaki był niezbędny na ponowne uruchomienie bloków wynika z zastosowanej technologii w elektrowniach (poprawcie mnie jeżeli się mylę - z lat 60 - 70). Wygaszenie pieca i ponowne jego rozpalenia wymaga dużego czasu. Obecnie na wszystkich liniach 110 kV w przewodach odgromowych prowadzone są światłowody, można dublować transmisję danych drogą radiową. Koordynacja zabezpieczeń na pozionie sekcji 15 kV w GPZ-tach lub nawet poszczególnych pól 15 kV wymaga jedynie zastosowania systemu nadzoru, który będzie stworzony nie na podstwie widzimisie informatyków i kosztów związanych z nie ukrywam drogą inwestycją, lecz z solidnie opracowaną "grą awaryjną" stworzoną przez "ruchowców" z wiedzą i doświadczeniem.Temat: PeCeeMkaUżytkownik "Dwaine" <
| Jak wygląda ta mityczna PCMka?

Takie normalne plastikowe pudełko :)

| i jak rozwinąć ten skrót?

Pulse Code Modulation

| szukanie w google nie przyniosło rezultatu, ten skrót jest zbyt
| popularny :|

To jest system teletransmisyjny. Jest?
Chodzi o to, aby na jednej parze drutu, przy standardowej szerokości
pasma 300-3400 Hz zmieścić więcej niż jeden kanał rozmówny.
W tym celu sygnał jest odpowiednio modulowany. W uproszczeniu,
przypomina to kompresję danych. W efekcie (po rozpakowaniu archiwum) i
tak dostajesz pełnosprawny kanał rozmówny. Niestety, przesyłanie danych
będzie ograniczone.


niekoniecznie, przesył rozmowy telefonicznej przez światłowody też ma
postać cyfrową i jakoś nie ogranicza transmisji danych

PCM4 wciska kanał rozmówny w 32kbps a nie jak mówi standard w 64kbps


Zwykła gadka to zupełnie co innego niż transmisja
danych... aby się usłyszeć nie potrzebujesz przecież pełnego zakresu
częstotliwości słyszalnych przez ludzkie ucho. A dane tego potrzebują.


nie chodzi o częstotliwość

Temat: Triple Play/CDMA450 w TP rusza 1 grudnia
Nie byłbym pewien. 400 osób przy założeniu, że łącze ma mieć 1Mb/s. Stosunkowo niewiele.
Dla porównania:
Właściwości światła w połączeniu z systemem działania światłowodów dają niewiarygodne efekty. Możliwa jest transmisja ogromnej ilości danych - nawet do 3 Tb/s, na dodatek brak emisji zewnętrznego pola elektromagnetycznego przez światłowód zapewnia zabezpieczenie danych przed podsłuchaniem.

A na porządku dziennym to 10Gb/s.Temat: Vectra


ale jest maly problem,
oni nie dzialaja w Bialymstoku

w Bialymstoku sa tylko dwie firmy telekomunikacyjne, ktore posiadaja
licencje na nasze miasto
TP SA i Retel. SA


wlasnia jak powstala ta grupa to pytalem czy jest inna firma i ktos mowil ze
szeptel juz niedlugo i do bstoku zawita

a na stronie szeptela mozna znalezc cos takiego cytuje

http://www.szeptel.pl/scr/interspeed001.html

a pozatym ambitne plany
i brava dla Szeptela bo jak widac im sie udaje interes lepiej niz Retelowi

Od początku 2000 roku realizowana jest strategia szeptel.net. Strategia ta
zakłada budowę własnej sieci światłowodowej na teren całego kraju i
świadczenie w oparciu o nią najnowocześniejszych usług telekomunikacyjnych w
Polsce.

Podpisane na początku kwietnia tego roku porozumienie o strategicznym
partnerstwie z Tele Danmark Internet A/S, spółką zależna głównego operatora
telekomunikacyjnego w Dani, stanowi silne wsparcie w realizacji naszych
planów.

Szeptel S.A. świadczy dzisiaj pełen zakres nowoczesnych usług
telekomunikacyjnych tj. telefonia stacjonarna, transmisja danych, dostęp do
Internetu oraz usługi dodane oparte o protokół IP (zaawansowane systemy
internetowe itp.), dla ponad 21 tysięcy zadowolonych klientów.

Temat: Fast Ethernet i CSMA/CD


| Wszystkie karty Fast Ethernet moga pracowac zarowno w trybie HD jak i FD,
| powinna byc mozliwosc przelaczania tego w systemie.

Czy rzeczywiscie wszystkie to nie wiem, nie przypominam sobie zadnej,
ktora nie moze, ale byc moze takie istnialy.

Dodatkowo karta sama powinna wybierac najlepszy sposob transmisji na
podstawie mozliwosci wlasnych i drugiej strony (autonegocjacja)
- na *TP to nie jest zwykle problemem, linki swiatlowodowe czesto
nie potrafia robic autonegocjacji i trzeba im na sztywno ustawic
jedyna mozliwa szybkosc.


Dziekuje w zwiazku z tym za odpowiedzi.

Pozdrawiam
Krzysztof

Temat: CZY są huby na odległości większe niż 180m????


Obawiam sie ze to moze wyjsc drozej niz zakup 2 kart swiatlowodowych
lub 2 transceiverow/media converterow i swiatlowodu.
Karta RS485 na 10Mbps... i to pewnie synchronicznie jakos, z HDLC
(bo o asynchronicznych na taka szybkosc to nie slyszalem)?


Rozmawialem z prowadzacym Systemy pomiarowe i cena ponoc jest bardzo przywoita
(jak jestes zainteresowany to w srode bede wiedzial dokladnie(mam zajecia z
tym interfejsem) . Transmisja odbywa sie tak ze "1" jest generowana poprzez
wytworzenie roznicy min 5V pomiedzy 2 przewodami (a nie pomiedzy przewodem i
groundem) . Moze chodzic na poldupleksie czyli na 2 parach przewodow.

Jak chcesz wiedzic wiecej to daj znac na priv w srodzie lub pozniej.

Pozdrawiam

Temat: Nowy operator telekomunikacyjny w Chybiu
JUŻ NIEDŁUGO NOWY OPERATOR TELEKOMUNIKACYJNY W GMINIE CHYBIE


Telekomunikacja Kolejowa Sp. z o.o. jest nowoczesnym operatorem telekomunikacyjnym. Zarządzane przez spółkę sieci telekomunikacyjne cechuje wysoka jakość i bezpieczeństwo. Telekomunikacja Kolejowa zarządza najnowocześniejszą w Polsce siecią światłowodową, o długości ponad 6 tysięcy kilometrów.

Dzięki rozległej infrastrukturze telekomunikacyjnej, najnowszym technologiom oraz wykwalifikowanej kadrze specjalistów, proponujemy naszym klientom szeroki wachlarz usług telekomunikacyjnych.

Telekomunikacja Kolejowa zarządza nowoczesną siecią teletransmisyjną o ogromnym potencjale przepustowości, do 320 Gbit/s. Sieć zbudowana jest z wykorzystaniem systemów: DWDM (ok. 4000 km), SDH STM 16 (ok 4600 km).Twój Dostęp do Internetu jest to usługa całodobowego dostępu do Internetu, ze stałym adresem IP i bez limitów ilości przesyłanych danych.

Usługa oparta jest na technologii ADSL z szybkością transmisji w kierunku do abonenta od 128 kbit/s do 1024 kbit/s. Szerokopasmowe łącza instalowane są za pomocą istniejących łączy telefonicznych oraz technologii Wi-Fi.


Nie ciekawie :?

Więcej: http://www.inter.media.pl/nt-bin/chybie ... 6ci&nr=147

Jakieś opinie, komentarze?Temat: PeCeeMkaniekoniecznie, przesył rozmowy telefonicznej przez światłowody też ma
postać cyfrową i jakoś nie ogranicza transmisji danych

PCM4 wciska kanał rozmówny w 32kbps a nie jak mówi standard w 64kbps


Dawno i nieprawda ;-)
Takie urządzenia nazywały się ADPCM i wciskały nawet 4 rozmowy w kanał
64kbps,
obecnie używa się systemów zwielokratniających pracujących na "uczciwych"
krotnościach 64kbps. Te pecemki pozwalają modemom rozwinąć do 33k, te
starsze
raczej modemy kończyły na prędkośći 14400 jeżeli były "nieobciążone", a
dawały
kiepskie 9600 przy 4 rozmowach (dynamiczny przydział pasma 16/32 kbps).

pzdr
AK

Temat: 5 kanałów HD w ofercie Spray
Mniejsze polskie sieci kablowe nie zostają z tyłu pod względem oferty programowej w porównaniu do większych operatorów. Dla przykładu oferta sieci Spray zawiera pięć kanałów w jakości HD: Discovery HD, National Geographic HD, TVN HD, Voom HD i Astra HD.Wkrótce w sieci kablowej Spray mają pojawić się także 2-3 nowe kanały w wysokiej rozdzielczości. Właśnie trwają testy Canal+ Sport HD i Canal+ Film.

Spray dostarcza usługi telekomunikacyjne za pośrednictwem własnej światłowodowej sieci szkieletowej. Wybudowana sieć obejmuje swym zasięgiem ponad 55 tys. mieszkań.

Strategia spółki oparta jest na oferowaniu usług zintegrowanych zawierających telewizję kablową, Internet i telefon. Swoim klientom zapewnia atrakcyjną ofertę zintegrowaną, co oznacza: system rabatów w opłatach instalacyjnych i abonamentowych.

Spray dostarcza także usługi głosowe do klientów biznesowych.

Spółka świadczy następujące usługi:
- usługi telewizji kablowej analogowej, cyfrowej oraz cyfrowej HDTV
- usługi transmisji danych i dostępu do Internetu;
- usługi głosowe telefoniczne poprzez łącza analogowe i poprzez łącza cyfrowe ISDN oraz VoIP

satkurier.plTemat: Fast Ethernet i CSMA/CD


Wszystkie karty Fast Ethernet moga pracowac zarowno w trybie HD jak i FD,
powinna byc mozliwosc przelaczania tego w systemie.


Czy rzeczywiscie wszystkie to nie wiem, nie przypominam sobie zadnej,
ktora nie moze, ale byc moze takie istnialy.

Dodatkowo karta sama powinna wybierac najlepszy sposob transmisji na
podstawie mozliwosci wlasnych i drugiej strony (autonegocjacja)
- na *TP to nie jest zwykle problemem, linki swiatlowodowe czesto
nie potrafia robic autonegocjacji i trzeba im na sztywno ustawic
jedyna mozliwa szybkosc.

Temat: Sony chce przesyłać dane przez ludzkie ciało
Adanedhel, system nazywa się Echelon i jest jednym z powodów boomu na światłowody (transmisji lecącej po światłowodzie nie da się przechwycić z satelity)Temat: rozpracowywanie REXa 7

Więc kombinować trzeba by wykombinować jakiś kod a'la PPM.
Dobrze kombinujesz. Może gdzieś dostaniesz taką książkę:
Killen B. Harold, Transmisja cyfrowa w systemach światłowodowych i satelitarnych, WKŁ 1992;Temat: Oświetlenie światłowodowe
Oferujemy wiele nowych mozliwosci projektowania oświetlenia.pozwalają na oddalenie żródła światła od miejsca oświetlanego(do 30m)oraz wprowadzenie kilku-kilkudziesieciu punktów świetlnych z jednego żródła światła. Umożliwia to dotarcie ze światłem do miejsc trudno dostepnych, narażonych na uszkodzenia mechaniczne, działanie wilgoci, a także do miejsc pod wodą. Światło dostarczane poprzez wiązki światłowodowe wolne jest od promieniowania UV i podczerwonego IR. Niewątpliwą zaletą jest również możliwość stosowania tych systemów w temperaturach -40 st.C do 80st.C. Wiazki sa całkowicei bezpieczne ponieważ nie wystepuje w nich napiecie.
Systemy oświetlenia światłowodowego składaja sie z trzech podstawowych elementów: generator światła, wiązek pzrewodów światłowodowych oraz końcówek.
Generator zawiera żródło światła, ospzręt oraz optyke umożliwiającą wprowadzenie światła do wiązki światłowodowej.Jako żródła światła stosowane są konwencjonalne żarówki halogenowe(skutecznosć ok 19lm na końcu pzrewodu 5mm), lub wysokopręzne lampy wyładowcze(skuteczność ok. 50 lm na końcu pzrewodu 5mm)jesteśmy w trakcie wprowadzania jako żródło światła diód duzej mocy 3,5W 5W 10W.
Przewody światłowodowe są wykonane z polimetaakrylu metylu. materiał ten charakteryzuje sie odpowiednia wytrzymałością i elastycznościa, dobzre przewodzi transmisje światła w pełnym pasmie promieniowania widzialnego. Wiernie przesyła światło wytworzone w generatorze, zarówno barwe światła jak i kolor. W systemie światłowodowym bocznym światłowód emituje światło całą powierzchnią. W systemie punktowym światło emitowane jest na końcu przewodu i wyprowadzone jest poprzez końcówke. Końcówki w zależnosci od zastosowania dzielą sie na dekoracyjne, ekspozycyjne, orientacyjne, ilumintacyjne do zastosowań wewnetrznych jak i zewnętrznych. Zastosowanie układu optycznego może wpłynąć na kształtowanie bryły optyvcznej.
Generatory , światłowody jak i końcówki są produkowane u nas.
www.solarint.plTemat: Kierunki inżynierskie

Czym w praktyce różnią się kierunki takie jak mechatronika, automatyka i robotyka(wydział elektroniczny i mechaniczny), telekomunikacja etc.?

AiR to systemy sterowania, mikrokontrolery, mają jeszcze jakieś tam podstawy mechaniki etc.

Telekomunikacja to teoria pola EM, technika antenowa, transmisja, komutacja, światłowody systemy teleinformacyjne etc.

Co jest na mechatronice to tak do końca nie wiem, pewnie podobne sprawy co na AiR


I druga kwestia, która mnie bardzo nurtuje - jak - na wyżej wymienionych kierunkach - wygląda nauka?
Różnie, pierwszy rok to analiza matematyczna, fizyka, alegebra etc. Właściwie rąbiesz zadania, czasem pobawisz się Matlabem, albo poprogramujesz w C#, Javie czy czym innym.
Potem z czasem pojawia się coraz więcej teorii i laboratoriów praktycznych. Równolegle pojawiają się różne projekty i inne pierdoły.


Dużo teorii, mało praktyki?
Raczej tak.
Zależy co rozumiesz przez praktykę, ale generalnie nastawienie jest na część teoretyczną,


Czy dla kogoś, takiego jak ja, kto styczność z elektroniką w wersji teoretycznej, jest szansa by ogarnąć praktykę, wymaganą na studiach?
Bez żadnych problemów. W drugą stronę to nie działa. Ludki po technikach padają jak muchy ;P


Od strony teoretycznej, stricte związanej z fizyką, nie mam problemów, jednakże zagadnienia praktyczne (a szczególnie męczenie się np. z lutownicą) jest mi dość obce...
Po to studiujesz, żeby się nauczyć. Zabawa lutownicą to żadna filozofia zobaczysz.


I na koniec, troszkę sztampowe pytanie - czy te studia są "ciężkie"?

Kwestia subiektywna, ja się opierdzielam od początku przygody z edukacją, ale są osoby które się męczą.
Względnie są to jedne z trudniejszych studiów na polibudzie i zresztą jedne z trudniejszych w ogóle. Dużo zagadnień, dużo zajęć, a do tego wszystkiego trzeba rozumieć przynajmniej trochę z tego co się robi.


Do niedawna chodziłem do renomowanego liceum, z wysokim poziomem fizyki, jednakże obawiam się, że kierunki inżynierskie mogą mnie przytłoczyć swym ogromem....
Nie będę Ci ściemniał, że jest bardzo łatwo bo nie jest, ale jakoś tragicznie nie jest również. Fizykę z liceum profesor nam przerobił na 1 wykładzie :P

Ale ludki sobie jakoś radzą. Do 3 roku prawie cała połowa dotrwała ;)Temat: Optoelekronika i sensoryka L
Pytanka od rajby:
1. W światłowodach służących do transmisji informacji wykorzystujemy zakres:
2. Okno falowe:
3. Dyspersja falowa:
4. Najmniejsza tłumiennośc światłowodu
5. Dyspersja materiałowa:
6. Apertura numeryczna:
7. Tłumienność światłowodu:
8. Dyspersja:
9. W światłowodzie jednomodowym:
10. Światłowody jednomodowe:
11. Częstotliwość znormalizowana
12. Standardowy światłowód jednomodowy ma następujące parametry:
13. Współczynnik załamania światła w światłowodzie
14. Lasery stosowane w technice przesyłania informacji światłowodami
15. Diody elektroluminescencyjne:
16. Fotodetektory stosowane w liniach światłowodowych:
17. Złącze rozłączne:
18. Złącza rozłączne z bezpośrednim kontaktem włókien:
19. W oznakowaniu złącza rozłącznego:
20. Przy łączeniu światłowodów metodą spawania (info dla MUSIOŁA nie używamy cyny ;p)
21. Fotodiody stosowane w technice światłowodowej:
22. Cechy czujników światłowodowych:
23. W wykożystując różnego rodzaju czujniki światłowodowe możemy:
24. Reflektometr optyczny OTDR służy do:
25. Czujniki światłowodowe możemy podzielić wdg zasady działania:
26. wymagania pomiarowe stawiane czujnikom to
27. Czujniki klasyfikujemy na:
28. Poprawność odwzorowania temperatury obrazu termowizyjnego zależy:
29. Termowizja wykożystuje promieniowanie z zakresu:
30. przy tworzeniu sieci bezprzewodowych czujników pomiarowych musimy uwzględniać:
31. przy transmisji sygnałów z czujników drogą przewodową musimy uwzględnić:
32. parametry jednostkowe toru kabla to
33. parametry falowe toru to
34. rozdzielczość reflektometru jest uzależniona od
35. system DWDM
36. dla systemu DWDM wymagane jest
37. Przy dwukierunkowej transmisji sygnałów pomiarowych po torach kablowych musimy uwzględnić:
38. Sprzęgacz światłowodowyTemat: podsluchac mobilke
Podsłuchaj sobie komórkę
Computerworld/30.05.2008 15:20

Wprowadzenie systemu GSM, które obecnie jest najpopularniejszy na świecie, miało na celu m.in. zabezpieczenie rozmów przesyłanych drogą radiową, tak by nikt nie mógł ich podsłuchać.
W latach 80tych XX wieku, metody zastosowane do szyfrowania danych, wydawały się wystarczające. Niemniej przez 30 lat dużo się zmieniło, a moc systemów komputerowych wzrosła setki tysięcy razy.

Główną słabością systemu pierwszej generacji (NMT) był brak szyfrowania rozmów pomiędzy siecią a telefonem. Podsłuchiwanie było zatem bardzo łatwe i bezproblemowe. System GSM ograniczył tę możliwość. Zastosowano algorytmy A5/1 i A5/2, które wtedy wydawały się dość trudne do złamania. Teraz metod na przechwytywanie i dekodowanie rozmów jest co najmniej kilka.

Jednym z najprostszych, ale również niezbyt tanich sposobów na podsłuchiwanie rozmów, jest stosowanie fałszywej stacji bazowej z którą komunikuje się telefon. Stacja ta, podszywając się pod macierzystą sieć, wymusza przesyłanie danych bez szyfrowania.

Fałszywe stacje bazowe można też wykorzystywać do nasłuchu danych w ten sposób by przechwycić klucz prywatny, za pomocą którego można dekodować szyfrowaną rozmowę. Dzieje się tak dlatego, że standard GSM nie wykorzystuje mechanizmów uwierzytelniania sieci. Poza tym inną luką jest także brak oddzielnych kluczy prywatnych dla algorytmu A5/1 i A5/2, przez co nasłuchiwanie rozmów szyfrowanych w tym pierwszym, pozwala dekodować rozmowy szyfrowane w tym drugim.

Kolejnym ze sposobów jest dekodowanie danych za pomocą wcześniej wykonanych obliczeń. Wykonywanie obliczeń za pomocą jednego komputera PC zajęłoby około 33 tys. lat, ale do tego celu można wykorzystywać również akceleratory graficzne, które są dużo bardziej wydajne niż procesor komputera lub jeśli jest taka możliwość – procesory dedykowane, pracujące równolegle. Przy ich pomocy można te dane dekodować nawet w czasie kilkudziesięciu sekund.

Odkodowanie algorytmu A5/2 możliwe jest również za pomocą zależności matematycznych na podstawie sum kontrolnych służących do korekcji błędów transmisji radiowej. Wystarczy wykonać obliczenia na próbce danych lub nasłuchiwać rozmowę kilkadziesiąt milisekund, by rozpocząć dekodowanie rozmowy w czasie rzeczywistym.

Najsłabszą jednak częścią systemu telefonii komórkowej, nie są algorytmy szyfrujące sygnał radiowy pomiędzy stacją bazową a telefonem. To również cała infrastruktura sieciowa, która jest wykorzystywana do przesyłania danych: światłowody i radiolinie. Rozmowy są tam przesyłane do dalszej części sieci najczęściej bez szyfrowania.
Temat: Zarzad TP S.A. informuje o
TELEKOMUNIKACJA POLSKA SA nowa sieć transmisyjna

Zarząd Telekomunikacji Polskiej S.A. ("TP S.A.) informuje o zawarciu przez
TP S.A. komplementarnych umów: z firmą Alcatel Polska S.A. na dostawę
sprzętu SDH najnowszej generacji oraz z firmą Lucent Technologies na
dostawę sprzętu najnowszej techniki optoelektronicznej DWDM (Dense Wave
Division Multiplexing). Wartość umowy z firmą Alcatel Polska S.A. wynosi
ok. 30,5 mln euro a z firmą Lucent Technologies ok.17,7 mln euro. W ramach
tych umów zostanie wybudowana międzymiastowa sieć o bardzo dużej
przepustowości na bazie istniejących kabli światłowodowych. TP S.A. dzięki
budowie tej sieci będzie mogła poszerzyć oferowane, zaawansowane usługi;
m.in. szybki dostęp do Internetu, transmisję danych i video dla własnych
abonentów oraz oferować kanały o znacznej przepustowości dla innych
operatorów sieci publicznej. Realizacja projektu uelastyczni sieć
międzymiastową TP S.A. (dzięki zastosowaniu automatycznych przełącznic SDH
o bardzo dużej wydajności) a także podniesie jej jakość oraz niezawodność
przesyłu sygnału i danych pomiędzy węzłami sieci.

Każdy z dostarczonych przez firmę Alcatel systemów SDH STM 16 (o
przepływności 2,5 Gbit/s) umożliwia uruchomienie ponad 30 tysięcy kanałów
telefonicznych. Zakontraktowane urządzenia należą do najnowocześniejszej
rodziny produktów transmisyjnych z serii OPTINEX.
Systemy DWDM, które będą dostarczone przez firmę Lucent Technologies
umożliwiają dalsze zwielokrotnienie systemów o przepływności 2,5 Gbit/s do
pojemności aż 80 x STM 16. W ramach tej umowy TP S.A. otrzyma również
systemy zarządzania, które zapewnią dużą elastyczność w konfigurowaniu
sieci według bieżących potrzeb, dużą niezawodność ruchu dzięki zastosowanym
systemom zabezpieczającym i ciągły monitoring wszystkich kanałów,
umożliwiający obserwację ich jakości oraz identyfikację ewentualnych
uszkodzeń i ich lokalizację.

kom emitent ewa/zdz

Temat: Computerland i Siemens zakończyli wdrożenie sieci ATM
Budowa sieci ATM była jednym z elementów projektu modernizacji policyjnej infrastruktury, który był finansowany z funduszu PHARE. W ramach projektu zbudowano sieć szkieletową w architekturze podwójnego pierścienia obejmującą pięć lokalizacji: Komendę Wojewódzką Policji, Komendę Pogodno, Komendę Niebuszewo, Regionalne Centrum Techniczno-Laboratoryjne Policji.

Szczecińska Policja ma do dyspozycji sieć ATM bazującą na rozwiązaniu SURPASS hiD 3140. Rozwiązanie, w połączeniu ze skalowalną matrycą przełączającą pozwala na transmisję danych z szybkością do 11 GB/s. W ramach projektu wykonano i zainstalowano sieć strukturalną i linię światłowodową, dostarczono przełączniki Ethernetowe Cisco, multipleksery TDM i rutery IP. Istniejąca infrastruktura telekomunikacyjna została dołączona do sieci ATM i zintegrowana z rozwiązaniem SURPASS. Sieć, ze względu na swoją architekturę gwarantuje pełną redundancję nawet w przypadku awarii.

Posiadanie takiej wydajnej drogi transmisyjnej z punktami umieszczonymi praktycznie na terenie całego Szczecina umożliwi również rozwój monitoring wizyjnego wplecionego w System Wspomagania Dowodzenia Siłami Policyjnymi „ALKAZAR”, stworzony również przez firmę Computerland.

Co więcej, zaawansowane funkcje rozwiązania SURPASS i dostarczonych ruterów pozwalają na elastyczne zarządzanie przepustowością sieci w poszczególnych lokalizacjach i realizowanie multimedialnych usług. Możliwe jest np. podłączenie do sieci kamer monitorujących wybrane punkty miasta i wprowadzenie telefonii VoIP. Poszczególne komendy mogą także swobodnie dołączać do sieci nowe terminale, bo rozszerzenie jej przepustowości to tylko kwestia dodania kart do zainstalowanych przełączników.

SURPASS hiD jest elastyczną platformą dostępową optymalizującą ruch i obniżającą koszty rozwiązań sieci szerokopasmowych. Urządzenia SURPASS hiD to wielousługowe szerokopasmowe koncentratory usług z zaawansowanymi mechanizmami inżynierii ruchu. Dzięki zastosowaniu technologii V-Put zwiększającej przepływność ruchu IP, platforma ta doskonale nadaje się do koncentracji DSLAM.

Przełączniki te, jako jeden z elementów systemu dostępowego, są zarządzane poprzez system AccessIntegrator. Elastyczność projektowania oraz modułowa konstrukcja tych urządzeń zapewnia szeroki zakres interfejsów transmisyjnych, protokołów i interfejsów usługowych. Dzięki temu gwarantowana jest łączność, usługi ATM oraz obsługa ruchu IP na najwyższym poziomie.Temat: Internet 40 Gb/s
Cisco we współpracy z operatorem MCI przetestowali 25 maja pierwsze na świecie połączenie internetowe przesyłające dane z szybkością 40 Gb/s. Dane były transmitowane między miastami San Francisco i San Jose.

Testy symulowały ruch generowany jednocześnie przez różnych użytkowników: przez 0,5 mln odbiorców muzyki pobierających pakiety z serwisu iTunes, przez 1 mln graczy uruchamiających sieciowe gry komputerowe, przez 2 tys. szkół odbierających transmisje telewizyjne, przez 2 tys. użytkowników aplikacji VoIP i przez milion użytkowników WWW.

Demonstracja była jednym elementem premiery nowego super-rutera Cisco noszącego nazwę CRS-1, który został oficjalnie zaprezentowany 24 maja. Ruter jest wyposażony w szybkie interfejsy światłowodowe przesyłające dane z szybkością 40 Gb/s.
Ruter CRS-1 składa się z dwóch typów chassis: chassis z interfejsami i chassis rutingu/przełączania.

Chassis z interfejsami zawiera liniowe karty WAN z portami i oferuje zagregowaną przepustowość 1,2 Tb/s. Znajduje się w nim 16 gniazd, każde zdolne obsłużyć moduł z jednym portem OC-768c (40 Gb/s). Są też dostępne moduły zawierające kilka portów WAN 10 lub 2,5 Gb/s albo porty Ethernet 10 Gb/s.

Chassis rutingu/przełączania może połączyć ze sobą przez połączenia światłowodowe (które mogą mieć długość 100 metrów) do 9 chassis z interfejsami. Ruter 92 Tb/s w pełnej konfiguracji zawiera 72 chassis z interfejsami i 8 chassis rutingu/przełączania.

Aby ruter mógł tak szybko pracować, Cisco umieścił w jednym silnym układzie ASIC aż 188 procesorów RISC i jeden silny układ ASIC. Układ można programować, tak aby mógł wspierać nowe funkcje i usługi.

Ruter CRS-1 pracuje pod nowym systemem operacyjnym IOS XR, który charakteryzuje się modularną architekturą i odpornością na błędy. Modularność ma tę zaletę, że błędy można przekierowywać do jednej części oprogramowania, a określone procesy można wtedy zatrzymywać i restartować nie zatrzymując całego systemu. Ruter rozpoznaje automatycznie ataki typu DDOS (distributed denial-of-service) i chroni sieć przed włamywaczami.

Urządzeniem można zarządać nie tylko przy pomocy protokołu SNMP i interfejsu CLI, ale też używając nowego narzędzia noszącego nazwę Craft Works, opartego na technologii XML (Extensible Markup Language).

Chassis z interfejsami kosztuje od 450 tys. USD (bez modułów). Cena chassis rutingu/przełączania nie została jeszcze ustalona. Ruter ma być dostępny w lipcu br.Temat: Shooters.pl
Firma Shooters.PL specjalizuje się w dostarczaniu serwerów gier sieciowych dla wymagających graczy. Jesteśmy młodym i dynamicznym zespołem, który zdobył sobie już wierne grono klientów. Oferta firmy obejmuje w chwili obecnej ponad 40 rodzajów serwerów gier i stale jest powiększana.
Nasza baza techniczna
Łącza

Nasze serwery ulokowane są w Centrum danych ATM w Warszawie, na bardzo wydajnych łączach 1 Gbit/s do wielu operatorów (w tym m.in. do TP S.A.) i węzłów wymiany ruchu (w tym m.in. PLIX, WIX), oraz gwarancji ruchu dla naszych maszyn na poziomie odpowiadającym aktualnie wykorzystywanym przez nas zasobom. Wszystkie połączenia do naszych urządzeń sieciowych są realizowane za pomocą połączeń światłowodowych gwarantujących najniższy możliwy czas dostępu do sieci.

Transmisja na łączach odbywa się w trybie load-balancing w obu kierunkach, a do tego celu wykorzystujemy m.in. protokół BGP, który funkcjonuje w oparciu o warstwę 4.
Serwery

Nasz park serwerowy zbudowany jest z renomowanych platform firmy Intel (m.in. SR1435VP2D2) o następujących parametrach:

* Procesory Intel Xeon E5430 Quad Core 2.66GHz, 12MB Cache, Szyna 1333MHz
* Procesory Intel Xeon L5420 Quad Core 2.50GHz, 12MB Cache, Szyna 1333MHz
* Procesory Intel Xeon E5410 Quad Core 2.33GHz, 12MB Cache, Szyna 1333MHz

Każdy z serwerów wyposażony jest w pamięć RAM o wielkości od 8 GB do 16 GB (Pamięci Fully Buffered ECC).

Dyski twarde firmy SEAGATE od dysków SATA z 32 MB Cache po dyski SAS, które posiadają od 7200 do 15000 RPM w zależności od typu platformy INTEL, w której są umiejscowione.

Każdy serwer posiada dwie lub cztery karty sieciowe 1 Gbit/s firmy Intel, które są podłączone do naszej infrastruktury sieciowej.
Sprzęt sieciowy

Wnętrze naszej infrastruktury sieciowej napędzają wysokowydajne przełączniki firmy CISCO serii 3750G, oraz przełącznik główny w postaci CISCO 6506.
Panel Administracyjny, oraz oprogramowanie stojące na straży klienckich serwerów

Wszystkie nasze serwery pracują pod kontrolą systemu operacyjnego LINUX z indywidualnie przygotowanymi konfiguracjami (w tym specjalnie załatanymi jądrami systemowymi) zapewniającymi maksymalną wydajność.

Panel Administracyjny daje naszym klientom maksymalną elastyczność, oraz prostotę z korzystania z naszych usług. Niektóre z jego opcji:

* Start / Stop / Restart serwera,
* Możliwość automatycznej reinstalacji serwera,
* Edytor linii poleceń serwera,
* Edytor plików konfiguracyjnych serwera,
* Podgląd konsoli startowej serwera,
* Możliwość kontaktu bezpośredniego z naszą obsługą techniczną,
* Możliwość automatycznego zasilenia swojego portfela środkami potrzebnymi do realizacji zamówienia.Temat: Bibliteka / OS do AT91SAM7S


Mam tu AT91SAM7X256 na płytce ewaluacyjnej Olimexu. Fajny. Ale scalak
który robi za pośrednika uC-ether mnie wystraszył - ma więcej nóg niż
ustawa przewiduje (to jakiś MICREL). Wygląda na to że SAM7X rozwiązuje
problem ethernetu dodając inny podobnej wielkości ;)


Może niewłaściwego scalaka (starego typu) użyli? Najważniejsze w każdym
razie, aby część MAC była w procesorze, wtedy masz do niej szybki dostęp
wewnętrznymi rejestrami, transmisja przez DMA (PDC) i podpinasz
wewnętrzne przerwania. A na zewnątrz trzeba dolepić tylko PHY czyli mały
scalaczek zamieniający sygnał cyfrowy w "analogowy", do którego
doczepiasz już tylko transformator z gniazdkiem ethernetowym. Dlatego
tak to jest zrobione, aby uniezależnić bebechy leżące w procesorze (MAC)
od samej warstwy fizycznej (PHY). Po prostu inny scalak PHY stosujesz
dla połączeń po miedzi, inne dla różnych typów połączeń światłowodowych.

Z procesorów mających na pokładzie Ethernet MAC jeszcze w żadnym nie
widziałem od razu wbudowanego PHY. Widocznie z jakichś względów się tak
nie robi i już. A scalak PHY z magistralą [R]MII to malutki TQFP32 lub
coś podobnego rozmiaru.

Na Sieci można znaleźć wiele projektów opartych na systemie Nut/OS i
zmodyfikowanej platformie Ethernut, wystarczy pożyczyć stamtąd kod
źródłowy do wykonania konkretnych zadań. Chociaż standardowy przykładowy
serwer www jest dla niektórych i tak całkiem wystarczający.

Ostatnio była mowa np. o odbiorniku radia internetowego, właśnie
opartego na Ethernucie:
http://ethernut.de/en/community/appliances.html

Temat: Inwestycja w optyczne informacje


Grupa naukowców z University of South California otrzymała od DARPA dofinansowanie w wysokości 4,3 miliona dolarów. Pieniądze zostaną przeznaczone na prace nad optycznym przetwarzaniem informacji.

Obecnie, oczywiście, wykorzystuje się światło do przekazywania informacji. Światłowody mają większa pojemność niż kable metalowe (którymi dane są przekazywane za pomocą sygnałów elektrycznych) i pozwalają na szybszą transmisję. Jednak przetwarzanie danych optycznych jest bardzo skomplikowane. Najczęściej polega ono na konwersji sygnałów optycznych do elektrycznych, często tylko po to, by je przetworzyć, a następnie dokonuje się kolejnej konwersji na sygnał optyczny i przesyła dalej.Fotonika zwykle nie jest w stanie konkurować z elektroniką w dziedzinie przetwarzania danych - mówi profesor Alan Willner. Krzemowe tranzystory są bardzo tanie i są w stanie dokonywać operacji, które jest bardzo trudno wykonać za pomocą światła - dodaje. Jednak, gdyby uniknąć konieczności przetwarzania sygnałów pomiędzy elektrycznym a optycznym, można by zaoszczędzić zarówno na budowie i utrzymaniu sieci, jak i na energii.

Dlatego też Willner wraz z Robertem Hellwarthem pracują nad "dostrajalnymi opóźnieniami optycznymi". Naukowcy proponują konwersję każdego ze strumieni światła na specyficzny kolor i przefiltrowanie danych przez materiał, który będzie oddzielał jedną długość fali od drugiej. Dzięki temu, jak mają nadzieję, będą w stanie przetwarzać optyczne informacje bez pośrednictwa elektroniki. Co więcej, ich technologia pozwala na buforowanie informacji, co może się przydać, jeśli uda się zwolnić światło.

Dotychczas uczonym udało się rozdzielić strumień danych o przepustowości 80 Gb/s na dwa strumienie po 40 Gb/s. W przyszłości chcą pracować z przepustowościami liczonymi w setkach gigabajtów na sekundę i myślą nad stworzeniem systemu, który będzie w stanie spowolnić światło nawet na 5 mikrosekund.Temat: SP Bóźnicza - MPK Poznań


Tak z ciekawości: Kiedyś dawano na MTP wypatrzyłem ofertę Elester-u dot.
modernizacji zarządzania zasilaniem sieci trakcyjnej kolei polegającą na -
zdaje się - zautomatyzowaniu wszystkich odłączników i rozłączników
sekcyjnych na sieci trakcyjnej, tak że z jednego miejsca dyspozytor
zarządzał jakimś tam odcinkiem. Czy coś takiego montowaliście już na
sieciach tramwajowych ? Czy któreś polskie miasto posunęło się już do takich
gadżetów ?
Tak z ciekawości: Kiedyś dawano na MTP wypatrzyłem ofertę Elester-u dot.
modernizacji zarządzania zasilaniem sieci trakcyjnej kolei polegającą na -
zdaje się - zautomatyzowaniu wszystkich odłączników i rozłączników
sekcyjnych na sieci trakcyjnej, tak że z jednego miejsca dyspozytor
zarządzał jakimś tam odcinkiem. Czy coś takiego montowaliście już na
sieciach tramwajowych ? Czy któreś polskie miasto posunęło się już do takich
gadżetów ?


Zapewne słyszałeś o systemie BUSZ. System ten występuje na PKP w licznych
odmianach, m.in. BUSZ-HZ, BUSZ-UM, BUSZ-16, BUSZ-32. Obecnie oferowany system
to BUSZ-CZAT, oparty na sterownikach CZAT3000plus naszej produkcji.

Na dzień dzisiejszy na sieci PKP istnieje 13 systemów zdalnego sterowania
wdrożonych przez Elester-PKP. Każdy system składa się z centrum zdalnego
sterownia (nastawni centralnej) i obiektów sterowanych rozproszonych w terenie.
Poszczególne systemy wyszczególniłem poniżej. Przy każdym centrum podałem
liczbę obiektów sterowanych z danej NC (PT - podstacje trakcyjne, KS - kabiny
sekcyjne, SO - stacje odłącznikowe). W nawiasach podałem również wykorzystywane
media transmisji danych.

- NC Warszawa (światłowody, miedź) 35 PT, 18 KS, 41 SO
- NC Lublin (światłowody, miedź) 16 PT, 17 KS
- NC Kielce (miedź) 16 PT, 10 KS, 36 SO
- NC Radom (miedź) 11 PT, 13 KS, 30 SO
- NC Idzikowice (miedź) 12 PT, 13 KS, 12 SO
- NC Poznań (miedź) 23 PT, 26 KS, 58 SO
- NC Ostrów Wlkp. (miedź) 17 PT, 5 KS, 45 SO
- NC Opole (miedź) 14 PT, 12 KS, 33 SO
- NC Wrocław (miedź) 26 PT, 22 KS, 52 SO
- NC Łódź (miedź) 31 PT, 23 KS, 30 SO
- NC Częstochowa (miedź) 20 PT, 11 KS, 73 SO
- NC Białystok (miedź) 18 PT, 6 KS
- WKD Grodzisk Maz. 6 PT, 3 SO

Jeżeli chodzi o sieci tramwajowe to nasze systemy zdalnego sterowania pracują w
wielu miastach, m.in.

- NC Poznań (system POLPAK TPSA, łącza dzierżawione) 19 PT
- NC Wrocław (radio) 19 PT
- NC Kraków (radio) 23 PT
- NC Katowice (system transmisji radiowej EDACS) 5 PT
- NC Częstochowa (miedź) 1 PT


NTG: Czy obecnie ów system (nie pamiętam nazwy) dalej jest montowany, np. na
modernizowanych liniach kolejowych, czy PLK znalazła sobie coś innego ?


System BUSZ jest rozbudowywany o nowe lub modernizowane obiekty. Przykładem
może być tutaj włączenie nowobudowanych podstacji na odcinku Mińsk Mazowiecki -
Siedlce (PT Mienia, PT Sabinka, PT Sosnowe) do istniejącego systemu zdalnego
sterowania BUSZ w NC Warszawa. Na dzień dzisiejszy urządzenia BUSZ pozwalają na
komunikację za pomocą dowolnego medium transmisyjnego (telegrafia wielokrotna,
transmisja modemowa po miedzi, radio, gprs, światłowody, łącza dzierżawione).
Systematycznie włącza się również do systemu pojedyncze obiekty takie jak
stacje transformatorowe czy odłączniki na sieci trakcyjnej lub liniach SN.

Pozdrawiam
Jacek Jastrzębski
PPHU Elester-PKP Sp. z o.o.
http://www.elester-pkp.com.pl

Temat: Intertelekom
2009-03-17

20 lat Intertelecom w Łodzi

Jubileuszowe XX Międzynarodowe Targi Komunikacji Elektronicznej Intertelecom - najpoważniejsza w Polsce impreza promująca branżę ITC - zostały rozpoczęte.

Swój udział zgłosiło ponad 100 firm z Chin, Danii, Holandii, Korei Południowej, Niemiec, Polski, Węgier, USA i Wielkiej Brytanii. Dużą grupę stanowią stali wystawcy, od lat obecni na łódzkich targach. W trzech halach Międzynarodowych Targów Łódzkich prezentowane są systemy transmisji bezprzewodowej, konferencyjne, teleinformatyczne, cyfrowe systemy radiowe, szafy i obudowy telekomunikacyjne, nowoczesny osprzęt światłowodowy oraz wiele innych artykułów i usług.

- Jestem ogromnie wdzięczny tym, którzy przyczynili się do tego, iż impreza, która tu powstawała, trwa i wciąż się rozwija mogła doczekać się jubileuszu dwudziestolecia.
Branża, której poświęcone są te targi jest jedną z najważniejszych w XXI wieku. Nie ulega wątpliwości, że informacja – jej obrót, handel i przekazywanie – staje się wyznacznikiem nowych czasów. Serdecznie życzę, abyśmy mogli godnie sprostać temu wyzwaniu. Życzę wszystkim udanych targów, a mojemu miastu jak najwięcej sukcesów we wkraczaniu w erę informacyjną – powitał zebranych gości prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.

Przybyli na uroczystość inauguracji przedstawiciele izb gospodarczych, patronujących targom, zgodnie podkreślali, że rozwój branży informacyjnej i wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań i usług mogą zapobiec obecnemu spowolnieniu gospodarczemu.

Rolę rozwoju rynku komunikacyjnego i wypracowaniu nowych możliwości w celu zwalczaniu kryzysu podkreślała także podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Magdalena Gaj, która złożyła również gospodarzowi imprezy – prezydentowi Łodzi – podziękowanie za wspieranie branży i organizowanie tak istotnych spotkań.

Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ogłosiła – właśnie podczas tragów Intertelecom – iż w tym roku zaplanowane jest wejście w życie „megaustawy”, która ma za zadanie usunięcie barier inwestycyjnych w telekomunikacji, zachęcenie do nowych przedsięwzięć, które zakończą istnienie tzw. „białych plam” na mapie telekomunikacyjnej. Dodatkowo poinformowała o czekających w tym roku ten rynek dwóch istotnych wydarzeniach: podwójnej nowelizacji prawa telekomunikacyjnego oraz cyfryzacji mediów.

Targom, jak zwykle, towarzyszy bogaty program imprez - debat, konferencji, seminariów, prezentacji i warsztatów. Jedną z najważniejszych imprez od wielu lat jest konkurs o Złoty Medal Intertelecom . Jego zadaniem jest promowanie nowatorskich rozwiązań technologicznych i usług. W tym roku do tego wyróżnienia zgłoszono 12 produktów.

Z okazji jubileuszu imprezy zostaną uhonorowane specjalną statuetką osoby, firmy oraz instytucje, które mają swój wkład w kreowanie rangi i prestiżu targów. Na zwiedzających czeka także wystawa „Intertelecom – wczoraj i dziś”. Targi potrwają do czwartku -19 marca. Pierwszy dzień przeznaczony jest wyłącznie dla profesjonalistów.

Szczegółowe informacje, godziny otwarcia oraz cennik biletów dla zwiedzających dostępne są na stronie internetowej www.mtl.lodz.pl. (Moni)

ŹRÓDŁO: www.uml.lodz.plTemat: GRID [ang. siatka] - koniec internetu ?

Internet może wkrótce odejść do lamusa.

Naukowcy, którzy byli pionierami w dziedzinie internetu, opracowali właśnie działający z szybkością błyskawicy zastępczy system, za pomocą którego będzie można ściągnąć film z sieci w ciągu paru sekund.

Za pomocą systemu grid [z ang. sieć, siatka – przyp. Onet.pl], działającego z 10 000 razy większą prędkością niż typowe łącze szerokopasmowe, będzie można przesłać całą dyskografię the Rolling Stones z Wielkiej Brytanii do Japonii w niecałe 2 sekundy.

Grid jest najnowszym produktem naukowo-badawczego ośrodka CERN, dzięki któremu internet stał się systemem masowego użytku. Nowy system może również wygenerować moc niezbędną do transmisji obrazów holograficznych, pozwala na jednoczesną grę w sieci setkom tysięcy użytkowników, a także umożliwia kontakt za pomocą wysokiej rozdzielczości wideotelefonów w cenie lokalnego połączenia.

David Britton, profesor fizyki na Uniwersytecie w Glasgow i jeden z głównych uczestników projektu grid, uważa, że nowa technologia „zrewolucjonizuje” społeczeństwo. – Dysponując tak wielkimi możliwościami, przyszłe pokolenia uzyskają możliwość współpracy i komunikacji na skalę, o jakiej ludzie z mojego pokolenia nie mogli nawet marzyć – mówi Britton.

Prawdziwą potęgę systemu grid poznamy już tego lata, w dniu, który naukowcy z CERN-u nazywają dniem „czerwonego guzika”. Guzik ten uruchamia Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) – nowy akcelerator cząsteczek, zbudowany z myślą o poznaniu początków wszechświata. Równocześnie z LHC zostanie uruchomiony grid – system, którego celem jest zapisanie wygenerowanych przez LHC informacji.

Naukowcy z leżącego niedaleko Genewy ośrodka CERN rozpoczęli pracę nad projektem grid przed siedmioma laty, kiedy zdali sobie sprawę, że każdego roku LHC będzie tworzył ilość informacji stanowiącą odpowiednik 56 milionów płyt CD. Wystarczy, aby ustawić z nich wieżę o wysokości 60 kilometrów. To oznaczało, że naukowcy z CERN-u (w którym sir Tim Berners-Lee wynalazł w 1989 roku sieć) nie będą mogli skorzystać z jego wynalazku w obawie przed spowodowaniem zapaści systemu.

Naukowcy uzasadniali swoje obawy faktem, że internet ewoluował poprzez połączenie najróżniejszych kabli i routerów, z których znaczna część jest przeznaczona do rozmów telefonicznych. Z tego powodu nie posiadają one wystarczającej przepustowości do szybkiego przesyłania informacji.

Tymczasem system grid powstał na bazie specjalnych kabli światłowodowych oraz nowoczesnych routerów, co oznacza, że z tego systemu zostały wyeliminowane elementy, które mogłyby spowolnić transmisję danych. Obecnie istnieje już 55 000 nowoczesnych serwerów, a w ciągu dwóch lat ta liczba ma urosnąć do 200 000.

- Potrzebujemy tak olbrzymiej siły przetwarzania danych, że pojawiło się nawet pytanie, czy gdyby wszystkie komputery znajdowały się w CERN, starczyłoby energii elektrycznej do ich obsługi – mówi profesor Tony Doyle, dyrektor techniczny projektu grid. – Jedyną odpowiedzą na to pytanie było stworzenie nowego systemu, który okaże się wystarczająco efektywny, aby móc natychmiast przesyłać informacje do ośrodków badawczych w innych krajach.

Działający równolegle do internetu system jest obecnie budowany przy użyciu kabli światłowodowych. Połączy on CERN z 11 ośrodkami w USA, Kanadzie, na Dalekim Wschodzie, w Europie i innych krajach świata.

Jeden z tych ośrodków to laboratorium Rutherford Appleton w Harwell, w brytyjskim hrabstwie Oxfordshire.

Z każdego z ośrodków są rozprowadzane połączenia do kolejnych instytutów badawczych, przy użyciu szybkich sieci uniwersyteckich.

http://portalwiedzy.onet.pl/0,31985,1480696,1,czasopisma.html

narazie potem moze - zobaczymy! Ale jezeli pany z CERN sie za cos biora to istnieje pewnego rodzaju "gwarancja" skuteczności.
Temat: Plany przebudowy magistrali kolejowej


Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych kompleksowej modernizacji infrastruktury stacji i szlaków na linii kolejowej nr 9 na odcinku Świercze (km 70,780) – Ciechanów (km 99,450) obejmującą:a)modernizację układów torowych stacji i szlaków, modernizację nawierzchni, poprawę geometrii torów wraz z modernizacją podtorza i odwodnienia na następujących szlakach i stacjach:

• szlak Świercze – Gąsocin od km 70,780 do km 78,800 z zamiana stacji Świercze na posterunek odgałęźny i przystanek osobowy z przejściem podziemnym dla pieszych w km 71,392 oraz z przystankiem osobowym Kałęczyn z przejściem podziemnym dla pieszych w km 75,708,

• szlak Gąsocin – Ciechanów od km 81,360 do km 97,200 z przystankiem osobowym Gołotczyzna z przejściem podziemnym dla pieszych w km 85,424 i przystankiem osobowym Ciechanów Przemysłowy,

• stacja Gąsocin od km 78,800 do km 81,360 z przejściem podziemnym dla pieszych w km 79,612,• stacja Ciechanów od km 97,200 do km 99,450 z przejściem podziemnym dla pieszych w km 98,142.b) Wyposażenie szlaków i stacji linii E 65 na obszarze LCS Ciechanów w urządzenia srk warstwy podstawowej.

• Komputerowy system samoczynnej czterostawnej, dwukierunkowej blokady liniowej (na szlakach linii kolejowej E 65);

• Urządzenia zabezpieczenia ruchu na przejazdach kat. A (na stacjach i szlakach);

• Urządzenia zabezpieczenia ruchu na przejazdach kat. B;

• Komputerowy system urządzeń stacyjnych sterowania ruchem kolejowym;

• Komputerowy system jednodostępowej, dwukierunkowej blokady liniowej z kontrolą niezajętości szlaku w oparciu o system zliczania osi (na szlakach linii stycznych do linii kolejowej E-65);

Warunki zabudowy urządzeń srk warstwy podstawowej, muszą spełniać wymogi interoperacyjności i uwzględniać planowaną zabudowę zintegrowanych systemów sterowania, monitorowania, kierowania i nadzoru ruchu kolejowego z centrum obszarowego i warunki zabudowy systemu ERTMS/ETCS Poziom 2 stanowiącego system kontroli prowadzenia pociągu oparty na transmisji informacji w relacji tor - pojazd.c) ułożenie wzdłuż modernizowanych szlaków i stacji kabla światłowodowego wyposażonego w cyfrowe urządzenia teletransmisyjne SDH. W sieci kablowej dla urządzeń łączności uwzględniono potrzeby innych systemów m.in. łącza dla samoczynnej blokady liniowej, zdalnego sterowania urządzeniami srk, urządzeń diagnostycznych, zdalnego sterowania oświetleniem. Stacje i przystanki zostaną wyposażone w systemy informacji dla podróżnych,d) całkowitą wymianę sieci trakcyjnej ze względu na zwiększoną prędkość pociągów oraz zakładane wprowadzenie lokomotyw 6 MW zaprojektowano całkowitą wymianę sieci trakcyjnej. W zależności od przewidywanego obciążenia i prędkości pociągów na poszczególnych odcinkach zastosowana zostanie sieć o przekroju 440 mm2 spełniająca standardy sieci dostosowanej do prędkości jazdy V=200/250 km/h oraz sieć o przekroju 320 mm2 spełniająca standardy sieci dostosowanej do prędkości jazdy V=160 km/h. Modernizacja obejmie przebudowę sieci trakcyjnej na odcinkach szlaku i na stacjach oraz budowę Linii Potrzeb Nietrakcyjnych (LPN) na szlakach i na stacjach,f) modernizację istniejących obiektów inżynierskich; obiekty kubaturowe utrzymania ruchu, perony i mała architektura; obiekty ochrony środowiska; usunięcie przeszkód pozostałych elementów infrastruktury nie kolejowej i instalacji przemysłowych i sanitarnych.
Temat: HAWE Operator dla operatorów
HAWE, niezależny operator telekomunikacyjny, który kończy budowę I etapu własnej sieci światłowodowej o długości 1,3 tys. km, rozpoczyna oferowanie usług „Triple Play” dla lokalnych operatorów sieci Internet i TV.

HAWE, niezależny operator telekomunikacyjny, który kończy budowę I etapu własnej sieci światłowodowej o długości 1,3 tys. km, rozpoczyna oferowanie usług „Triple Play” dla lokalnych operatorów sieci Internet i TV. To wstęp do realizacji strategii pierwszego w kraju, niezależnego „operatora dla operatorów”, który koncentruje się na usługach kierowanych jedynie do lokalnych i ogólnopolskich firm telekomunikacyjnych. Docelowo spółka planuje wybudowanie szkieletu sieci światłowodowej o długości ponad 4 tys. km, okalającej mapę Polski.

Obecnie spółka planuje uruchomienie linii światłowodowej na całej „ścianie wschodniej” Polski, a w szczególności w relacji Gdańsk – Olsztyn – Suwałki – Białystok,– Biała Podlaska – Lublin – Zamość – Tarnów – Kraków. Relacje te będą obejmowały obszar, który do tej pory znacznie ustępuje kroku w zakresie rozwoju i dostępności usług telekomunikacyjnych w odniesieniu do pozostałych regionów Polski. Obecnie trwa projektowanie relacji Poznań – Leszno – Wrocław, co będzie dopełnieniem i zamknięciem całej pętli ogólnopolskiej.

Pierwszy kilkusetkilometrowy odcinek włókien światłowodowych został wydzierżawiony przez Netię, a obecnie trwają negocjacje z kilkoma kluczowymi polskimi operatorami telekomunikacyjnymi na temat dzierżawy dalszych odcinków.

Z końcem bieżącego roku Spółka osiągnie niemal 100% gotowość techniczną do realizacji założeń strategii dotyczącej usług operatorskich na istniejącym odcinku sieci oraz możliwość szybkiego i sprawnego rozciągnięcia tychże usług na nowopowstające odcinki.

Spółka oferuje także kompleksowe wykonawstwo w zakresie budowy sieci telekomunikacyjnych oraz realizację usług operatorskich w oparciu o własną, ogólnopolską sieć światłowodową. W obrębie sieci spółka oferuje dzierżawę włókien światłowodowych w relacjach miejskich i międzymiastowych. Jest to usługa unikatowa w Polsce, bowiem praktycznie żaden z telekomów nie chce dzielić się takim zasobem. Sieć światłowodowa umożliwia transmisję danych o bardzo dużych przepływnościach (interfejsy SDH: STM-1, STM-4, STM-16, STM-64; interfejsy Ethernet: 100BT, GEthernet; interfejsy lamda2,5G i lamda10G), a także operatorski dostęp do Internetu (interfejs Ethernet ze wsparciem dla protokołu BGP oraz możliwości przydzielania stałych adresów IP z zasobów spółki). Dzięki światłowodom klienci mogą korzystać z usług połączeń telekomunikacyjnych, zarówno krajowych jak i zagranicznych, z wykorzystaniem VoIP. Jest to kompleksowa oferta dla resellerów oraz kończenie połączeń dla operatorów posiadających własne systemy VoIP. Spółka posiada kompletną platformę VoIP (z opcją usług resellerskich) do realizacji obsługi połączeń telekomunikacyjnych. W skład tej infrastruktury wchodzą operatorskie punkty styku z niezależnymi operatorami telekomunikacyjnymi z sygnalizacją SS7. Poprzez sieci tychże operatorów realizowane są terminację połączeń do sieci TPSA.

Oferta kanałów TV w sieci Hawe

Telewizja cyfrowa to jeszcze jeden element oferty HAWE, tym ciekawszy, że jest to usługa zakupu hurtowego usługi telewizji cyfrowej dla operatorów. Spółka wybrała już dostawcę systemu dla telewizji cyfrowej dla 1Etapu – obecnie trwa implementacja rozwiązania. Usługa będzie gotowa z końcem 2007, a już teraz wybudowana została cyfrowa stacja czołowa wraz z polem antenowym. Strategia grupy zakłada indywidualne podejście do każdego operatora, a jednocześnie gwarantuje brak konkurencji na ryku odbiorców końcowych. Wszystkie usługi kreowane są w modelu hurtowym, więc odbiorcami są firmy świadczące usługi klientom końcowym.Temat: TPSA - Informacja Prasowa
Warszawa, 5.10.2001r.

75 płyt CD/sek

Dzięki zakończonej właśnie rozbudowie przepustowość sieci
transmisyjnej         TP S.A. wzrosła do 400 Gb/s. Umożliwia to
przeprowadzenie w tym samym czasie ponad 4,8 miliona rozmów
telefonicznych lub przesłanie w ciągu jednej sekundy zawartości ponad 75
płyt CD. Tym samym sieć optyczna TP S.A. stała się jedną z
najnowocześniejszych w Europie.

TP S.A. rozbudowała swoją sieć światłowodową o nowe kanały, które
zapewniają maksymalną szybkość transmisji wynoszącą 400 gigabitów na
sekundę (Gb/s). Nową sieć zbudowano w oparciu o technologię DWDM (Dense
Wave Division Multiplexing) firmy Lucent Technolologies, która pozwala
zwiększyć przepustowość do pojemności docelowej tj. od 40 do 80 fal
świetlnych. Pozwala to bardziej efektywnie wykorzystywać istniejące
kable optotelekomunikacyjne.

W momencie  pojawienia się zapotrzebowania na większą przepustowość
sieci, dzięki nowym systemom WaveStar OLS 400G, możliwe jest  jeszcze
dwukrotne powiększenie pojemności zainstalowanych systemów DWDM.
Sumaryczna szybkość transmisji zwiększy się do 800 Gbit/s.

Biorąc pod uwagę wzrost zapotrzebowania na nowe usługi takie jak np.
szybki dostęp
do Internetu, wideoprzekazy w czasie rzeczywistym, usługi oparte na
protokole IP oraz wzrost liczby użytkowników i ich wymagań - budowa
systemów DWDM jest najbardziej efektywnym sposobem zwiększania
przepustowości sieci transmisyjnych.

Przekazanie do eksploatacji nowoczesnych systemów DWDM powoduje, że sieć
dalekosiężna TP S.A. osiągnęła bardzo wysoki poziom nowoczesności,
dorównujący najbardziej rozwiniętym operatorom telekomunikacyjnym na
świecie. Podobne wysokoprzepustowe sieci optyczne posiadają: NETs
(Francja), Telekom Italia, Telia International Carrier (sieć Viking0,
Deutsche telecom, Jazztel (hiszpania), NNT Communication, GNG Networks
(Korea), Belgacom& PT Luxemburg a wkrótce również France Telecom.

* * *

Zaprojektowany w Laboratoriach Bella, WaveStar OLS 400G Lucenta jest
80-kanałowym systemem DWDM przeznaczonym dla globalnych sieci
komunikacyjnych. DWDM jest to technologia umożliwiająca operatorom
znaczne zwiększenie przepustowości już istniejących łączy
światłowodowych, poprzez transmisję wielu fal świetlnych o różnych
długościach (barwach) w jednej parze włókien. Obecnie, jego maksymalna
przepustowość wynosi 1,6 terabita na sekundę.

Dodatkowe informacje:
Michał Potocki
Departament Public Relations TP S.A.
tel.: (0 1033 22) 826-41-77
fax.: (0 1033 22) 826-53-49

www.tpsa.pl

TELEKOMUNIKACJA POLSKA S.A.
Sponsor internetowych połączeń w polskich szkołach w roku 2001

Temat: "Rzeczpospolita" TETRA

[...]

Ciekaw jestem tez, czy wojskowe systemy lacznosci beda kompatybilne
z systemem TETRA, oraz jakie sa plany jego uzycia na czas W, a wiec
czy obok stalych, wybudowanych przekaznikow bedziemy tez miec
jakies dodatkowe, polowe przekazniki, zeby zastapic te zniszczone.


[...]

Nie sądzę, aby PSZ zbyt intensywnie angażowaly się w system klasy TETRA. Bo
i po co ? W końcu ta cała TETRA to tylko zwykły system łączności
trunkingowej. SZ potrzebują, przy sieciowocentrycznej strukturze przepływu
informacji łącz o znacząco odmiennej strukturze - szerokopasmowych (o
znacznej przepływności), pozwających na ukrycie emisji, utrudnienie
podsłuchu (emisje wąskich wiązek, hopping, stosowanie rozpraszania widma
etc.).
Nie bez przyczyny do budowy wysokomobilnych węzłów transmisji danych
stosuje się radiolinie. Odpowiedni przetarg, a właściwie cyrk p.t. "Przetag
na radiolinie dla PSZ, parcujące w pasmach II i IV" ;-właśnie wchodzi w
kolejny etap.
Do łaczności na najniższych szczeblach nasz rodzimy RADMOR od dawna już
produkuje niezbędne urządzenia. Część, to licencyjna rodzina PR4G.
Pozostałe, to rodzina ręcznych radiostacji, pochodnych od R3501. Wszystkie
te urządzenia potrafią pracować w sieciach transmishi danych, nawet te
najmniejsze "ręczniaki".
Osobiście sądzę, że PSZ otrzyma pewną liczbę terminali TETRA w celu
zapewnienia interoperacyjności ze "służbami".
Zaś co do godziny "W" - otóż nie ma sensu na taką okoliczność rozbudowywać
sieci szkieletewej. Mam na myśli sieć szkieletową wykorzystującą jako
medium fale radiowe. Pociski, samonapraowadzające się na emisje
elektromagnetyczne w wycinku radiowym są dosyż rozpowszechnione ;-. Sądzę,
że PSZ raczej postawi na zmilitaryzowanie i całkowite przejęcie w takim
przypadku sieci komercyjnych. A jest z czego wybierać ! Sieci przewodowe
(światłowodowe i "miedziane"), sieci radiowe, sieci specjalne itp. W
przypadku "W" łącza TPSA, PKP, Energetyki, TELBANKU, operatorów GSM i
innych, umiejętnie wykorzystane (!!!!)  zapewniają taką redundancję podczas
pracy, że właściwie tylko uzycie BMR skutecznie unieszkodliwiło by taka
sieć.
Każdy operator telekomunikacyjny, w otrzymanej koncesji odnajduje
zastrzeżenie, że Państwo Polskie poprzez odpowiednie agendy rządowe
zastrzega sobie prawo _odpowiedniego wykorzystania_ mozliwości oferowanych
przez daną sieć w pewnych, _ściśle_ opisanych sytuacjach. Podobne zapisy
zawiera też Prawo Telekomunikacyjne.
Więcej informacji o strukturze systemu TETRA najlepiej jest poszukać na
stronach organizacji, która "toto" wymyśliła czyli ETSI - www.etsi.org
Inne żródła to np. Instytut Łączności (np.
http://www.itl.waw.pl/os/sem/2003/3-TETRA.pdf), TETRA MoU
http://www.tetramou.com

Sądzę, że na początek to powinno wystarczyć.

Pozdrawiam - Krzysztof Kucharski

Temat: Jak duza odleglosc w lokalnej sieci?


Witam,

| Chcemy polaczyc ze soba komputery znajdujace sie w 3 blokach (ok co 50
| m), jeden z nich bedzie podlaczony przez stale lacze do internetu.


Tu chcialbym sprecyzowac - to bedzie lacze dzierzawne (SDI) - poprzez modem
do jednego komputera i z niego porzez kabel do calej reszty.


| Niestety bedzie on w  bloku skrajnym. W zwiazku z tym zastanawiamy sie
| czy sygnal w przeciwleglym bloku nie bedzie zbyt oslabiony i czy
| wazna

Jezeli rozwazasz przewod koncemtryczny to liczy sie calkowita dlugosc
dla wszystkich 3 kart. Chyba ze srodkowy komputer bedzie mial 2 karty
i odpowiedni routering


Jestesmy zieloni do bolu - co to jest routering i maskarade?


(na unixach to nie problem, nie wiem jak w
innych OS).


Zwazywszy ze nie znamy ani UNIX an WInNT problem jest otwarty. Dysponujemy
WinNT 4.0 i podrecznikiem do tego systemu, wiec pewnie bedziemy probowac ten
system wlasnie. Jezeli jednak unix ma wiecej zalet i np nasze poloczenie (max
odleglosc 100 m, 10 osob w sieci) mie bedzie mozliwe pod innym systemem, to
zdecudujemy sie na unix. I tak w koncu bedziemy musieli pewnie znalezc
fachowca. Na razie sprawa jest na poziomie abstrakcyjnej idei.


(zgaduje ze przewod koncentryczny).


Pewnie tak :-) Jakie sa ceny kart przez Ciebie nizej wymienionych ?


  *Maximum Cabling Distances*

   10Base-T (UTP) 100 m

   10Base-2 (BNC) 185 m

   10Base-5 (AUI) 500 m

| wzmocnienie transmisji i ewentualnie ile one kosztuja?

Najpowazniejszym problemem moze byc niezgodnosc faz zasilania w
poszczegolnych budynkach jezeli stosujemy karty ethernet. Zgodnie z
zasadami urzadznia powinny byc zasilane z jednakowej fazy i miec
dobre uziemienie. Obawiam sie ze ten warunek bedzie trudny do spelnienia.


Czyli jezeli kazdy z nas bedzie mial komp wlaczony w innym bloku, a
odpowiednie karty sieciowe beda polaczone kablem, to moga wystapic problemy ?


Profesjonalnie do takich celow uzywa sie kart z nadajnikami optycznymi
i swiatlowodow albo modemow (testowalem model asmax) ze wzgledu na
zasilanie i uziemienie.  Modemy maja te wade ze sa wolne (przecietnie
115 kbps dla produktow za 800 -1600 zl, zasieg 3-10 km) a wraz ze
zwiekszeniem ich predkosci szybko roznie ich cena.


Tzn kazdy z nas musialby miec modem i w ten sposob bysmy musieli sie laczyc -
poprzez modemy a nie karty?


Mozna tez zastosowac w serwerze podlaczonym do internetu karte typu
RS232 z optoizolacja i podlaczyc pozostale 2 koncowki przez lacza
rs232. Wszystko zalezy tez od:

- stosowanych systemow operacyjnych,


Jak wyzej, sprawa otwarta


- wymaganych predkosci przesylu,


W pracy na laczu stalym skaczemy ze szczescia gdy szybkosc jest wieksza od 1
kb/s. W dzien z regoly jest od 0,1 do 0,5 kb/s. Jezeli to polaczenie miedzy
blokami daloby 5-10 kb/s to wogole bysmy byli szczesliwi. Slyszelismy o tym
ze w Koszalinie za zwyklym modemowym laczu wyciaga sie duzo wieksze
szybkosci, ale do nas ciagnie stary kabel telefoniczny (5k m) i laczy przez
nowo zalozona przez TPSA centrala starego typu. Do niedawna w ogole byl
problem z internetem - ludzie sie laczyli, wybijal impuls i lacze padalo -
tak przez 3 miesiace. Cos tam ostatnio naprawiono w centralce i jako tako
internet chodzi.


- architektury sieci zasilajacej.


Nasze bloki budowano 30 lat temu. Nie wyglada na to by odbywaly sie jakies
wieksze remonty. Wiec chyba jakosc sieci zas.  nie jest najlepsza.


W systemie Windows znam wylacznie ethernet na sieciach wewnwtrznych i
usluge terminalowa dla rs232 i nie wiem jak to (w opozycji do unixow)
dla tych mediow wyglada - zauwaz ze musiz miec routering z siecia
internet tak jak rozumiem i ewentualnie maskarade.

Zagadnienie w ogolnym przypadku wcale nie jest takie proste.


Zaczynam sie zastanawiac czy w ogole mozliwe ? Czy takie sieci w ogole
istnieja ?
Dziekuje za Twoja odpowiedz i za ewentualne nastepne.

Krzysztof Treder

Temat: UKUSA
Po dłuższej przerwie dorzucam parę przemyśleń, a więc:

Dlaczego stację nasłuchu radiowego w Hongkongu obsługiwał zespół australijsko brytyjski ?
Po co ambasadę chińską w Canberze "opracowywała" ekipa techników amerykańsko australijskich?
Generalnie: Australia już od II Wojny przykłada dużą wagę do zwiadu elektronicznego jako elementu systemu obronnego (powołano DSD - Defence Signals Directorate) i jako jeden z istotnych elementów doktryny przyjęła szeroką współpracę z partnerami zagranicznymi

DSD's foreign partnerships, dating back to its wartime origins, have been a central factor in its development. Today these intelligence alliances remain strong, dynamic, and of immense value to Australia. za: http://www.pmc.gov.au/pub...pter7/4_dsd.htm
Poza tym :
...the Director of Australia’s Defense Signals Directorate, Martin Brady, in a letter sent to the Australian Nine Network’s Sunday program, stated, ‘DSD does co-operate with counterpart signals intelligence organizations overseas under the UKUSA relationship.’ [...] In his 1999 Report, CSE Commissioner Bisson also referred to the UKUSA system. He stated, ‘CSE is both a collector of foreign communications intercepts and a recipient of communications intercepts collected by Second Parties’, which he went on to identify by name: Australia, New Zealand, United Kingdom and the United States... , za: http://www.austlii.edu.au...PR/2000/41.html
Z tego widać, że Australia stara się odgrywać aktywną rolę w programach SIGINT-u, stąd wspólne operacje.
I dalej:

Jak transmitowano dane?
Aktualnie najprawdopodobniej transmisja satelitarna (umożliwia szybki transfer dużej ilości danych i przy właściwej organizacji jest wystarczająco bezpieczna - rozumiem, że mówimy o przekazywaniu wyników przechwytów .)

Nowa Zelandia jakie miała zadanie? Nie przypuszczam, aby jakieś specjalne (w zasadzie brak danych). Bierze udział jako jeden z partnerów porozumienia.

Elektro pint, photint, overhead, nucint, elint, comint, imint, rozpoznanie strategiczne, radarowe, bojowe. Co można z tego dopasować i w jakim celu ?
Tu jest spora mieszanka pojęć. Do naszego problemu pasują:
- rozpoznanie strategiczne (nie trzeba tłumaczyć dlaczego)
- elint: najbardziej ogólny termin okreslający działania jakie rozważamy: electronic intelligence - wywiad elektroniczny, podobnie:
- comint: wywiad komunikacyjny - jeden z "poddziałów" elint-u , konkretnie - przechwyt transmisji radiowej i z łącz przewodowych (coraz trudniejsze z racji rozpowszechnienia łącz światłowodowych) - można też podciągnąć (trochę na siłę) działania przechwytu danych w sieciach komputerowych
- imint (image intelligence - w dowolnym tłumaczeniu - rozpoznanie obrazowe) - tu sprawa jest bardziej złożona. Zwykle do imint-u zalicza się np. rozpoznanie fotograficzne (wymieniony tu photint), jednak w kontekście naszego problemu mogą to być np. działania z użyciem satelitów rozpoznania obrazowego albo przechwyt transmisji z takich satelitów "konkurencji".
Pozostałe pojęcia - raczej już nie z naszej "łączki".
Tyle na razie
Pozdrawiam